سی‌ان‌ان: ۹۸ درصد زندانیان فلسطینیِ آزاد شده هیچ اتهامی نداشتند

۹۸ درصد زندانیان فلسطینی که طی ۵ روز گذشته و طبق توافق آتش بس از زندان‌های اسرائیل آزاد شده‌اند هیچ گونه اتهامی نداشته و هرگز محاکمه نشده بودند.

طبق آمار گروه‌های حقوق بشری، بسیاری از زندانیان فلسطینی که توسط اسرائیل طی سال‌های اخیر بازداشت شده‌اند بدون اتهام، محاکمه و طی شدن روند قانونی در زندان به سر می‌برند.

«نود و هشت درصد بدون اتهام مشخص یا محاکمه»، این توصیفی است که شبکه خبری سی‌ان‌ان از زندانیان فلسطین آزاد شده در جریان تبادل اسرا بین مقاومت فلسطین و رژیم اسرائیل ارائه داده است.

از ابتدای برقراری آتش بس در غزه تا امروز که پنج روز می‌گذرد رژیم صهیونیستی ۱۵۰ فلسطینی را در قبال ۶۹ اسرائیلی آزاد کرده است. از این تعداد ۱۱۹ زندانی فلسطینی کودک و ۳۱ نفر از آن‌ها زن هستند. 

بنا به اعلام باشگاه زندانی فلسطینی و همچنین آمار‌های مقامات اسرائیلی، ۳۳ زندانی فلسطینی روز دوشنبه آزاد شدند که ۳۰ نفر از آن‌ها کودک و زیر ۱۸ سال سن داشتند.

جسیکا مونتل مدیر اجرایی هاموکد که مرتباً ارقام ارائه شده توسط مقامات زندان‌های اسرائیل را جمع آوری می‌کند درباره «بازداشت اداری» (بازداشت بدون اتهام و محاکمه) می‌گوید: بازداشت اداری باید یک اقدام استثنایی باشد، اما اسرائیل از این بازداشت بدون محاکمه استفاده می‌کند. این باید متوقف شود. اگر اسرائیل نتواند آن‌ها را محاکمه کند، باید همه بازداشت شدگان اداری را آزاد کند.

به گفته گروه‌های حقوق بشری، تا آغاز ماه اکتبر ۲۰۲۳ میلادی بیش از ۱۲۰۰ فلسطینی توسط رژیم صهیونیستی بازداشت شدند و در زندان به سر می‌بردند که بیشترین آمار در سه دهه گذشته محسوب می‌شود. این درحالی است که بعد از عملیات طوفان الاقصی در روز هفتم اکتبر شمار بازداشتی‌های فلسطینی به ویژه در کرانه باختری و بیت المقدس شدیدا افزایش یافته و تنها در ماه اکتبر ۲۰۷۰ نفر بازداشت شده‌اند.

اسرائیل اغلب، فلسطینی‌ها را در بازداشت اداری قرار می‌دهد، رویه‌ای که به گفته کارشناسان غیرقانونی است و طی آن یک زندانی از اتهامات علیه خود بی‌اطلاع است و پرونده آن‌ها مشمول هیچ روند قانونی نمی‌شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار