عراق ۱۲ پاسگاه مرزی در مرز مشترک با ایران ایجاد کرد

در راستای اجرای کامل توافق امنیتی میان ایران و عراق، منابع عراقی از ایجاد ۱۲ پاسگاه مرزی در مرز مشترک با ایران خبر دادند.

قیس المحمداوی، معاون فرمانده ستاد عملیات مشترک عراق امروز یکشنبه جزئیات گروهی از پرونده ها، به ویژه توافقنامه امنیتی منعقد شده بین عراق و ایران، برنامه ریزی برای توزیع قرارداد‌های لغو شده آن‌ها بین یگان‌ها و وظایف نیرو‌های مسلح را فاش کرد.

براساس گزارش خبرگزاری رسمی عراق (واع)، المحمداوی در خصوص توافق امنیتی ایران و عراق گفت: در خصوص توافقنامه امنیتی با ایران، کمیته عالی به ریاست قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی و افسران متخصص وزارتخانه‌ها تشکیل شد. وزارتخانه‌های دفاع و کشور، نخست وزیر و نهاد‌های امنیتی نزدیک به یک سال است که برای ایجاد سازوکاری برای توافق با جمهوری اسلامی ایران در خصوص کنترل مرز‌ها توسط واحد‌های فدرال ما به‌ویژه یگان‌های مرزی تلاش می‌کنند در همین راستا بود که مخالفان ایران از مرزهای آن حذف شدند.

وی افزود: این سازوکار شروع به کار کرده و طی دو هفته گذشته بیش از ۱۰ تا ۱۲ پاسگاه توسط یگان‌های مرزی ایجاد شده و مخالفان کرد ایرانی بر اساس برنامه قبلی به مکان‌های مشخص  و به سمت مرکز (عراق) خارج شده‌اند.

المحمداوی اعلام کرد صبح امروز نیز قاسم الاعرجی مشاور امنیت ملی عراق در راس هیاتی امنیتی راهی تهران شد. وی افزود که این امر برای تکمیل اجرای توافقنامه امنیتی بین عراق و ایران انجام می‌شود.

گفتنی در اسفند ماه گذشته، پس از حملات موشکی متعدد ایران علیه مواضع گروه‌های تروریستی و تجزیه طلب کُرد در داخل خاک عراق، علی شمخانی دبیر سابق شورای امنیت ملی ایران و قاسم الاعرجی همتای عراقی وی، توافقنامه همکاری امنیتی مشترکی را امضا کردند. 

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار