۴۲ میلیون مترمکعب فاضلاب آماده واگذاری به صنایع

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه گفت : در حال حاضر ۴۲ میلیون مترمکعب فاضلاب آماده واگذاری داریم که می‌توان جایگزین منابع آب زیرزمینی و سطحی مصرفی صنایع کرد.

رضا داوودی، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با اشاره به الزام صنایع آب‌بر به استفاده از پساب برای کاهش تنش آبی، گفت : در حال حاضر در استان کرمانشاه ۱۰ تصفیه‌خانه فاضلاب شهری در مدار بهره‌برداری داریم و در حوزه روستایی هم ۵ تصفیه‌خانه کوچک داریم.

وی مجموع پساب تولیدی استان را ۱۱۵ هزار مترمکعب در شبانه‌روز اعلام کرد و گفت: ۴۲ میلیون متر مکعب در سال پساب قابل واگذاری داریم که می‌توان جایگزین منابع آب زیرزمینی و سطحی مصرفی صنایع کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه با بیان اینکه عمده پساب‌های تولیدی در شهر کرمانشاه است، افزود: خود شهر کرمانشاه ۲۲ میلیون مترمکعب از این ۴۲ میلیون مترمکعب را دارا است، که براساس بند ع تبصره ۸ قانون بودجه ۱۴۰۲ وزارت نیرو مکلف به واگذاری پساب به صنایع تحت عنوان جایگزینی پساب شده به گونه‌ای که پساب به صنایع واگذار و صنایع هم و در قبال آن، آب‌هایی که الان مصرف می‌کنند دیگر مصرف نخواهند کرد و به چرخ بازمی‌گردد.

وی خاطرنشان کرد: براساس بند ذکر شده از قانون شرکت‌های آب و فاضلاب و آب منطقه‌ای به عنوان بازوان وزارت نیرو در این طرح با ارادات صنعت، معدن و تجارت برای سوق دادن صنایع به این سمت در ارتباط هستند.

داوودی خاطرنشان کرد: هر جایی که پتانسیل صنعتی باشد، قانون مکلف کرده که صنایع این پساب‌ها را دریافت کنند و دیگر از منابع آب زیرزمینی استفاده نکنند، هر جا هم نباشد اداره صمت باید جذابیتی ایجاد کند تا صنایع در نزدیکی تصفیه‌خانه فاضلاب ایجاد و از ظرفیت پساب استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۴۲ میلیون مترمکعب فاضلاب آماده واگذاری داریم، افزود: وقتی تصفیه‌خانه‌های دیگر هم وارد مدار بهره‌برداری شوند حتما افزایش ظرفیت را خواهیم داشت.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه از در دست اجرا بودن ۸ تصفیه خانه فاضلاب سخن گفت و تصریح کرد: تصفیه‌خانه‌های جوانرود، ثلاث باباجانی، روانسر، کرند، سرمست، سنقر، صحنه و کرمانشاه در حال حاضر در حال اجرا است که در مجموع سالانه ۳۶ میلیون مترمکعب ظرفیت تولید پساب خواهند داشت؛ هر کدام هم که وارد مدار شوند به ظرفیت ۴۲ میلیون متر مکعب اضافه خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر پتروشیمی اسلام آبادغرب مشتری پساب شهر اسلام آبادغرب است، در حال انجام کار‌های مربوط به واگذاری پساب اسلام آباد به پتروشیمی اسلام آباد هستیم.

داوودی اضافه کرد: پتروشیمی‌ها و نیروگاه حرارتی نیز متقاضی پساب کرمانشاه هستند و شرکت جهان فولاد هم متقاضی پساب هرسین است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کرمانشاه گفت: برای صنایع پایین دست هم برنامه‌ریزی خواهیم داشت، اما بیشتر هدف صنایع مادر آب‌بر هستند تا از آب‌های سطحی و زیرزمینی استفاده نکنند .

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.