سخنرانی رئیس سازمان ملی مهاجرت در ژنو

رئیس سازمان ملی مهاجرت گفت ایران ظرفیت پذیرش مهاجران جدید را ندارد.

مبینی رئیس سازمان ملی مهاجرت در نشست تأثیر تغییر اقلیم بر جابجایی جمعیت گفت خاورمیانه جزء مناطقی است که به شدت تحت تأثیر پیامدهای تغییر اقلیم و بلایای طبیعی بوده است. سالانه صدها هزار نفر در این منطقه به دلیل تأثیر مخاطرات طبیعی مجبور به ترک محل سکونت و یا کشور خود می شوند.

مبینی گفت جمهوری اسلامی ایران نیز از جمله کشورهایی است که تأثیر زیادی از پیامدهای تغییر اقلیم و بلایای طبیعی از جمله خشکسالی، زلزله، سیل و... پذیرفته است. موضوع مهم در ارتباط با عوامل اقلیمی در مناطق مرزی کشور ایران، اقدامات کشورهای همسایه در ایجاد سد و عدم تأمین حقآبه ایران از رودهای مرزی است که از نمونه های آن میتوان به خشک شدن دریاچه هامون در مناطق مرزی با کشور افغانستان، کاهش حجم رودهای مرزی در شمالغرب ایران و خشکسالی تالابها در عراق و ورود ریزگردها و گرد و خاک از غرب و جنوب غرب ایران است. 

وی در ادامه گفت: در مرز شرقی ایران با وقوع زلزله مخرب در منطقه هرات افغانستان در اکتبر سال جاری شهروندان این کشور با وضعیت بغرنج اقتصادی و معیشتی روبرو هستند که نتیجه این تحولات ناشی از تغییر اقلیم و بلایای طبیعی ورود سالانه هزاران نفر از شهروندان کشور افغانستان جهت اشتغال به ایران است. 

مبینی گفت از آنجائیکه برخی از مناطق ایران نیز خود متأثر از تغییرات اقلیم و بلایای طبیعی بوده و از سوی دیگر با تحریمهای یکجانبه آمریکا روبرو است، ایران ظرفیت پذیرش مهاجران جدید بخصوص مهاجران اقتصادی را ندارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار