رهاسازی بیش از ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار حشره مفید شکارگر در گلخانه‌ها

مدیر حفظ نباتات چهارمحال و بختیاری، از رهاسازی بیش از ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار حشره مفید شکارگر در گلخانه‌ها در راستای کنترل بیولوژیک آفات محصولات گلخانه ای، خبرداد.

فرشید شبانی گفت: کنترل بیولوژیک افات محصولات گلخانه‌ای به منظور کاهش مصرف آفت کش‌های شیمیایی و تولید محصول سالم با رویکرد صادرات و مصرف مردم به صورت رهاسازی سه شکارگر و دشمن طبیعی آفات گلخانه‌ای به ویژه کنه تارتن تریپس گل مغربی و سفید بالک‌ها در سطح حدود سه هکتار از گلخانه‌های فلفل دلمه و گل رز استان با اعتبارات دولتی و همچنین مشارکت گلخانه داران اجرایی شده است.

وی اظهار کرد: در این طرح هشت واحد گلخانه‌ای در چهار شهرستان تحت پوشش این روش قرار خواهند گرفت.

مدیر حفظ نباتات استان گفت: پیش بینی می‌شود تا پایان اجرای طرح حدود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار عدد از این حشرات مفید شکارگر افات در گلخانه‌ها رها سازی شوند.


بیشتر بخوانید


قابل ذکر است: آفات و حشرات مزاحم یکی از اصلی‌ترین عوامل در تخریب محصولات کشاورزی و آسیب زدن به آن‌ها هستند. به همین دلیل از دیرباز تا امروز همواره کشاورزان به دنبال راهی برای از بین بردن آفات بوده‌اند.

اما امروزه ثابت شده که سموم شیمیایی به دلیل خطراتی که برای سلامتی انسان و محیط‌زیست دارند، راه‌حل مناسبی برای از بین بردن آفات کشاورزی نبوده و آسیب‌های زیادی را به سلامت این محصولات وارد می‌کنند. به همین دلیل گلخانه‌های پیشرفته از شیوه‌های مبارزه بیولوژیک با آفات استفاده کرده اند.

با توجه به تاثیرات منفی سموم شیمیایی بر روی سلامت انسان و محیط‌زیست، کشاورزی مدرن برای مبارزه با آفات شیوه دیگری را پیش گرفته است. در این شیوه این حشرات هستند که به مصاف حشرات می‌روند. به عبارت بهتر همه حشرات در کشاورزی مضر نیستند. بسیاری از آن‌ها برای اهداف مختلفی مانند گرده‌افشانی یا از بین بردن آفات مورداستفاده قرار می‌گیرند.

در مبارزه بیولوژیک با آفات از حشرات شکارگر کمک گرفته می‌شود. ماهیت طبیعی این روش باعث شده که هیچ تاثیر منفی بر روی کیفیت محصولات کشاورزی به جای نماند. درنتیجه فرایند کشاورزی و دفع آفات دیگر برای طبیعت مضر نخواهد بود. بلکه جزئی از یک چرخه طبیعی است که می‌تواند به حفظ سلامت محیط‌زیست کمک کند. همچنین استفاده از این شیوه سلامت انسان را هم تحت تاثیر قرار نداده و همواره محصولاتی ارگانیک را تولید خواهد کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.