ادعای گروسی درباره توقف اجرای بیانیه ۴ مارس

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تکرار ادعا‌های سیاسی درباره برنامه هسته‌ای کشورمان مدعی شد روند اجرای توافق موسوم به بیانیه ۴ مارس، متوقف شده است.

 مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با تکرار ادعا‌های سیاسی درباره برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای کشورمان مدعی شد که روند اجرای توافق با ایران برای حل‌وفصل مسائل پادمانی موسوم به بیانیه ۴ مارس، متوقف شده است.

 رافائل گروسی با ایراد سخنانی در افتتاحیه نشست فصلی شورای حکام ادعا کرد: هیچ پیشرفتی در حل و فصل مسائل پادمان باقی مانده صورت نگرفته است. ایران توضیحات فنی معتبری را برای حضور ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در ورامین و تورقوزآباد به آژانس ارائه نکرده یا آژانس را از مکان (های) فعلی مواد هسته‌ای و/یا تجهیزات آلوده مطلع نکرده است.

وی با چشم‌پوشی از همکاری‌های گسترده ایران و آژانس مدعی شد: مسائل پادمانی باقیمانده باید حل و فصل شود تا آژانس در موقعیتی باشد که تضمین دهد برنامه هسته‌ای ایران منحصراً صلح آمیز است.

مدیرکل آژانس سپس ادعا کرد: من به طور جدی نگران هستم که ایران به طور یکجانبه اجرای بیانیه مشترک (۴ مارس) را متوقف کرده و این مساله باعث شک و تردید می‌شود که ایران به آنچه ما توافق کرده‌ایم پایبند بماند.

گفتنی است که ادعا‌های پادمانی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران ریشه در اسناد جعلی رژیم صهیونیستی دارد که با هدف امنیتی سازی پرونده هسته‌ای ایران، در اختیار رسانه‌ها و مقامات آژانس قرار می‌گیرد. آنچنان که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی چهار سال پیش و در پی خروج آمریکا از برجام ادعای کشف آثار اتمی در مکان‌های اعلام نشده در ایران را مطرح کرد و ماجرا توسط رسانه‌ها دامن زده شد.

جمهوری اسلامی ایران ضمن رد ادعا‌های مطرح شده همواره تاکید کرده است که تعهدات کشور‌ها در حوزه پادمان نامحدود نیست؛ با این حال اسفند سال گذشته در جریان سفر دو روزه رافائل گروسی به تهران، به صورت داوطلبانه با فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت بیشتر بازرسان این سازمان، در چارچوب قانون راهبردی مجلس (قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران) موافقت کرد.

در پی این توافق جلساتی در سطح کارشناسی برگزار شد و با تعاملات انجام شده از ابتدای سال جاری تاکنون، چندین موضوع فنی بین ایران و آژانس حل و فصل شد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره لغو مجوز تعدادی از بازرسان این سازمان از سوی ایران که در چارچوب موافقتنامه جامع پادمان صورت گرفت ابراز تاسف کرد و گفت: تنها از طریق تعامل سازنده و معنادار می‌توان به نگرانی‌های (پادمانی) رسیدگی کرد و بار دیگر از ایران می‌خواهم که به طور کامل و بدون ابهام با آژانس همکاری کند.

جمهوری اسلامی ایران شهریور گذشته، بعد از صدور بیانیه ضد ایرانی در شورای حکام آژانس اتمی، مجوز ۸ بازرس آلمانی و فرانسوی این نهاد بین‌المللی در ایران را لغو کرد. در همین پیوند، سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس ۲۱ شهریور و در حاشیه نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مدعی شدند که ایران به تعهدات بیانیه مشترک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه مارس گذشته، پایبند نبوده است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم ۲۵ شهریور ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران فعالیت چند بازرس با تجربه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را لغو کرده است. وی اعلام کرد: «این بازرسان از جمله با تجربه‌ترین کارشناسان آژانس با دانش منحصر بفرد در فناوری غنی سازی هستند. آن‌ها فعالیت‌های راستی آزمایی ضروری در تاسیسات غنی سازی ایران که تحت پادمان‌های آژانس هستند، انجام داده‌اند و با تصمیم امروز، ایران به صورت موثر یک سوم از با تجربه‌ترین گروه بازرسان آژانس که برای ایران تعیین شده‌اند، حذف شدند».

در واکنش به این بیانیه، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: اقدام اخیر ایران براساس حقوق حاکمیتی مصرح در ماده ۹ موافقتنامه جامع پادمان بین ایران و آژانس صورت گرفته است و جمهوری اسلامی ایران انتظار دارد که کشور‌های غربی از سیاست سوءاستفاده از سازمان‌های بین‌المللی از جمله آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خودداری کرده و اجازه دهند که این سازمان‌ها فعالیت‌های حرفه‌ای و بی‌طرفانه خود را به دور از فشار‌های سیاسی انجام دهند.

نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی صبح امروز (دوشنبه) با حضور نمایندگان ۳۵ کشور عضو این شورا در وین آغاز به‌کار کرد و تا روز جمعه ادامه دارد.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۰۶ ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
اقای گروسی
چه عینکی به چشم داری که
فقط ایران زمین را میبینی و
اسراییل و بقیه کشورهای دارای
کلاهک اتمی را نمیبینی
یا شاید خودتت را به کوری و در کما مثل بقیه سیاست مداران
که در مورد جنایت جنگی غزه
رفته ای
با این روش بی تفاوتی به طرف کلاهک اتمی و
تمرکز روی ایران زمین
باعث بی اعتباری موسسه انرژی اتمی میشوی؟؟؟؟؟!!!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۰۲ ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
مرتیکه جاسوس
Iran (Islamic Republic of)
مریم
۰۰:۲۷ ۱۵ اسفند ۱۴۰۲
گروسی گروه آدمکشان خفه اگه عرضه دارید داد و دخالت در کار اسراییل نسل کش کودک کش بکشید ترمزش رو بکشید جنگ رو متوقف کنید از ایران کوچکتر گیر نیاوردیم مگه ایران تا الان اجازه فضولی به شما داد هر کاری دوست داریم انجام میدیم زیادی بهتون اوانس دادیم روتون زیاد شد آشغالهای وحشی.
United States of America
Farhad
۲۳:۳۴ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
صهیونیستها برای برداشته شدن فشارها از روی خودشان دست به دامن این مردیکه گرازی شدند تا ایران را سرگرم مسائل هسته ای کنند تا بلکه در ما مبارک رمضان کمی نفس چاق کنند اما کور خوانده اند چون اینبار با ملتهای دنیا طرف هستند نه فقط ایران.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۴ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
هرچه به این سگها رو بدهی جلوتر می آیند. ذاتشان این جوری است.
چرا سیاستمداران ما با ترس و لرز با اینها حرف می زنند؟ چرا به جنس آمریکایی و فرانسوی و انگلیسی و آلمانی که دشمنان خونخوار و پست ایرانند اجازه ورود می دهند که نتيجه اش جز جاسوسی و افتراء نیست.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۵۳ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
این گروسی مزدور هم چندین وقت خوب نانی خوردمرگ بخوری آقای گروسی بهتر ازاین نان خوردن است
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۰۱ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
سنگ پای قزوین پیش اینا پارچه حریره
آخه با این وضع خودشون چطور روشون میشه برا اتمی شدن ما حرف بزنن ؟؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۲۹ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
جاسوس کثیف
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۴۸ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
مزدور آمریکا
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۹ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
برو به جهنم جاسوس صهیونیستی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۶ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
بوزینه کثیف در مورد اسرائیل نظری نداری
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۱۱ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
وقتی میگن وزارت نفت را شفاف کنید منظور این نیست بگید بکی فروختید و چه جوری فروختید ! منظور اینه که حقوق میادین نفتی ایران را پیگیری و اعلام کنید . حقوق و مزایا و عملکرد مدیران برای پیشرفت صنعت و علم نفت را اعلام کنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۰۵ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
وقتشه مجلس خروج ایران را از npt تصویب کنه . و غنی سازی 90% برای پیشران های هسته ای زیر دریایی ها و ..... اصلا خر ما از کرگی دم نداشت NO N.P.T
Iran (Islamic Republic of)
غفار
۱۶:۴۱ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
جناب گروسی انگارخیلی خوشت اومده مثل گاوسرتوانداختی پایین اومدی زرت وزرت بازرسی کردی
خوشت اومده؟نه واقعا؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۴۱ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
مرگ بر جاسوس اسرائیل کودک کش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۳۳ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
ملیاردها دلار ضرر درقبال چند درصد غنی سازی بیشتر عجب زرنگید شماها چشم نخورید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۵ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
به خدا کشورهای غربی دنیا رو دست انداختن، ناظران از کشورهایی هستن که بمب هسته ای دارن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۴ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
فعلا مسولان ما با لجبازی قصد دارند منافع ملی رو ببخشند و بجاش چند درصد بیشتر اورانیوم غنی کنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۴ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
تحت هیچ شرایطی این کفتار جاسوس مزدور رژیم کودک کش را به ایران راه ندهید
Iran (Islamic Republic of)
غفار
۱۶:۳۴ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
مگه میتونیدراه ندیدمگه کشکه؟
Iran (Islamic Republic of)
غفار
۱۶:۴۰ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
فعلاراه میدن خوبم راه میدن اونم خوشش میادمثل گاوسرشومیندازه پاین میادانگارنه انگارخخ
خخخخخخخخخخخخخخ
انگارنه انگارنه یک بارنه صدبارمیگفتی برات میمیرم نه بک بارهزاربارخخخخخخخخخ
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۴ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
این گروسی خائن هیچ برنامه راستی آزمایی برای فعالیتهای هسته ای اسرائیل ندارد ؟!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۸ ۱۴ اسفند ۱۴۰۲
کاش اراده الهی بر مرگ این بی شرف دروغگوی ملعبه دست جنایتکاران تابلودار صهیونیستی آمریکایی اروپایی قرار میگرفت...
آخرین اخبار