افتتاح فاز اول بزرگترین باغ پسته یکپارچه و هوشمند کشور در منطقه آزاد ماکو

فاز اول بزرگترین باغ پسته یکپارچه و هوشمند کشور با حضور دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در منطقه آزاد ماکو به بهره برداری رسید.

حجت عبدالملکی مشاور رئیس جمهور و دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور در حاشیه آیین افتتاح فاز اول بزرگترین باغ پسته یکپارچه و هوشمند کشور گفت: سرمایه گذاری در این پروژه‌ای که امروز بخشی از آن به سرانجام رسیده است ۲۰ ماه قبل آغاز شده است.

وی با اشاره به وسعت ۳۴۰ هکتاری این باغ اضافه کرد: این طرح، بزرگترین باغ پسته یکپارچه و هوشمند کشور است که فاز اول آن ۱۵۰ هکتار را شامل می‌شود و نهال کاری در آن صورت گرفته است.

عبدالملکی افزود: تاکنون ۴۰ هزار اصله نهال پسته در این باغ کشت شده و با سیستم‌های هوشمند آبیاری، تغذیه و کوددهی در این باغ صورت می‌گیرد.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور با اشاره به اینکه پیش از این، محل احداث باغ یک بیابان بود، اظهار کرد: امروز این کار به ثمر نشسته و این سرمایه گذاری روی زمین است و فاز دوم این طرح نیز به زودی تکمیل خواهد شد که افزایش قابل ملاحظه‌ای روی محصولات باارزش کشاورزی منطقه خواهد داشت.

وی با اشاره به ظرفیت‌های منطقه آزاد ماکو در حوزه کشاورزی ادامه داد: علاوه بر باغ پسته‌ای که امروز فاز اول آن به بهره برداری رسید، یکی از بزرگترین باغ‌های گردوی جهان نیز در این منطقه در حال احداث بوده و به مرحله کشت نهال رسیده است.

عبدالملکی با بیان اینکه روند احداث این باغ‌ها بسیار علمی و پیچیده بوده و سرمایه بر است، گفت: برای هر هکتار از این باغ‌ها تا زمان آغاز بهره برداری، ۱۵ میلیارد ریال هزینه می‌شود که رقم قابل توجهی است.

وی با تبریک به کارفرما و سرمایه گذار طرح باغ پسته در ماکو افزود: امیدواریم این امر در کنار دیگر اقدامات صورت گرفته روز به روز موجب ارتقای شاخص‌های منطقه آزاد ماکو باشد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.