رزمایش جهادی دامپزشکی در فهرج آغاز شد؛

واکسینه شدن ۸۵هزار دام در اردوی جهادی دامپزشکی

۸۰ هزار دام سبک و ۵ هزار و ۵۰۰ دام سنگین در رزمایش جهادی دامپزشکی درفهرج واکسینه می‌شود.

رزمایش اردو‌های جهادی دامپزشکی برای مقابله با بیماری‌های مشترک بین انسان و دام با حضور اکیپ‌های دامپزشکی شرق استان در فهرج آغاز شد.
صدیقه کاظمی نیا مدیر کل دامپزشکی استان کرمان در حاشیه این رزمایش در بخش نگین کویر فهرج گفت: رزمایش جهادی دامپزشکی علیه بیماری‌های دامی واگیر در منطقه محروم بخش نگین کویر فهرج آغاز شد.

وی افزود: این رزمایش با مشارکت ۵ اکیپ از شبکه‌های دامپزشکی فهرج، ریگان، بم و نرماشیر واکسیناسیون لمپی اسکین و تب برفکی برای دام‌های این منطقه انجام می‌شود.

وی تاکید کرد: در این رزمایش بسیج مهندسین و بسیج عشایری و سپاه مقاومت شهرستان مشارکت دارند و رزمایش به مدت ۳ روز در این منطقه اجرا  و کلیه خدمات به دامداران بصورت رایگان است.

کاظمی اظهار کرد: امیدواریم ماهیانه حداقل یکبار بتوانیم در مناطق مختلف محروم این شهرستان این رزمایش را اجرا کنیم ما سالیانه یک برنامه مدونی داریم، اما متاسفانه از آنجایی که تردد و خرید و فروش دام وجود دارد همین جا از دامداران، روستاییان و عشایر محترم تقاضا دارم اگر می‌خواهند خریداری دام انجام دهند حتما گواهی سلامت دامپزشکی را مدنظر داشته باشند .

وی تصریح کرد: خوشبختانه استان کرمان وضعیت مطلوبی در زمینه کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و بیماری‌های واگیر دارد امیدوارم که این وضعیت را بتوانیم حفظ کنیم. 

وی تاکید کرد: مسئله دیگر بحث آنفولانزا فوق حاد پرندگان است باتوجه به فصل سرما لازم است که مبادی ورودی و خروجی از لحاظ ورود مرغ زنده و فرآورده‌های خام طیوری و کود مرغی کنترل شود و از هرگونه خرید و فروش طیور بومی، جوجه‌های رنگی خودداری کنند و اگر احیانا علائم غیرطبیعی و تلفات غیرطبیعی در مرغ داری‌ها و در طیور بومی روستایی مشاهده شد سریعا به اطلاع دامپزشکی جهت پیگیری برسانند. 

کاظمی افزود: درحالیکه درمان از بخش دولتی گرفته شده است و کاملا به بخش خصوصی واگذار شده است با این‌حال به علت اینکه مردم منطقه بضاعت کافی را ندارند سعی می‌کنیم در این زمینه خدمات را بصورت رایگان انجام دهیم.

تقاضایی دارم در زمینه حمایت و استقبال بخش خصوصی دامپزشکی، همین جا از جامعه دامپزشکی تقاضا میکنم در مناطق محروم خدمات رسانی داشته باشند و در این مناطق محروم مراکزی را افتتاح کنند که بتوانند به مردم خدمت کنند در این مناطق جای کار فراوان دارد، دام قابل توجهی دارد و دامپزشکی خصوصی در این منطقه جای بسیار کار دارد نیاز است در این زمینه از سوی رسانه‌ها، دامپزشکی و مسئولین استان اطلاع رسانی داشته باشیم و مراکز خصوصی را در ابن بخش محروم داشته باشیم به هرحال بخش دولتی نیرو‌های محدودی دارد شاید نتواند در همه جا خدمات رسانی کند و نیار به بخش خصوصی در این مناطق داریم.

همچنین فرماندار فهرج گفت: باتوجه به اینکه شهرستان فهرج یکی از مناطق کشاورزی و دامداری است امروز رزمایش جهادی دامپزشکی با حضور اکیپ‌های شرق استان برگزار و  ۸۰ هزار دام سبک و ۵ هزار و ۵۰۰ دام سنگین در مقابله با بیماری‌های دام واکسینه می‌شوند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار