تاجیکستان پاسگاهی برای کشورهای مشترک المنافع

سفیر روسیه گفت با توجه به وضعیت کنونی افغانستان، کشور تاجیکستان همانند پاسگاهی برای کشورهای مستقل مشترک‌المنافع عمل می‌کند.

سمیون گریگوریف، سفیر روسیه در تاجیکستان اظهارداشت که با توجه به وضعیت امنیتی افغانستان، تاجیکستان مانند پاسگاهی برای امنیت کشورهای مستقل مشترک‌المنافع ایفای نقش می‌کند.

وی با مهم خواندن استقرار پایگاه 201 نظامی روسیه در تاجیکستان برای حفاظت از مرز کشورهای مستقل مشترک‌المنافع، گفت نیروهای مستقر در این پایگاه به حفاظت از مرزهای کشورهای منطقه ادامه خواهند داد.

پایگاه موسوم به 201 روسیه در تاجیکستان، یکی از بزرگ‌ترین مراکز نظامی روسیه در خارج از این کشور است. این پایگاه در نزدیکی افغانستان موقعیت دارد.

روسیه در دو سال گذشته تجهیزات نظامی جدیدی را در این پایگاه مستقر کرده و در آخرین مورد 30 تانک به آن تحویل داد.

نیروهای نظامی روسیه و تاجیکستان در فروردین سال جاری هم در همین پایگاه، به مدت پنج روز رزمایش نظامی برگزار کردند. پس از آن نیز اوایل این هفته تاجیکستان به دلیل آنچه نگرانی‌های امنیتی خوانده، از ایجاد دو پاسگاه جدید در نزدیکی مرز افغانستان خبر داد.

روسیه و تاجیکستان در حالی از خطر گسترش تهدید داعش از افغانستان به آسیای میانه ابراز نگرانی کرده و مدعی حضور چندین هزار داعشی در افغانستان هستند که بیش از هشت هفته است این گروه تروریستی هیچ عملیاتی در افغانستان انجام نداده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار