مقام انگلیسی: سپاه پاسداران نباید یک «سازمان تروریستی» تلقی شود

یکی از مقام‌های ارشد دولت انگلیس تأکید کرده است که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نباید در فهرست «سازمان‌های تروریستی» قرار بگیرد.

«جاناتان هال کی سی»، رئیس سازمان دولتی «بازبین مستقل قوانین تروریسم» تصریح کرد که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نباید همچون یک «سازمان تروریستی» برخورد کرد.

در حالیکه «سوئلا بریورمن» وزیر کشور انگلیس و «تام توگنهات» معاون امنیتی وزارت کشور انگلیس حامی اقداماتی برای قراردادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست سازمان‌های تروریستی، هال تأکید دارد که سپاه نباید در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار گیرد.

وی تصریح کرد که برای مواجهه با تهدیدات دولتی، تحریم، یک مکانیسم بهتر است و فهرست سازمان‌های تروریستی برای هدف گرفتن گروه‌های تروریستی است و چنین لایحه‌ای برای مقام‌های دولتی نباید مورد استفاده قرار گیرد.

دولت انگلیس تاکنون شماری از مقام‌های جمهوری اسلامی ایران از جمله فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به بهانه نقض حقوق بشر در فهرست تحریم قرار داده است.

هال به روزنامه انگلیسی تایمز گفت: «فهرست سازمان‌های تروریستی به مفهوم آن است که این گروه‌ها اصلا نباید وجود داشته باشند که وقتی یک سازمان دولتی مطرح باشد، مفهوم بسیار دشواری است و اصلاً مهم نیست که تا چه اندازه ما از فعالیت‌های آن ناراضی هستیم».

وی سپس ادامه داد: «هیچ‌کس نمی‌گوید که ایران نباید یک سازمان امنیتی داشته باشد، ما فقط باید رفتار آن را تغییر دهیم».

این مقام انگلیسی ادامه داد که عضویت در سازمانی که در فهرست تروریسم قرار گرفته، جرم محسوب می‌شود و این یک «ابزار کلیدی» در از بین بردن سازمان‌های کلیدی محسوب می‌شود، اما از آن‌جایی که مقام‌ها برای اقداماتی که از جانب دولت آن‌ها انجام می‌گیرد، از تعقیب کیفری مصونیت دارند، امکان تعقیب و پیگرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای مقام‌های انگلیسی ممکن نیست.

پیش‌تر نیز هال در کنفرانس گروه مقابله با افراط گرایی در ماه جاری میلادی تأکید کرده بود که سپاه قدس در تعریف گروه تروریستی نمی‌گنجد، زیرا «بخشی از دولت محسوب می‌شود».

وی تأکید کرده بود که عدم سوء استفاده از فهرست تروریستی حائز اهمیت و «من فکر می‌کنم که فهرست تروریستی، کار را برای عملکرد افراد در این کشور دشوار می‌کند».

مخالفان فهرست تروریستی تصریح کرده‌اند که چنین اقدامی، کانال‌های دیپلماتیک را به سوی موضوعات هسته‌ای ایران مسدود می‌کند.

بر اساس گزارش تایمز، فهرست تروریستی به طورکلی برای هدف قرار دادن گروه‌هایی، چون القاعده و داعش و گروه‌های داخلی، چون المهاجرون و گروه راست افراطی اقدام ملی طراحی شده است. عضویت در گروه‌های تروریستی یا جذب حمایت برای آن‌ها غیرقانونی است و با حداکثر حکم ۱۴ سال حبس روبرو است. ۷۹ گروه طبق قانون تروریسم در فهرست گروه‌های تروریستی انگلیس قرار دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۰۳ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
جرات تحریم ندارند
Iran (Islamic Republic of)
منصور
۰۶:۵۸ ۳۱ شهريور ۱۴۰۲
موقغیی که دشمن ازت تعریف میکند // خیلی جای تفکر داره
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۳ ۳۰ شهريور ۱۴۰۲
تنها نهاد نظامی که در انتخابات نظام پرستاری و روانشناسی دخالت می‌کند و به دلایل نامشخص ، افراد را رد صلاحیت می‌کند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۰۳ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
حتی در انتخابات شورای شهر هم رد صلاحیت می‌کند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۹ ۳۰ شهريور ۱۴۰۲
دولت‌های انگلیس و آمریکا که به وجود آورنده و حامیان بیشتر این گروهک ها برا ایجاد نا امنی در خاورمیانه و بهره بردن از این نا امنی و جنگ و آشوب ها هستند.آیا اینها را باید تروریست یا مادر و ملکه تروریست نامید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۸ ۳۰ شهريور ۱۴۰۲
از چی ترسیدن ؟؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۴ ۳۰ شهريور ۱۴۰۲
کل اقتصاد ایران در اختیار سپاه است
آخرین اخبار