انتقال ۸۵ هزار تبعه غیر مجاز افغانستان از استان کرمان

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان گفت: طی پارسال  ۸۵ هزار نفر از اتباع افغانستانی فاقد مجوز اقامت از کرمان به کشورشان بازگردانده شدند.

روح‌الله خضری‌پور گفت: موضوع مهاجرین و پناهجویان، یک مسئله انسانی است و مهاجرت از کشور افغانستان هم به دلیل تجاوز، سلطه‌گری و بحران‌زایی دولت‌های زیاده‌خواه در سال‌های اخیر تشدید شده که بخش قابل توجهی از آن‌ها به ایران اسلامی پناه آورده‌اند.

وی افزود: این نکته حائز اهمیت است که اکنون شرایط و امکان پذیرش جدید از مهاجرین در استان کرمان وجود ندارد.

مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان اضافه کرد: از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون هیچ گونه مجوز اقامت جدیدی از جانب اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری کرمان برای اقامت اتباع خارجی داده نشده است و بعضا مجوز‌های قبلی تمدید شده و تعداد قابل توجهی از  افراد فاقد مجوز اقامت نیز به کشورشان بازگردانده شده‌اند.

وی تصریح کرد: بدین منظور ۸۵ هزار تبعه غیرمجاز در سال ۱۴۰۲ با همکاری فراجا از استان طرد شده و این برنامه با جدیت طی امسال نیز ادامه دارد، در نتیجه استان کرمان برای حضور غیرمجاز‌ها ناامن شده است.

 خضری‌پور با اشاره به اینکه در ماه‌های اخیر شاهد موج جدیدی از افغانستان‌هراسی در فضای مجازی بودیم، بیان داشت: افغانستان‌هراسی در فضای مجازی بر سیاست‌های جمهوری اسلامی تاثیرگذار نیست و تصمیمات بر پایه مصالح کشور و مردم اتخاذ و عملیاتی می‌شود.

وی گفت: امیدواریم شرایط کشور افغانستان برای بازگشت حداکثری مهاجرینی که حدود ۴ دهه میهمان جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند، فراهم شود و این افراد بتوانند پس از بازگشت در آبادانی میهنشان موثر باشند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.