ساماندهی معتادین متجاهر روی میز دستگاه قضا

معاون قضایی دادگستری استان کرمان گفت: وجود معتادین متجاهر در استان کرمان مشکلات اجتماعی را به وجود آورده است.

 


 سید مهدی قویدل در جلسه پیگیری مصوبات کمیته حقوقی و قضایی استان پیرامون بررسی وضعیت استفاده از ظرفیت کمپ ماده ۴۲ کبوترخان و همچنین ایجاد مراکز ماده ۱۶، گفت: معتادین متجاهری که پس از ترک اعتیاد، دوباره برگشت دارند و دچار لغزش می‌شوند و مشمول تبصره ماده ۱۶ خواهند شد، به نوعی یک ضعف بزرگ محسوب می‌شود.

وی افزود: این افراد را با تشکیل پرونده قضایی و با حکم قضایی به اردوگاه ماده ۴۲ منتقل کنیم تا با تأمین زیر ساخت‌های لازم بتوانیم در سال ۱۴۰۳ این امر را عملیاتی کنیم.

معاون قضایی دادگستری استان کرمان در ادامه به آمار معتادین متجاهر در استان اشاره کرد و گفت: در استان کرمان، قرین به ۵ هزار معتاد متجاهر وجود دارد که در همین راستا می‌طلبد که شهرستان‌های شمال استان بیشتر توجه شود.

این مقام قضایی بیان کرد: برای راه اندازی مرکز ماده ۱۶ کبوترخان، لازم است که این موضوع را در قالب یک طرح به استاندار کرمان ارائه و پیشنهادات لازم را مد نظر گیریم.

وی با بیان اینکه دو موضوع برای ما مهم است، افزود: اول اینکه از سمت اداره کل زندان‌های استان منوط بر کمک از سمت شورا‌ها و استانداری کرمان، ظرفیتی ۱۰۰۰ نفری برای مراکز ماده ۱۶ اختصاص خواهد یافت و دیگر اینکه باید عزم و اراده‌ای قوی برای داشتن یک طرح دست یافتنی برای راه اندازی مرکز ماده ۱۶ در کبوترخان، داشته باشیم تا هر چه زودتر این مرکز راه اندازی شود.

قویدل در خصوص ماده ۴۲ گفت: این ماده به این منظور است که بخشی از محکومین مواد مخدر یا روانگردان‌های صنعتی غیر دارویی را به جای زندان می‌توان در اردوگاه‌های خاص و تحت شرایطی سخت و عادی نگهداری کرد.

معاون دادگستری استان بیان کرد: باید طبق قانون این طرح را عملیاتی کرد و در این رابطه با آماده کردن طرح مربوطه، مطابق با آن اقدامات لازم انجام شود.

در این جلسه مقرر شد، طرح پیشنهادی جامع، عملیاتی و قابل اجرا در کوتاه مدت جهت بهره برداری مطلوب و بهینه از ظرفیت ماده ۴۲ منطقه کبوتر خان و ایجاد مرکز ماده ۱۶، از سوی اداره کل زندان‌های و اقدامات تأمینی و تربیتی استان تهیه و ارائه  و سایر دستگاه‌ها از جمله بهزیستی و شورای هماهنگی نیز پیشنهادات در این خصوص را به صورت مکتوب ظرف ۳ روز به معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری ارسال کنند.

برچسب ها: معتادین ، بهزیستی
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار