دبیر کل سازمان ملل متحد گفت: عملیات‌های نظامی اسرائیل از ورود کمک به غزه جلوگیری می‌کند.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد روز جمعه گفت: عملیات‌های اسرائیل مانع ورود کمک‌های انسانی به غزه است. 

او اضافه کرد:  آنچه در غزه به وقوع می‌پیوندد چیزی است که تا کنون شاهد آن نبوده‌ایم و جنگ باید برای کمک‌رسانی متوقف شود. 

گوترش از مقام‌های اسرائیل خواست تمامی محدودیت‌های مربوط به فعالیت‌های کمک‌رسانی در غزه را رفع کند. 

آنتونیو گوترش چند هفته پیش با استناد به ماده ۹۹ منشور سازمان ملل از شورای امنیت خواسته بود جلسه‌ای برای رایزنی درباره اوضاع غزه برگزار کند.

بند ۹۹ جزء اختیارات ویژه‌ای است که در منشور سازمان ملل به دبیر کل اعطا شده است. این بند به دبیر کل اختیار می‌دهد برای اعلام هشدار درباره تهدید‌های جدید علیه صلح و امنیت بین‌المللی خواستار نشست اعضای شورای امنیت شود. 

در این بند آمده است: «دبیر کل می‌تواند توجه اعضای شورای امنیت را به هر موضوعی که به نظر او ممکن است تهدیدی برای حفظ صلح و امنیت بین‌الملل ایجاد کند جلب کند.»

گوترش در نامه خود خطاب به شورای امنیت تصریح کرده بود که عدم اقدام این شورا و وخامت اوضاع در غزه او را مجاب کرده برای اولین بار از زمان تقبل این سمت در سال ۲۰۱۷ از اختیاراتش ذیل این بند استفاده کند. 

این نامه در شرایطی نگاشته شدهد بود که شورای امنیت به دلیل کارشکنی‌های آمریکا در تصویب قطعنامه برای آتش‌بس در غزه ناکام مانده بود. 

 استفاده گوترش از بند ۹۹ نشان‌دهنده عمق جنایات رژیم اسرائیل در غزه است. تا قبل از آن از این بند قبل از این تنها چهار بار دیگر- (کنگو (۱۹۶۰)، پاکستان شرقی (۱۹۷۱)، ایران (۱۹۷۹) و لبنان (۱۹۸۹) - استفاده شده بود. 

با وجود این، شورای امنیت سازمان ملل متحد امروز جمعه سرانجام موفق شد بعد از چندین روز رایزنی قطعنامه‌ای برای افزایش کمک‌ها به غزه تصویب کند. این قطعنامه، اما خواستار آتش‌بس در غزه نیست. 

آمریکا به این قطعنامه رأی ممتنع داد. روسیه دیگر کشوری بود که به این قطعنامه رأی ممتنع داد. ۱۳ عضو دیگر با قطعنامه موافقت کردند. 

تصویب این قطعنامه در حالی صورت گرفت که طی روز‌های گذشته رأی‌گیری بر سر آن چهار بار به تعویق افتاده بود. سرانجام نماینده آمریکا امروز جمعه اعلام کرد آماده رأی دادن به متن اصلاح‌شده جدید است. 

از زمان آغاز حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه در روز ۷ اکتبر (۱۵ مهرماه) دولت آمریکا حمایت تمام‌قد و بی‌چون و چرای خودش را از عملیات‌های این رژیم در غزه اعلام کرده است.

دولت آمریکا تا کنون با تکرار روایت صهیونیست‌ها چندین قطعنامه را که خواستار برقراری آتش‌بس فوری در غزه بوده وتو کرده است.

در تازه‌ترین اقدام در این راستا، واشنگتن هفته پیش با ایستادن مقابل رأی ۱۳ کشور دیگر درخواست اعضای سایر اعضای شورای امنیت برای پایان جنگ در غزه را ناکام گذاشت. تنها کشور دیگری که با این قطعنامه موافقت نکرد انگلیس بود که به آن رأی ممتنع داد.

دولت جو بایدن در هفته‌های آغاز جنگ در برابر درخواست‌های مستمر برای کمک به برقراری آتش‌بس در غزه گفته بود که کاخ سفید تنها از «وقفه‌های جنگی» در غزه حمایت می‌کند و طرفدار آتش‌بس که می‌تواند به نفع حماس تمام شود نیست.

این در حالی است که فعالان حقوق بشر و برخی از سیاستمداران حزب دموکرات بار‌ها از بایدن خواسته‌اند اسرائیل را برای پایان عملیاتی که به کشته شدن هزاران غیرنظامی منجر شده تحت فشار قرار دهد.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصار‌های مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستا‌ها یورش بردندو علاوه به هلاکت رساندن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.

طبق آخرین آمار وزارت بهداشت غزه، شمار قربانیان تجاوزات رژیم صهیونیستی از هفتم اکتبر تا امروز، به ۲۰۰۵۷ شهید و ۵۳۳۲۰ مجروح رسیده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۲ ۰۲ دی ۱۴۰۲
این روزها با تهدیداتی که نیروهای رزمنده یمن در باب‌المندب این گذرگاه مهم آبی متوجه اسرائیل و آمریکا کرده‌اند، باید خطاب به آقای ظریف گفت فرزندان یمن هیمنه آمریکا و اسرائیل را به سخره گرفته‌اند؛ آن دکمه کذایی که آمریکا با فشار دادنش تمام سیستم دفاعی یک کشور را نابود می‌کرد کجاست؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۱ ۰۲ دی ۱۴۰۲
پس از گذشت 2 ماه از عملیات طوفان‌الاقصی در 7 اکتبر، روزنامه فرانسوی لیبراسیون تاکید کرد که ادعاهای تل‌آویو درباره وقوع جنایت‌هایی در عملیات 7 اکتبر حماس فقط برای جلب حمایت بین‌المللی بوده و هرگز اتفاق نیفتاده است. در گزارش تحقیقی این روزنامه فرانسوی آمده است که روایت‌های مطرح شده از سوی مقامات اسرائیلی درباره سر بریدن و سوزاندن جمعی کودکان و کشتن یک زن باردار اسرائیلی و بیرون کشیدن جنین او در حمله 7 اکتبر /15مهر حماس صحت ندارد و در میان افراد به اسارت گرفته شده در حمله حماس نیز هیچ زن حامله‌ای وجود نداشته و سر هیچ اسرائیلی بریده نشده است. از قدیم گفته‌اند حقیقت برای همیشه پشت ابر باقی نمی‌ماند.
Iran (Islamic Republic of)
بابائی
۰۰:۱۷ ۰۲ دی ۱۴۰۲
از 15 مهر ماه تاکنون جنگ «اسرائیل» علیه غزه جنگ با کودکان است و نه حماس
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۰۰ ۰۲ دی ۱۴۰۲
تا زمانی که اسرائیل فلسطین را ترک نکند، گفتگوی صلح وجود ندارد.
تا زمانی که اسرائیل غزه را ترک نکند، گفتگوی صلح وجود ندارد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۱ ۰۱ دی ۱۴۰۲
آمریکا دنبال تضمین ادامه کشتار اسرائیل در غزه است
که آمریکا دنبال مجوز دادن به اسرائیل برای ادامه کشتارها در غزه است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۱ ۰۱ دی ۱۴۰۲
نتانیاهو خودش هم می‌داند که نمی‌تواند حماس را نابود کند
که نتانیاهو خودش هم می‌داند که نمی‌تواند حماس را نابود کند و تنها به دنبال اهداف سیاسی برای بقای خود است.
Iran (Islamic Republic of)
آمریکا دنبال تضمین ادامه کشتار اسرائیل در غزه است
۲۳:۲۸ ۰۱ دی ۱۴۰۲
آمریکا دنبال تضمین ادامه کشتار اسرائیل در غزه است
Iran (Islamic Republic of)
آمریکا ۵۰۰۰ بمب به اسرائیل فرستاد
۲۳:۲۶ ۰۱ دی ۱۴۰۲
آمریکا ۵۰۰۰ بمب به اسرائیل فرستاد
Iran (Islamic Republic of)
بابائی
۲۳:۱۹ ۰۱ دی ۱۴۰۲
شرم آور و تاسف بار است که رژیم صهیونیستی جنایتکار همراه با چند کشور جنایتکار دیگر و به رهبری آمریکا جنایتکار و در سایه سکوت بی شرمانه سازمان های بین المللی خیانتکار از سال 2011 تاکنون از تروریسم، القاعده، داعش، تکفیری ها و سایر گروه های تروریستی در سوریه، عراق و منطقه همه جانبه کمک، حمایت و پشتیبانی می کند و همچنان نیز ادامه می دهد.
آخرین اخبار