بیشترین میراث جهانی یونسکو در این کشور‌ها جای گرفته است!

آثار و بنا‌های تاریخی فراوانی در سراسر جهان وجود دارد که برخی ثبت شده و تعدادی در دست بررسی و یا کاوش هستند.

میراث تاریخی و گنجینه‌های فرهنگی، کم و بیش در همۀ کشور‌های دنیا یافت می‌شوند، اما در دنیایی مملو از شگفتی‌های فرهنگی و طبیعی، برخی از کشور‌ها به دلیل شمار قابل توجه گنجینه‌هایشان شهرتی جهانی پیدا کرده‌اند. در ادامه کشور‌هایی را معرفی می‌کنیم که بیشترین میراث جهانی یونسکو را به خود اختصاص داده‌اند. از معابد باستانی و شهر‌های تاریخی گرفته تا مناظر طبیعی خیره‌کننده، این کشور‌ها شگفتی‌های خارق‌العاده‌ای دارند.

۱۰. ایران ۲۷ میراث ثبت شده

کشور عزیزمان ایران به تازگی در رتبه‌بندی میراث جهانی یونسکو به رتبه دهم رسیده است. میراث ایران در مجموع ۲۷ محوطه را شامل می‌شود از جمله ۲۴ گنجینه فرهنگی و ۲ گنجینه طبیعی که در سطح جهانی شناخته شده هستند. ما پیش از این هم در همین جایگاه به صورت مشترک با آمریکا بودیم، اما با ثبت کاروانسرا‌ها جایگاه مان به تنهایی تثبیت شد. ایران از نظر آثار فرهنگی با ۲۵ اثر ثبت‌شده در رده نهم و از نظر آثار طبیعی با ۲ اثر ثبت‌شده در رتبه یازدهم دنیا (به صورت مشترک با چند کشور دیگر) قرار دارد. از میان ۲۷ اثر ثبت‌شده، یک مورد (جنگل‌های هیرکانی) به‌صورت مشترک با جمهوری آذربایجان به ثبت رسیده است. همچنین ایران اثر ثبت‌شده مختلط (ترکیب میراث فرهنگی و طبیعی) در فهرست میراث جهانی ندارد. بد نیست بدانید ۲۷ میراث جهانی ما شامل ۱۰۰ اثر منفرد است.

میراث ایران در یونسکو

۹. روسیه، ۲۹ میراث ثبت شده

روسیه با مجموع ۲۹ مقر میراث جهانی یونسکو، جایگاه نهم را در سراسر جهان به دست آورده است. در داخل مرز‌های وسیع آن، با مناظر متنوعی روبه رو می‌شوید که شامل جنگل‌های سرسبز، کوه‌های سر به فلک کشیده، آتش فشان‌های فعال و دریاچه‌های بکر می‌شود. شایان ذکر است روسیه از نظر مکان‌های طبیعی یونسکو با ۱۱ مکان در کنار ۱۸ مکان فرهنگی جذاب که بر اساس تاریخ پیچیده آن شکل گرفته‌اند، رتبه چهارم جهانی را دارد. این مکان‌ها شامل قفقاز غربی، جزیره ورانگل، کرملین و میدان سرخ در مسکو می‌شوند.

۸. انگلستان، ۳۳ میراث ثبت شده

بریتانیا، با تاریخ و سنت‌های خود، گنجینه‌ای از میراث و زیبایی‌های طبیعی است. این کشور دارای ۳۳ مکان ثبت‌شده در میراث جهانی یونسکوست که هر کدام در شکل‌گیری کلاف متنوع و پیچیده‌ای از تاریخ که مناطق مختلف آن را در بر می‌گیرد، سهیم هستند. از دشت‌های ناهموار اسکاتلند گرفته تا تپه‌های مواج انگلستان، مناظر چشمگیر ولز و بنا‌های تاریخی ایرلند شمالی؛ سایت‌های بریتانیایی ثبت‌شده در یونسکو ترکیبی منحصر به فرد از چالش و الهام را در خود دارند. چیزی که این سایت‌ها را متمایز می‌کند، توانایی آن‌ها در جذب بازدیدکنندگان و ایجاد انگیزه در آن‌هاست.


بیشتربخوانید


۷. مکزیک، ۳۵ میراث ثبت شده

کلاف فرهنگی مکزیک غنی و داستانی است با میراثی که پیشینه‌ای طولانی دارد. این ملت پرجنب‌وجوش به داشتن ۳۵ مکان در فهرست میراث جهانی یونسکو مفتخر است و این گواهی بر عمق و تنوع خارق‌العاده گنجینه‌های فرهنگی آن است. هر یک از این مکان‌ها جواهری در تاج بشریت هستند و پژواک تمدن‌های دور را حفظ می‌کنند. با این حال، فرای این آثار ملموس، مکزیک سنت‌های پابرجا و زنده خودش را هم دارد که ۹ مورد آن‌ها میان رتبه‌های ارزشمند میراث فرهنگی ناملموس دارای جایگاه هستند.

۶. هند، ۴۰ میراث ثبت شده 

هند خاستگاه مجموعه قابل‌توجهی شامل ۴۰ مکان در فهرست میراث جهانی یونسکوست که یکی از نمادین‌ترین آن‌ها تاج محل در آگراست. این مقبره باشکوه از مرمر عاج در سطح جهانی دارای شهرت است و حتی یکی از عجایب هفتگانه مدرن جهان به حساب می‌آید. درست در کنار آن، قلعه تاریخی سرخ آگراست که در فهرست گنجینه‌های فرهنگی یونسکو نیز جایگاهی ارزشمند دارد. فهرست یونسکوی هند به شگفتی‌های فرهنگی ختم نمی‌شود. ۳۲ مکان فرهنگی و هفت مکان طبیعی را هم در بر می‌گیرد. از جمله این شگفتی‌های طبیعی، بیابان وسیع و رام نشده پارک ملی کازیرانگا در آسام است.

۵. اسپانیا، ۴۲ میراث ثبت شده

سایت‌های میراث جهانی یونسکو در اسپانیا از جمله شامل خلاقیت‌های معماری خارق‌العاده آنتونی گائودی است، نه تنها در بارسلونا، بلکه در مکان معروف سانتیاگو د کامپوستلا و چشم‌انداز دره‌ای چشمگیر مونت پردو در پیرنه. قله‌های متروک لاس مدولاس که زمانی محل استخراج طلای رومی بودند، چشم‌انداز تاریخی منحصربه‌فردی در این کشور هستند. ایبیزا به دلیل اکوسیستم‌های دریایی و ساحلی استثنایی که دارد، جایگاه یونسکو را به خود اختصاص داده است. این اکوسیستم‌ها پشتیبان تنوع غنی حیات دریایی از جمله علف‌های دریایی هستند.

۴. فرانسه، ۵۰ میراث ثبت شده

فرانسه دارای حدود ۵۰ مکان میراث جهانی یونسکوست که رتبه چهارم را دارد. پاریس مکان‌های معروفی مانند سواحل رودخانه سن و کلیسای جامع نوتردام را دارد، اما فراتر از پایتخت نیز گنجینه‌هایی مانند صومعه مونت سن میشل به سبک گوتیک و تپه‌های معروفش را دارد. در این کشور، منطقه حفاظت‌شده طبیعی خلیج پورتو، بخشی از پارک طبیعی منطقه‌ای کورسیکا و زمین‌ها و آب‌های بکر مملو از حیات دریایی قرار دارند که مرغ‌های دریایی، قره‌غاز‌ها و عقاب‌های دریایی را به خود جذب می‌کنند.

۳. آلمان، ۵۱ میراث ثبت شده

گنجینه‌های فرهنگی آلمان شامل ۵۱ مکان میراث جهانی یونسکو، از جمله مدرسه باهاوس در وایمار و دسائو می‌شود. کلیسای جامع زیبای کلن، یک شاهکار برجسته به سبک گوتیک با ساخت و ساز ۶۳۲ ساله است. برگپارک ویلهلمس‌هوهه در شهر کاسل دارای بنای یادبود هرکول و آب‌نما‌های جذاب است. دریای وادن که در سراسر دریای شمال امتداد دارد، به عنوان بزرگ‌ترین سیستم بی‌وقفه پهنه گِلی جهان رتبه‌بندی می‌شود و زیستگاه حیات دریایی متنوعی است.

۲. چین، ۵۶ میراث ثبت شده

چین با ۵۶ مکان میراث جهانی یونسکو، فراتر از دیوار معروف بزرگش دارای میراثی غنی است. کرت‌های برنج هونگه هانی در جنوب یوننان مساحت شگفت‌انگیزی به اندازه ۱۶۶۰۳ هکتار را پوشش می‌دهد و بیش از ۱۳۰۰ سال است که توسط مردم هانی با دقت کشت می‌شود و هنگامی که مه برکه‌های چند لایه آن‌ها را می‌پوشاند، منظره‌ای مسحورکننده ایجاد می‌شود. شبکه جاده ابریشم، به طول ۵۰۰۰ کیلومتر و با نزدیک به دو هزار سال سابقه، یکی دیگر از مکان‌های تاریخی چین است. معبد، گورستان و عمارت خانوادگی کنفوسیوس نیز بینش عمیقی از فلسفه و فرهنگ چین را پیشکش می‌کند.

۱. ایتالیا، ۵۸ میراث ثبت شده 

ایتالیا دارای ۵۸ سایت میراث جهانی یونسکوست که بالاترین تعداد در بین ۱۱۵۷ مکان در سراسر جهان است. این مکان‌ها شامل مقاصد نمادینی مانند میدان دوومو فلورانس، مراکز تاریخی رم و ونیز و رشته کوه‌های حیرت‌انگیز دولومیت می‌شود. شایان ذکر است، ورونا، شهر عاشقان ستارگان و کوه آتش فشان فعال استراتو اتنا نیز از جانب یونسکو دارای مقام هستند. علاوه بر این، مناظر زیبای پیه‌مونته مکان ایده‌آلی برای علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری است و تپه‌های پوشیده از تاکستان، غذا‌های روستایی و دهکده‌های جذابی دارد.

منبع: روزنامه خراسان

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
علی
۰۹:۲۰ ۰۷ مهر ۱۴۰۲
اکثر گنبد وبارگاه وبقعات امامزادگان درایران از دوره ی سلجوقی
با قدمت۸۰۰سال هست،این موارد نبایست جزو ثبت شده های یونسکو قرار بگیرد؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۱ ۰۶ مهر ۱۴۰۲
باید چین و ایران اول و دوم می بودند،. .مشهوده عینا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۰ ۰۵ مهر ۱۴۰۲
انگلستان صغیر
آخرین اخبار