دولت رقیب بخش خصوصی نیست/ اتاق بازرگانی ریل گذار توسعه اقتصادی

استاندار آذربایجان غربی گفت: دولت رقیب بخش خصوصی نیست، و باید از منابع نهاد‌های حاکمیتی برای سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار و رفع محرومیت‌ها استفاده شود.

استاندار آذربایجان غربی در نشست مشترک با اعضای هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه با اعلام اینکه دولت رقیب بخش خصوصی نیست، افزود: از منابع نهاد‌های حاکمیتی برای سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار و رفع محرومیت‌ها استفاده می‌شود.

محمدصادق معتمدیان گفت: برنامه دولت سیزدهم، فراهم سازی فضای کار برای بخش خصوصی و زمینه سازی برای سرمایه گذاری است.

وی در ادامه با تاکید بر جذب سرمایه‌های بخش خصوصی در حوزه مولدسازی و بهبود شاخص‌های توسعه، تصریح کرد: مدیران و دستگاه‌های اجرایی مکلف به روانسازی اجرای برنامه‌های دولت و حمایت از بخش خصوصی هستند.

استاندار آذربایجان غربی به ریل گذاری درست در حوزه اقتصادی و تکمیل زنجیره تولید در سطح استان نیز اشاره کرده و افزود: از ظرفیت هایی، چون مرز مشترک با سه کشور، گمرکات و فرودگاه‌ها برای توسعه استان و فضاسازی برای فعالیت بخش خصوصی استفاده شود.

معتمدیان همچنین با بیان اینکه افزایش تولید منجر به رونق اشتغالزایی خواهد شد، خاطرنشان کرد: افزایش تولید نیازمند توسعه صادرات بوده و نباید در مرز‌ها توقف داشته باشیم.

وی در ادامه با تاکید بر روانسازی روند صادرات از مرز‌های استان، افزود: در کنار افزایش هماهنگی بین نهاد‌ها و دستگاه‌های متولی در مرز‌های آذربایجان غربی، به دنبال توسعه زیرساخت‌های حمل و نقل مرزی و چهار بانده کردن جاده‌های مرزی استان هستیم.

استاندار آذربایجان غربی استفاده از مزیت‌های راه آهن در حوزه حمل و نقل بار را نیز ضروری دانسته و اضافه کرد: دولت با تامین زیرساخت ها، زمینه را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی در بهره برداری از حوزه حمل و نقل ریلی فراهم ساخته است.

معتمدیان همچنین به تاثیر مثبت دیپلماسی منطقه‌ای در رونق صادرات استان اشاره کرده و افزود: بازگشایی مرز‌های بیشتر و توسعه صادرات، از دستاورد‌های همکاری‌های مشترک با همسایگان بوده و از پیوند‌های فرهنگی با کشور‌های همسایه باید برای رونق صادرات و حوزه اقتصادی استفاده شود.

مقام ارشد اجرایی استان با تاکید بر فعال سازی تشکل‌های صنفی و بخش خصوصی، یادآور شد: با برنامه ریزی درست در حوزه هایی، چون سرمایه گذاری و احیای واحد‌های راکد، شاهد کاهش بی سابقه نرخ بیکاری در آذربایجان غربی بودیم.

 اتاق بازرگانی ریل گذار توسعه اقتصادی

رییس اتاق بازرگانی ارومیه هم در این دیدار با تشکر از زحمات مسئولان استان برای گسترش دیپلماسی اقتصادی با کشور‌های همسایه گفت: پتانسیل‌های بالای استان و دارای بودن ظرفیت در بخش‌های چهارگانه بازرگانی، صنعت، معدن و کشاورزی قطعا با یک ریل گذاری صحیح منجر به توسعه بازار‌های صادراتی و رشد تولید خواهد گردید و برگزاری همایش‌ها و رویداد‌های اقتصادی با کشور‌های همسایه منجر به توسعه خواهد شد.

قاسم کریمی با بیان اینکه اتاق بازرگانی به عنوان هماهنگ کننده توسعه اقتصادی آذربایجان غربی باید نقش آفرین و ریل گذار توسعه اقتصادی باشد.  ادامه داد: اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی یک هماهنگ کننده بخش‌های اجرایی و خصوصی استان می تواند در این امر نقش آفرین بوده و در همین راستای آمادگی خود را برای اجرایی نمودن برنامه هفتم توسعه اعلام می نماییم.

وی افزود: در حال حاضر با کمک کمیسیون‌های تخصصی اتاق بازرگانی ارومیه و تشکل‌های زیر مجموعه اتاق در دور جدید پلی خواهیم بود میان بخش خصوصی و مدیران دولتی تا بتوانیم در رشد اقتصادی استان و رشد شاخص‌های اجتماعی نقش آفرینی نماییم.

رییس اتاق بازرگانی ارومیه افزود: یکی از مشکلات استان وجود واحد‌های راکد و نیمه راکدی است که بدون مطالعه در استان بوجود آمده اند که باید برای احیا آن‌ها کارگروهی با محوریت اتاق ارومیه ایجاد تا بتوان از این ظرفیت در جهت ایجاد اشتغال در استان بهره برد و باید برنامه ریزی لازم برای ایجاد صنایع مادر و مقابله با خام فروشی مواد اولیه نیز انجام پذیرد.

کریمی بر اشاره بر بحران کم آبی افزود: تنش‌های آبی در آذربایجان غربی قابل مشاهده میباشد که لازم است با تغییر الگوی کشت باید در این مسیر حرکت تا بتوانیم با تولید محصولات جدید بازار‌های صادراتی جدیدی را نیز بدست آوریم.

وی می گوید: قطعا ظرفیت همجواری و همسایگی با سه کشور و وجود پایانه‌های مرزی یکی از مزیت‌های بزرگ استان آذربایجان غربی میباشد و باید ازاین موضوع برای کسب سهم استان از کیک ثروت اقتصادی کشور بدرستی بهره‌مند گردید.

در ادامه این جلسه اعضای هیات نمایندگان اتاق ارومیه به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود در خصوص موضوعاتی همچون مشکلات تولیدکنندگان در امر ثبت سفارش، تسهیلات سرمایه در گردش، عدم شفافیت فضای کسب و کار، معرفی توانمندی‌های استان، تعهد ارزی صادرکنندگان در بخش کشاورزی، نوسازی و بروز رسانی ماشین آلات معدنی و تولیدی و مقتابله با خام فروشی مواردی را مطرح نمودند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.