دیدار مقامات رده بالای اروپا درباره اتفاقات کوزوو

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از دیدار مقامات رده بالای اروپایی پیرامون حوادث کوزوو خبر داد.

با فروپاشی یوگسلاوی سابق در شبه جزیره بالکان، کشور‌های متعددی در نقشه اروپا سربرآوردند که به دلیل داشتن عقاید و نژاد مختلف دچار چالش‌های متعددی بودند. کوزوو یکی از این کشور‌های تازه استقلال یافته است که با داشتن جمعیت آلبانی‌تبار و صرب، از اختلافات داخلی زیادی رنج می‌برد. وقوع حادثه خونین در شمال این کشور بار دیگر خطر جنگ داخلی را در منطقه بالکان جدی‌تر از پیش ساخته است. 

به گزارش تل تریدر، «جوزپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز (سه‌شنبه) با ابراز نگرانی درباره حوادث اخیر روی داده در شمال کوزوو، طرف‌های درگیر را به خویشتن داری دعوت کرد. 

وی اعلام کرد: «من از تمامی طرف‌های مخاصمه می‌خواهم از اعمال خشونت بیشتر خودداری کنند. من اکنون با نخست‌وزیر کوزوو و رئیس‌جمهور صربستان درباره این حادثه در ارتباط هستم.»

بورل با اشاره به تلاش‌های اتحادیه اروپا برای میانجی‌گری برای ترک مخاصمه میان طرفین افزود: «من در حال طرح‌ریزی و سازماندهی یک دیدار فوری با حضور افراد رده بالا به منظور حمایت از میرسلاو لاجکات، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور کوزوو هستم.»

این مقام بلند پایه اروپایی در ادامه گفت: «به عنوان گام نخست انتظار می‌رود مقامات کوزوو تمرکز عملیات پلیس در ساختمان‌های شهرداری در شمال این کشور را متوقف کنند و اعتراضات خشونت‌آمیز به پایان برسد. من در این باره به تعامل با دو رهبر ادامه خواهم داد.»

وی در پایان گفت: «کشور‌های عضو اتحادیه اروپا در جریان تحولات قرار دارند و در حال گفت‌وگو در مورد اقدامات احتمالی در صورت ادامه مقاومت دو طرف در برابر اقدامات پیشنهادی برای کاهش تنش هستند.»

گفتنی است پس از حمله صرب‌تبار‌های شمال کوزوو به مراکز دولتی و حافظان صلح ناتو، شماری از معترضان و حافظان صلح زخمی شدند. صربستان که کوزوو را بخشی از خاک خود می‌داند اقدام به تحریک صرب‌تباران شمال این کشور کرده و به خشونت‌ها دامن می‌زند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار