اعلام نرخ جدید خرید تضمینی برگ سبز چای

رئیس سازمان چای کشور از اعلام نرخ جدید خرید تضمینی برگ سبز چای خبر داد.

حبیب جهانساز، رئیس سازمان چای کشور با اشاره به اعلام نرخ جدید خرید تضمینی برگ سبز چای از سوی شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی گفت: نرخ جدید به طور میانگین ۳۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

او افزود: شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی نرخ جدید خرید هر کیلو برگ سبز چای درجه یک را ۱۸۰ هزار ریال و برگ سبز درجه ۲ را ۱۵۰ هزار ریال اعلام کرد که به طور میانگین نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد رشد دارد.

رئیس سازمان چای با بیان اینکه سهم کارخانجات چای بابت بهای برگ سبز معادل ۷۵ درصد قیمت خرید تضمینی و ۲۵ درصد هم رقم حمایت دولت است، تصریح کرد: شورای قیمت‌گذاری محصولات کشاورزی مصوب کرده که اولویت واردات چای با خریداران چای داخلی است.

جهانساز همچنین با اشاره به پرداخت مطالبات چایکاران گفت: تاکنون ۹۶ درصد از مطالبات چایکاران معادل بیش از ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد ریال پرداخت شده است و مقدار باقیمانده هم همین روز‌ها (با توجه به شروع قرارداد‌های جدید) پرداخت خواهد شد.

او از تولید ۱۴۹ هزار و ۳۱۰ تن برگ سبز چای در استان‌های گیلان و مازندران در سال گذشته خبر داد و افزود: پارسال ۱۷۱ کارخانه محصول تولیدی چایکاران را خریداری کرد که در مجموع ۳۳ هزار و ۵۹۵ تن چای خشک تولید شد.

بر اساس آخرین آمار در استان‌های گیلان و مازندران بالغ بر ۵۵ هزار چایکار وجود دارد؛ وسعت باغ‌های چای این ۲ استان حدود ۲۵ هزار هکتار است؛ برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه انجام می‌شود.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.