صدور پنج هزار و ۹۳۴ پروانه کسب جدید در لرستان

معاون بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت لرستان از صدور پنج هزار و ۹۳۴ پروانه کسب جدید در استان خبر داد.

فریبرز حسامی در جمع خبرنگاران گفت: بیشتر واحد‌های تولیدی صنفی شامل کارگاه‌های کوچک و متوسط مانند فرش بافی، قنادی، درب و پنچره سازی و نانوایی‌ها هستند.

وی افزود: ۶۰۰ میلیارد ریال تسهیلات چهار درصد قرض الحسنه امسال از محل بند "ب" تبصره ۱۶ بودجه به واحد‌های تولیدی صنفی استان پرداخت شد.

حسامی با بیان اینکه این رقم امسال به ۵۲۰ نفر از فعالان این حوزه پرداخت شد، اظهار کرد: تعهد صمت استان در این حوزه یک هزار و ۱۰۰ میلیارد ریال بود که متاسفانه بانک رسالت به تعهد ۵۰۰ میلیارد ریالی خود عمل نکرده و ۶۰۰ میلیارد ریالی تعهد مابقی بانک‌ها پرداخت شده است.

معاون بازرگانی و توسعه تجارت اداره کل صنعت، معدن و تجارت لرستان با اشاره به فعالیت ۱۰ هزار واحد تولیدی صنفی در لرستان و لزوم حمایت از فعالان آن‌ها بیان کرد: اعطای تسهیلات ارزان قیمت در مبالغ نه چندان بالا، موجب رفع مشکلات کارگاه‌ها و افزایش فرصت‌های شغلی در این مجموعه‌ها می‌شود.

حسامی ادامه داد: امسال با صدور ۵۹۳۴ پروانه جدید کسب تعداد واحد‌های صنفی دارای پروانه در استان از ۶۶ هزار و ۵۲۶ به ۷۲ هزار و ۴۶۰ مورد رسید.

وی با بیان اینکه به طور میانگین اشتغال در نظر گرفته شده به ازای هر پروانه جدید ۲.۵ نفر است، اضافه کرد: هم اکنون ۹ اتاق اصناف با ۱۳۳ اتحادیه در لرستان فعال بوده و اطلاعات واحد‌های شناسایی شده بدون پروانه در سامانه اصناف به ۱۰ هزار و ۵۲۵ مورد ثبت شده است.

این مسئول با اشاره به تمدید ۲۱۸۸ پروانه کسب منقضی شده در لرستان طی سال جاری گفت: امسال اقدامات مطلوبی در راستای کاهش پروانه‌های منقضی در استان صورت گرفت و این شاخص با متوسط کشوری ۲۲ درصد، در لرستان به ۱۲.۲ درصد کاهش یافت.

حسامی، رسیدگی و صدور مجوز ۱۱۱۴ مورد درخواست تغییر رسته و نشانی پروانه کسب را از دیگر اقدامات انجام شده در سال جاری عنوان کرد و یادآور شد: ثبت ۴۵۰۰ فرصت شغلی در سامانه "رصد"، مقدمات طرح ابلاغ الکترونیکی پرداخت حق عضویت، حسابداری یکپارچه و برگزاری ۳۵ دوره انتخابات اتحادیه‌های صنفی نیز انجام شده است.

وی بیان کرد: از تعداد ۱۲۵۶ طرح متقاضی دریافت مجوز بازدید به عمل آمد که منجر به صدور ۳۲۸ فقره مجوز مشاغل خانگی شد. سال جاری و در راستای انضباط مالی. کلیه عملیات حسابداری اتاق‌های اصناف و اتحادیه‌های استان از طریق نرم افزار سحا صورت می‌گیرد.

برچسب ها: مجوز ، کسب و کار
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار