کانادا تحریم‌های جدیدی علیه روسیه وضع کرد

وزارت امور خارجه کانادا به بهانه فوت «الکسی ناوالنی» چهره اپوزیسیون کرملین، دور جدیدی از تحریم‌ها را علیه روسیه وضع کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در بیانیه روز یکشنبه ملانی جولی وزیر امور خارجه کانادا آمده است: بر اساس دور جدید تحریم ها، ۶ تن از جمله مقام‌های ارشد و کارکنان عالیرتبه قضایی، دادستانی و امور زندان‌های روسیه هدف قرار می‌گیرند.

پیشتر هشت کشور اتحادیه اروپا در نامه‌ای به جوسپ بورل مسئول سیاست خارجی این نهاد خواستار تحریم مقام‌های قضایی روسیه شده بودند.

این نامه توسط وزیران امور خارجه جمهوری چک، استونی، فنلاند، لیتوانی، لتونی، لهستان، سوئد و رومانی امضا شده است و هلند، فرانسه، ایرلند و دانمارک نیز از آن حمایت کرده اند.

در این نامه آمده است: «مرگ آلکسی ناوالنی نشانه سرکوب سیستماتیک و شتابان در روسیه است. این موضوع اقدام جمعی را می‌طلبد. ما معتقدیم با توجه به این وضعیت، توجیهی قوی برای اعمال تحریم‌های جداگانه علیه روسیه وجود دارد».

ناوالنی منتقد سرشناس دولت روسیه که در حال طی کردن دوران محکومیت خود در زندانی در منطقه یامالو-نِنِتس روسیه بود، ۲۵ بهمن‌ماه ۱۴۰۲ جان خود را از دست داد و ۱۱ اسفندماه در گورستان بوریسوف مسکو به خاک سپرده شد.

خبرگزاری ریانووستی گزارش داد که او بعد از یک پیاده‌روی احساس ناخوشایندی کرد و بی‌درنگ هوشیاری خود را از دست داد. بر اساس این گزارش، کارکنان پزشکی زندان برای احیای وی وارد عمل شدند و یک تیم فوریت‌های پزشکی فراخوانده شد؛ آن‌ها سعی کردند ناوالنی را احیا کنند، اما موفق نشدند. در نهایت، پزشکان اورژانس، مرگ او را تأیید کردند. منابع قضایی اعلام کردند که دلایل مرگ ناوالنی در حال بررسی است.

ناوالنی که در دادگاه‌های قبلی به جرم «کلاهبرداری و سرپیچی از احکام قضایی» در مجموع به ۱۱ سال و ۶ ماه زندان محکوم و سازمان او به عنوان «سازمان افراطی» غیرقانونی زندانی بود، ۱۳ مرداد ۱۴۰۲ در پایان یک محاکمه دیگر به ۱۹ سال زندان محکوم شده بود.

ناوالنی و حامیانش معتقد بودند که این پرونده نیز همچون اتهامات قبلی انگیزه سیاسی داشت و هدف آن دور نگه داشتن او از عرصه سیاست برای مدتی طولانی‌تر است.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۱ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
فروپاشی اقتصادی روسیه نزدیک است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۰ ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
ممنون
آخرین اخبار