هنیه در استانبول با اردوغان دیدار کرد

رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس امروز (شنبه) در استانبول با رئیس جمهور ترکیه دیدار کرد.

خبرگزاری «آناتولی» ترکیه اعلام کرد که «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور امروز در دفتر خود میزبان «اسماعیل هنیه» رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس است.

این دیدار پشت در‌های بسته در دفتر ریاست جمهوری اردوغان برگزار شد. طبق گزارش ریاست جمهوری ترکیه، دو طرف بر لزوم آتش بس دائم و فوری در غزه تاکید کردند.

اردوغان در دیدار هنیه در آنکارا تاکید کرد: بی شک اسرائیل یک روز بهای ظلم به مردم فلسطین را پرداخت خواهد کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه خاطرنشان کرد: برپایی دولت فلسطینی مستقل کلید صلح منطقه‌ای و تحقق صلح دائم در منطقه است. وحدت فلسطینی‌ها در این مرحله بسیار مهم است. ترکیه به تلاش‌های دیپلماتیک خود برای جلب توجه جامعه بین‌المللی به ظلمی که علیه مردم فلسطین انجام می‌شود، ادامه خواهد داد.

وی افزود که کشورش تحریم‌هایی از جمله محدودیت های تجاری علیه اسرائیل وضع کرده است.

سفر هنیه به ترکیه در شرایطی انجام می‌شود که سامح شکری، وزیر خارجه مصر هم در همین کشور به سر می‌برد و دیدار‌هایی با هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه داشت.  پیشتر یک رسانه عربی با اشاره به سفر هنیه به ترکیه گزارش داد که آنکارا در تلاش است میان جنبش حماس و رژیم صهیونیستی وساطت کند و جای مصر و قطر را بگیرد.

کانال وساطت ترکیه به‌طور مستقیم تحت اشراف و نظارت رجب طیب اردوغان خواهد بود و او از طریق روابط خود تلاش خواهد کرد که به توافقی نهایی برای پایان دادن به جنگ غزه دست یابد.

منبع: ایسنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار