خراسان رضوی ۲ رتبه ممتاز کشوری در تولید مسکن را کسب کرد

براساس اعلام شورای عالی مسکن کشور، خراسان رضوی رتبه دوم تولید مسکن در بافت فرسوده و رتبه سوم در واگذاری اراضی انفرادی و گروهی به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن را بدست آورد.

وحید داعی مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی گفت: با توجه به روش‌های ساخت در طرح نهضت ملی مسکن و برنامه‌هایی که به عنوان زیرمجموعه قانون جهش تولید مسکن به استان‌ها ابلاغ شد، یکی از بخش‌ها یا مولفه‌ها، اجرای طرح مزبور در مناطق بازآفرینی شهری کشور بوده که با هماهنگی انجام شده و همراهی شهرداری‌های دارای مناطق بازآفرینی شهری در استان طی ۲ ماه گذشته، خراسان رضوی در ارزیابی اخیر وزارت راه و شهرسازی که نتایج آن در نشست اخیر شورایعالی مسکن به ریاست رئیس جمهور ایران اعلام شد، رتبه دوم را در سطح کشور بعد از استان تهران بدست آورد.

وی افزود: جزئیات فعالیت‌های استان خراسان رضوی در بخش بازآفرینی شهری مرتبط با اعطای تسهیلات نوسازی و بازسازی واحد‌های مسکونی در بافت‌های ناکارآمد شهری، اعطای مشوق‌ها و تخفیف‌ها در هزینه ساخت آپارتمان می‌شود که توسط شهرداری‌ها انجام شده و دولت مطابق با آن ارقام تخفیفی، با بهره‌گیری از روش‌های مختلف مبالغ را به شهرداری‌ها برخواهد گرداند.

داعی بیان کرد: تعداد پروژه‌های استان خراسان رضوی که برای نوسازی واحد‌های مسکونی در بافت‌های فرسوده و ناکارآمد اجرا و در سامانه ستاد ملی ثبت شده، شامل ۶ هزار و ۹۶۹ پروژه و تعداد ۲۵ هزار و ۷۱۵ فقره پروانه ساختمانی صادره در محلات هدف بازآفرینی استان می‌شود که از این تعداد سهم مشهد در پروژه‌ها ۲ هزار و ۸۹۸ مورد و در پروانه‌های ساختمانی ۱۷ هزار و ۱۷۶ مورد است.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان رضوی ادامه داد: شهر‌هایی از این استان که در سامانه ستاد ملی ثبت و اقداماتی را در محلات هدف بازآفرینی انجام داده‌اند، شامل ۴۴ شهر از ۲۷ شهرستان می‌شود.

وی در تشریح علت کسب رتبه سوم استان در حوزه واگذاری زمین تصریح کرد: براساس ارزیابی وزارت راه و شهرسازی، خراسان رضوی بعد از استان‌های خراسان جنوبی و آذربایجان غربی با واگذاری ۱۹ هزار و ۳۱۶ قطعه زمین به صورت انفرادی و گروهی به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن، رتبه سوم کشور را بدست آورده است.

داعی افزود: خوشبختانه خراسان رضوی با توجه به شرایط فرهنگی، دسترسی به اراضی و همین طور شرایط اقتصادی خانواده‌های هدف، روش واگذاری اراضی ویلایی را در اجرای طرح نهضت ملی مسکن در دستورکار قرار داده و در این عرصه پیشتاز بوده به طوریکه واگذاری اراضی به شکل قطعات ویلایی در قالب انفرادی و گروهی به صورت اجاره ۹۹ ساله انجام شده است، در این راستا بسیاری از گروه‌های هدف یا متقاضیان تایید شده در طرح نهضت ملی مسکن توانستند اراضی مناسب را دریافت کنند.

وی اظهار امیدواری کرد که با اجرای طرح نهضت ملی مسکن در سایر اراضی که به شکل انبوه سازی و انعقاد تفاهم نامه با انبوه سازان برنامه ریزی شده است، استان بتواند در یک دوره کوتاه مدت به عملکرد مناسبی دست پیدا کند و حداکثر در یک دوره زمانی ۲ماهه جزو ۱۰ استان برتر کشور قرار گیرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار