مواجه شدن هنر دست بافته اصیل گلیم با چالش‌ها و مشکلات

معاون صنایع دستی استان کرمانشاه به برخی موانع پیش روی تولید گلیم در کرمانشاه اشاره کرد و گفت : باید تولید گلیم متناسب با سلیقه مشتریان باشد.

امین کوگانی، معاون صنایع دستی استان کرمانشاه در اولین نشست تخصصی زنجیره ارزش گلیم، بااشاره به قدمت و پیشینه غنی گلیم هرسین در ایران، گفت : متاسفانه طی سال‌های گذشته این هنر دست بافته اصیل با چالش‌ها و مشکلاتی مواجه شده است.

وی افزود: اولین چالش پیش روی تولید گلیم در استان، نبود کارگاه‌های بزرگ نخ ریسی است که این مسئله باعث می‌شود بخشی از نیاز‌های هنرمندان خود را از خارج از استان وارد کنیم.

معاون صنایع دستی کرمانشاه تصریح کرد: از طرفی در کرمانشاه یک کارگاه حرفه‌ای رنگرزی شیمیایی یا گیاهی را نداریم که در خود استان کار‌های رنگرزی نخ را انجام دهیم.

وی بالا بودن هزینه‌های تامین مواد اولیه با کیفیت را از دیگر چالش‌های مهم پیش روی گلیم بافی در استان عنوان کرد و افزود: این مشکل سبب بالا رفتن قیمت تمام شده گلیم در استان شده است.

کوگانی با تاکید براینکه در مرحله بعدی باید گلیم را به سمت کاربردی و مطابق سلیقه بازار شدن ببریم، گفت: باوجود اینکه بافت گلیم چارچوب‌های خود را دارد، اما باید مطابق با پسند بازار هم طراحی و تولید شود تا بازار فروش خوبی پیدا کند.

وی یادآورشد: البته به این منظور باید بازار‌های هدف را شناسایی و از سلایق مختلفی که در آن‌ها وجود دارد، آگاهی پیدا کنیم.

معاون صنایع دستی تصریح کرد: در بحث بازار فروش که مهمترین مشکل فعلی همه رشته‌های صنایع دستی است نیز مقرر شده تا در کنار نمایشگاه‌ها و احداث بازارچه‌ها، هلدینگ‌های بزرگ فروش را به استان بیاوریم تا در حوزه بسته بندی و فروش کار کنند.

وی با اشاره به برگزاری اولین نشست تخصصی زنجیره ارزش گلیم در استان، افزود: در این نشست هنرمندان این رشته در خصوص مشکلات و موانع تولید گلیم در استان نظرات و دیدگاه‌های خود را بیان کردند تا بتوانیم با رفع آن‌ها به تکمیل زنجیره این دست بافته اصیل کمک کنیم .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.