زوایای پنهان از دلیل اصرار بایدن به آتش‌بس در غزه

آنچه امروز تحت عنوان آتش‌بس موقت در نوار غزه مشاهده می‌شود، محصول نوعی جبر میدانی و فرمان‌هایی بوده که به نتانیاهو و بایدن تحمیل‌ شده است.

حنیف غفاری، سرانجام پس از ۴۶ روز جنایت و نسل‌کشی آشکار در نوار غزه، صهیونیست‌ها تن به آتش‌بسی موقت و ۴ روزه در جنگ دادند، یعنی دقیقاً از خط قرمز ترسیم‌شده توسط خود عبور کردند!

صورت‌مسئله شفاف و آشکار است: نتانیاهو پس از وقوع عملیات طوفان الاقصی بار‌ها تأکید کرد آتش‌بسی با حماس در کار نخواهد بود و تا زمان آزادی کامل همه اسرای صهیونیست، اساساً اجازه چینش میز مذاکره (بر سر تعیین حدودوثغور آتش‌بس) را نخواهد داد.

نکته قابل‌تأمل اینکه جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا نیز اصرار داشت انعقاد هرگونه آتش‌بسی (حتی از جنس موقت) میان طرفین، نقطه آشکارساز شکست تل‌آویو در جنگ با حماس خواهد بود.

ازاین‌رو رئیس‌جمهور آمریکا به نتانیاهو پیشنهاد کرد صرفاً توقف عملیات در ساعاتی از روز را مدنظر قرار دهد و فراتر از آن، توافقی با حماس صورت ندهد.

بااین‌حال فرسایشی شدن جنگ غزه و عدم دستیابی صهیونیست‌ها به هدف اصلی خود (نابودی حماس)، منجر به ابطال پیش‌فرض‌های محاسباتی و ذهنی بایدن و نتانیاهو در این عرصه شد.

در این میان، باید تمرکز ویژه‌ای بر رویکرد بایدن و کاخ سفید داشت. درحالی‌که حدود یک سال تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ آمریکا زمان باقی‌مانده است، جنگ غزه تبدیل به پاشنه آشیل رئیس‌جمهور ناتوان این کشور در نظرسنجی‌های ایالتی و عمومی شده است.

در ۵ ایالت پنسیلوانیا، نوادا، میشیگان، جورجیا و آریزونا، مسلمانان و رنگین‌پوستان که نقش مهمی در پیروزی بایدن بر ترامپ در سال ۲۰۲۰ ایفا کردند، به دلیل حمایت بایدن از نسل‌کشی در نوار غزه و مخالفت‌های مکرر وی با آتش‌بس در هفته‌های ابتدایی نبرد، دیگر حاضر به تکرار این روند در انتخابات سال آتی نیستند.

همین مسئله سبب شده است تا در نظرسنجی‌های صورت گرفته در این ۵ ایالت حساس و تعیین‌کننده، ترامپ از بایدن پیشی گیرد. اگرچه سبد رأی ترامپ نسبتاً ثابت مانده است، اما سبد رأی بایدن روزبه‌روز تحت تأثیر حمایت وی از تروریسم صهیونیستی آب می‌رود!


بیشتربخوانید


آنچه امروز تحت عنوان آتش‌بس موقت در نوار غزه مشاهده می‌کنیم، محصول نوعی جبر میدانی و فرمان‌هایی بوده که به نتانیاهو و بایدن تحمیل‌شده و قطعاً با استراتژی و تاکتیک‌های طراحی‌شده اولیه واشنگتن و تل‌آویو در جنگ غزه در تعارض مطلق قرار دارد.

نتانیاهو و بایدن هر دو ناچار شده‌اند برای نجات از بحران تمام‌عیاری که به دست خود ایجاد کرده‌اند، تن به آتش‌بس موقت داده و از این طریق، فشار افکار عمومی بر خود را کاهش دهند.

بااین‌حال، با توجه به باقی ماندن تعداد قابل‌توجهی از اسرا نزد حماس در پایان آتش‌بس (مخصوصاً اسرای نظامی)، قطعاً دستان نتانیاهو و بایدن برای ترسیم ابعاد و مختصات روز‌های پس از آتش‌بس موقت نیز بسته خواهد بود.

آتش‌بس موقت، اولین نماد شکست تل‌آویو و واشینگتن در دستیابی به اهدافشان در نوار غزه است. این روند قطعاً در آینده‌ای نزدیک تکمیل خواهد شد.

منبع: آنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
Mohsen
۱۶:۵۱ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
آلزایمری هاشایسته ریاست نیستند.بهتراست بیشترشطرنج بازی کندوجدول حل کند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۳ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
مگه رای گیری در امریکا الکی نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۴:۰۵ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
این شیاطین اینتیاهو وبایدن با گفتن اسم خدا محو میشوند یا الله
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۸ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
هنوز خیلی مونده تا بفهمید چی شده و کی مجبور کرده ربطی هم به فرسایش نداره این تجزیه تحلیل ها فقط نظریه امثال شما ست ، اصل مطلب چیز دیگست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۱ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
من نمی دونم این کارشناس ها رو از کجا میارید ؛ با همین نوع کارشناسی ، اقتصاد ایران و ارتش ایران و فرهنگ ایران و همه چی ایران رو نابود کردید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۶ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
مرگ بر صهیونیست های خونخوار وحامیان جنایتکارشان! مرگ بر منافقین !
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۱ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
انشاالله خداوند به دولت بایدن وامریکا ونتایاهو واسراییل نفس بس را تحمیل کند
France
ناشناس
۰۸:۱۷ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
اگر اتش بس قبول نمی‌کرد یجور میگفتید، الان که قبول کرده یه جور دیگه میگید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۶ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
مثل خود شماها ، اگه واکسن کرونا نداشتیم یجور میگفتید اونوقت که ساختیم یجور دیگه حرف میزدید ، و همین وضعیت در صنایع موشکی و پرتاب ماهواره وسیاست خارجی و ....را تکرار می‌کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۶ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
به نظر من اینتایاهو پسر جوبایدن است نظر شما چیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۵۴ ۰۷ آذر ۱۴۰۲
چطو فهمیدی پسر نابخرد تقلبی
آخرین اخبار