۲ توله خرس سیاه بلوچی برای درمان به تهران منتقل شدند

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان از انتقال ۲ توله خرس سیاه کشف شده از قاچاقچیان برای ادامه درمان به پارک پردیسان سازمان حفاظت محیط زیست کشور خبر داد.

داود میرشکار  اظهارکرد: ۲ توله خرس سیاه از یک دستگاه اتوبوس مسافربری توسط نیروهای ایست و بازرسی شهید سالاری شهرستان گناباد کشف و ضبط و پس از طی مراحل قانونی تحویل اداره کل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان شده بود.

وی تصریح کرد: پس از طی مراحل اداری و همکاری صمیمانه پژوهشگاه زابل به صورت موقت حفاظت و مراقبت از توله خرس ها را با نظارت و همکاری این اداره کل، برعهده داشت.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: در زمان تحویل گونه ها و انجام معاینات پزشکی توسط دامپزشکان و متخصصان مرکز مذکور، آنان متوجه پوسیدگی و عفونت در دندان نیش فک پایین توله خرس ماده که به نام نیکا نامگذاری شده بود، شدند که زیر نظر دامپزشکان و متخصصان آن مرکز تحت مراقب قرار گرفت.

وی ادامه داد: به مرور علاوه بر عفونت التهاب دندان و تورم در ناحیه فک بالا و پایین نیز بروز که به تشخیص متخصصان و دامپزشکان این مرکز آنتی بیوتیک تجویز و استفاده شد اما بهبودی کامل حاصل نشد و ضرورت بررسی و انجام معاینات تخصصی مطرح شد که به دلیل عدم امکانات و تجهیزات درمانی حیات وحش در استان و در مشورت با سازمان حفاظت محیط زیست تصمیم به انتقال گونه ها به کلینیک پارک پردیسان شد.

میرشکار ادامه داد: با توجه به هماهنگی ها و همکاری های صورت گرفته انتقال توله خرس ها با نام های نیکا و نیما با پرواز زاهدان-تهران انجام و توله ها به پارک پردیسان سازمان حفاظت محیط زیست انتقال یافتند.

به گفته وی؛ در زمان انجام معاینات پزشکی توله خرس ها در زمان تحویل، دامپزشکان علاوه بر مشکل عفونت دندان و التهاب فک بالا و پایین در توله خرس ماده( نیکا) آثاری از زخم و آزار روی فک بالایی توله خرس نر( نیما) شدند که نشان از آزار و اذیت این گونه در زمان اسارت توسط قاچاقچیان حیات وحش دارد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان افزود: خرس سیاه در استان های کرمان و هرمزگان پراکنش دارد، پراکنش این گونه در سیستان و بلوچستان بیشتر در ارتفاعات کوه های مَکُران که از غرب به سمت کرمان و هرمزگان کشیده شده و از شرق به ارتفاعات مرکزی مکران در پاکستان امتداد یافته است.

به گفته وی؛ ارتفاعات بزمان واقع در منطقه شکار ممنوع بزمان، ارتفاعات کوه بیرک واقع در منطقه حفاظت شده جنگلی بیرک، ارتفاعات و زیستگاه های منطقه حفاظت شده جنگلی پوزک در شهرستان نیکشهر و قصرقند و ارتفاعات و زیستگاه های منطقه حفاظت شده باهوکلات از جمله زیستگاه هایی است که این گونه مشاهده و ثبت شده است.

میرشکار بیان کرد: خرس سیاه، از نظر حفاظتی جزء گونه های در معرض خطر انقراض سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و در جهان در طبقه « آسیب پذیر» (UV) فهرست سرخ IUCN قرار دارد اما زیرگونه بلوچی خرس سیاه (Ursus thibetanus gedrosianus) در طبقه « به شدت در معرض خطر انقراض» (CR) است و در پیوست کنوانسیون CITES قرار دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار