استرالیا پایان طرح ویزا دادن به همکاران افغانستانی خود را اعلام کرد

دولت استرالیا اعلام کرد برنامه پذیرش شهروندان افغانستان که با دولت این کشور در افغانستان همکار بودند را تا سال آینده لغو می‌کند.

دولت فدرال استرالیا در اطلاعیه‌ای اعلام کرد برنامه ویزا برای کارمندان محلی خود را در افغانستان در ماه می سال 2024 خاتمه خواهد داد.

در این اطلاعیه آمده است شهروندان افغانستانی همکار استرالیا که در معرض خطر هستند و متقاضی انتقال به این کشور می‌باشند تا نوامبر سال جاری فرصت دارند تا درخواست خود را ارسال کنند.

رسانه‌های محلی استرالیایی با اعلام این خبر می‌گویند این برنامه به دلیل نگهداری ضعف مدیریتی، نظارت قانونی، و تأخیر در ارتباط میان اداره‌های مربوط، ناکام بوده است.

این برنامه در سال 2013 آغاز شد و از میان 1 هزار و 422 متقاضی ویزای کارمند محلی، تا هنوز تنها 159 نفر تاییدی دریافت کرده‌اند و 946 نفر دیگر موفق به تکمیل شرایط کامل برای پذیرش درخواست خود نشده‌اند.

با این حال دولت استرالیا می‌گوید کسانی که درخواست ویزای آنان رد شده است از جمله نیروهای امنیتی و اعضای ارتش افغانستان که با سفارت و نمایندگی‌های این کشور کار می‌کردند، می‌توانند تا ماه نوامبر درخواست مجدد بدهند.

نهادها و سازمان‌های حقوق بشری دولت استرالیا را متهم می‌کنند که با لغو این برنامه به شهروندان افغانستان واجد شرایط مهاجرت بی‌توجهی کرده است.

بر اساس گزارش‌ها، از 946 متقاضی که درخواست‌هایشان رد شده، 216 نفر خود را به عنوان محافظ امنیتی معرفی کرده بودند و 117 تن از آنان از قبل در استرالیا بودند.

از سال 2013 تاکنون دو هزار و 383 شهروندان افغانستان و اعضای خانواده آنان از طریق این برنامه به استرالیا انتقال داده شده‌اند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار