بهره برداری از ۲ واحد تولیدی، صنعتی در شهرک‌های صنعتی نی ریز

در سفر معاون وزیر صنعت معدن و تجارت به شهرستان نی ریز دو طرح صنعتی و تولیدی در شهرک‌های صنعتی سنگ و ده فاضل نی ریز با سرمایه گذاری ۱۸۰میلیارد تومان به بهره برداری رسید.

مجتمع سنگبری و فراوری سنگ با سرمایه گذاری ۱۲۰میلیارد تومان و اشتغال ۴۰نفر در شهرک صنعتی سنگ شهید سلیمانی نی ریز و طرح توسعه فرآورده‌های گوشتی در ناحیه صنعتی ده فاضل با سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد تومان و اشتغال ۴۰نفر به بهره برداری رسیدند.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت همچنین در شهرک صنعتی سنگ نی ریز از واحد بزرگ سنگبری نیز بازدید و باحضور در جلسه بررسی و رفع مسائل ومشکلات شهرک‌های صنعتی نی ریز به بررسی مشکلات پرداخت.

معاون وزیر صمت ومدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در جلسه بررسی مشکلات شهرک‌های صنعتی نی ریز با اشاره به ظرفیت‌های شهرستان در زمینه وجود معادن و ذخایر ارزشمند سنگ تزئینی و نما، وجود واحد‌های متعدد سنگبری و فراوری سنگ و تولید و فرآوری سنگ مرغوب و باکیفیت، از برنامه این سازمان برای ایجاد خوشه سنگ نی ریز خبر داد و گفت: این خوشه با هدف شناسایی بخش‌های مختلف زنجیره ارزش در دستور کار قرارمی گیرد.

رسولیان با بیان اینکه از تعداد ۱۵۱ واحد بهره بردار در شهرک صنعتی سنگ سردارشهید سلیمانی نی ریز، فقط دو واحد تعطیل و راکد است که دلیل آن هم مسائل غیر اقتصادی نظیر اختلاف شرکا و ورثه است، گفت: این فعالیت مستمر واحد‌ها در شهرک سنگ نی ریز و آمار کم واحد‌های راکد و تعطیل که در بین شهرک‌های صنعتی کشور بینظیر است، مایه خوشحالی و امیدآفرینی و دلگرمی است و بیانگر جلوه‌هایی از تلاش، کوشش و حرکت در مسیر توسعه فناوری در واحد‌های تولیدی است.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت گفت: درحال حاضر متوسط واحد‌های تعطیل در شهرک‌های صنعتی کشور ۱۳.۷درصد است که در مقایسه با ابتدای فعالیت دولت سیزدهم که ۱۸.۵درصد بود،۵درصد کاهش یافته که این روند و با اجرای نهضت احیای واحد‌های راکد، در مسیر کاهشی قراردارد.

رئیس هیات مدیره ومدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه با اشاره به تکمیل ظرفیت شهرک صنعتی سنگ نی ریز و ده فاضل از انجام مراحل توسعه ۲۵ هکتاری شهرک سنگ و نیز توسعه ناحیه ده فاضل خبر داد و گفت: با توجه به تقاضای سرمایه گذاری در این شهرک‌های صنعتی این موضوع در دستورکار قراردارد و با انجام مراحل تملک زمین، به سرعت عملیات اجرایی پروژه‌های زیرساختی آغاز می‌شود.

رسولیان گفت: روند توسعه شهرک‌های صنعتی در دوسال اخیر باجدیدیت در مرحله انجام است و در این مدت ۱۳هزار هکتار زمین به مساحت شهرک‌های صنعتی کشور افزوده شده است.

او با اشاره به پیگیری مشکل تامین برق پایدار شهرک‌های صنعتی نی ریز، استهبان و بختگان گفت: این موضوع، در سطح ملی با وزارت نیرو و شرکت توانیر پیگیری و رفع خواهدشد.

رسولیان اظهار امیدواری کرد: امسال از محل افزون بر ۵ هزارمیلیارد تومان اعتبارات بند م تبصره ۱۵قانون بودجه ۱۴۰۲،۹۵ پست برق در شهرک‌های صنعتی کشور به مرحله اجرا و بهره برداری برسد.

مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه با بیان اینکه این سازمان ۸۵عنوان خدمت به صنعتگران و سرمایه گذاران ارائه می‌دهد، تقویت و حمایت از صنایع کوچک و متوسط را یکی از مهمترین محور‌های خدمات این سازمان اعلام کرد و گفت: در بخش حمایت از واحد‌های صنعتی برای توسعه صادرات محصولات و نیز برند سازی نیز حمایت می‌کنیم و در این زمینه برای حضور واحد‌های فعال در صنعت سنگ نی ریز در نمایشگاه‌های خارجی و نیز در قالب اعزام هیات‌های تجاری به سایر کشور‌ها، بخش زیادی از هزینه‌ها را در قالب یارانه پرداخت می‌کنیم.

معاون وزیر صنعت معدن و تجارت بر پیگیری به منظور تسریع درصدور اسناد مالکیتی واحد‌های شهرک سنگ تاکید کرد و گفت: تازمان صدور اسناد، دفترچه‌های قرارداد صنعتگران با شرکت شهرک‌های صنعتی نیز در حکم اسناد ترهینی قراردارد و بر اساس ابلاغ قوه قضاییه و شورای عالی بانک ها، بانک‌های عامل موظف به پذیرش این دفترچه‌ها بعنوان ترهین و وثیقه هستند.

رسولیان همچنین بر توسعه ظرفیت‌ها به منظور استقرار واحد‌های صنعتی در قالب شهرک‌ها و نواحی صنعتی جدید بویژه در مناطق محروم تاکید کرد و گفت: برای ایجاد نواحی جدید صنعتی در مناطق قطرویه و مشکان نیز گروه استعدادیابی و مکان یابی به شهرستان اعزام خواهد شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.