سودان نماینده سازمان ملل در این کشور را «عنصر نامطلوب» خواند

دولت سودان دو هفته پس از درخواست جایگزینی نماینده سازمان ملل در خارطوم، امروز او را «عنصر نامطلوب» اعلام کرد.

وزارت امور خارجه سودان در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دولت جمهوری سودان به دبیرکل سازمان ملل متحد اطلاع داده است که آقای فولکر پرتس را از امروز به عنوان یک عنصر نامطلوب معرفی خواهد کرد».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دو هفته پیش، عبدالفتاح البرهان، فرمانده ارتش سودان گفته بود نماینده سازمان ملل به درگیری‌ها بین ارتش و نیرو‌های واکنش سریع دامن می‌زند و از دبیرکل سازمان ملل خواسته بود او را برکنار کرده و جایگزین دیگری تعیین کند. البرهان همچنین گفته بود که پرتس به حاکمیت ملی سودان احترام نمی‌گذارد.

 آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در آن زمان گفت از نامه البرهان مبنی بر درخواست جایگزینی فرستاده ویژه خود، «شوکه» شده است. استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل نیز در پاسخ به درخواست البرهان در بیانیه‌ای گفت: «[گوترش] به اقدامات انجام شده توسط فولکر پرتس مفتخر است و اعتماد کامل خود را به نماینده ویژه خود مجدداً تأیید می‌کند». 

گفتنی است، نبرد بین ارتش سودان و نیرو‌های پشتیبانی سریع از ماه آوریل، پایتخت سودان را ویران کرده است. دسترسی به آب و برق بسیار دشوار شده و سه چهارم بیمارستان‌ها در مناطق جنگی کار نمی‌کنند.بر اساس برآورد‌های سازمان بین‌المللی مهاجرت بیش از ۱.۴ میلیون نفر در سودان آواره شده و ۴۷۶ هزار و ۸۰۰ نفر دیگر به کشور‌های همسایه گریخته‌اند که اکثر آن‌ها در حال حاضر با فقر و درگیری‌های داخلی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وزارت بهداشت سودان می‌گوید حداقل ۷۸۰ غیرنظامی در نتیجه درگیری‌ها به طور مستقیم کشته شد‌ه‌اند. سازمان ملل می‌گوید حدود ۲۵ میلیون نفر (بیش از نیمی از جمعیت سودان) اکنون به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار