متقی:

به دنبال کاهش تعرفه گمرکی با ترکمنستان هستیم

سرپرست وزارت امور خارجه طالبان با تاجران افغان مقیم ترکمنستان دیدار و گفتگو کرد.

سرپرست وزارت امور خارجه طالبان در دیدار با تاجران افغانستانی‌ مقیم ترکمنستان گفته است که باید در برخی مواد تعرفه گمرکی پایین شود زیرا صادرات از طرف ترکمنستان بیش‌تر بوده ولی از طرف افغانستان کم است. 

متقی در این دیدار افزوده است طالبان در بخش اقتصاد و تطبیق پروژه‌های انکشافی سیاست متوازن دارد.

متقی بیان کرده است: «حکومت فعلی در بخش اقتصاد، در بخش انکشاف پالیسی‌ای که دارد، می‌خواهد که در افغانستان انکشاف متوازن باشد؛ متوازن به این معنا که هیچ یک ولایت، هیچ یکی از ولسوالی به دیگر ولایت و ولسوالی برتری ندارد.»

با این حال، میزان دادوستد تجارتی میان افغانستان و ترکمنستان سالانه بالغ بر ۴۸۱ میلیون دلار است که به ارزش ۳ میلیون دلار از افغانستان اموال صادر و ۴۷۷ میلیون کالا وارد می‌شود.

او هم‌چنان در این دیدار بار دیگر حکومت سرپرست را همه‌شمول دانسته و گفته است طالبان نمی‌تواند به فرمایش کشورهای دیگر مقام‌های ارشد را تعیین کند.

وی در این زمینه علاوه کرد: «آن‌ها (حکومت قبلی) فرمایشات بیگانگان را قبول می‌کردند که یک وزیر به فرمایش فرانسه باشد، دیگر به فرمایش امریکا باشد، دیگر به فرمایش اسراییل باشد؛ به این معنا واقعاً همه‌شمول نیست. ولی اگر حقیقت را نظر بکنیم، از همه مناطق الحمدالله مسئولین داریم.»

گفتنی است که امیرخان متقی در راس یک هیأت روز یک‌شنبه (۶ حوت) به‌ دعوت رشید مردوف، وزیر امور خارجه ترکمنستان به‌منظور گفتگو در مورد مسائل دوجانبه راهی آن کشور شده بود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار