فعالیت ۴۰ درصد شرکت‌های دانش بنیان چهارمحال و بختیاری در حوزه صنعت

رئیس اداره فناوری و نوآوری اداره‌کل صمت چهارمحال و بختیاری گفت: در حال حاضر از ۱۶۵ شرکت دانش‌بنیان فعال در استان، ۴۰ درصد این شرکت‌ها در حوزه صنعت فعالیت دارند.

محمدحسن قنبری اظهار داشت: شکل‌گیری واحد‌های تحقیق و توسعه در سال‌های اخیر در واحد‌های صنعتی استان با استقبال خوب شرکت‌ها همراه شده است به‌طوری‌که از حدود هزار واحد صنعتی فعال در این استان ۱۰۰ واحد در حال حاضر دارای واحد تحقیق و توسعه هستند.

وی افزود: پارسال یک شرکت فعال فنی و مهندسی استان در حوزه ماشین‌سازی در بین ۲۶ واحد برتر کشور در حوزه واحد تحقیق و توسعه معرفی شد.

قنبری اضافه کرد: با بهبود محصولات تولیدی از طریق نفوذ دانش و فناوری، واحد‌های صنعتی به درآمد بیشتری دست پیدا می‌کنند و نه تنها محصول باکیفیت‌تری به بازار عرضه می‌شود بلکه رونق اشتغال و تولید را نیز به همراه دارد.


بیشتر بخوانید


وی اظهار داشت: اگر چه دریافت مجوز واحد تحقیق و توسعه در واحد‌های صنعتی کار سختی است و شرایط و استاندارد‌های خاص خود را دارد، اما چنانچه هر واحدی موفق به دریافت مجوز این واحد شود از نظر مالی و اقتصادی از رشد قابل توجهی برخوردار می‎‌شود.

قنبری با اشاره به اینکه آمار شفاف و مشخصی از درآمد‌های ناشی از فعالیت واحد‌های تحقیق و توسعه استان در دسترس نیست، گفت: با توجه به عملکرد بالای این واحدها، شرکت‌های بسیاری علاقه‌مند به ایجاد واحد تحقیق و توسعه هستند.

وی شناسایی واحد‌های صنعتی دارای ظرفیت در حوزه ایجاد واحد تحقیق و توسعه را از مهمترین برنامه‌های اداره‌کل صنعت، معدن و تجازت استان اعلام کرد و بیان داشت: این واحد‌ها پس از شناسایی لازم است تا در سامانه اینترنتی daneshbonyan.ir ثبت‌نام و پس از انجام ۹ گام و در صورت تایید از سوی معاونت علمی، فناوری و اقتصادی دانش‌بنیان رییس‌جمهور فعالیت‌های خود را در این حوزه آغاز کنند.

قنبری اضافه کرد: در حال حاضر از ۱۶۵ شرکت دانش‌بنیان در استان ۴۰ درصد این شرکت‌ها در حوزه صنعت فعالیت دارند.

وی ادامه داد: در واحد‌های شاخصی همچون نساجی تولیدکننده چادر مشکی، تولید شیرخشک، یک واحد خوراک آبزیان و شرکت فنی و یک شرکت مهندسی شهرکرد از ظرفیت‌های دانش‌‎بنیان محققان و مخترعان استفاده می‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار