۳۱ درصد از لرستانی‌ها فشار خون دارند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان با اشاره به اینکه بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری‌های غیر واگیر سال ۱۴۰۰، ۳۱ درصد از افراد در لرستان فشارخون بالا داشته‌اند، گفت: ۵۷/۴۴ درصد لرستان در مورد فشارخون بالا آگاهی داشته‌اند.

 مریم کوشکی امروز در جلسه با کارشناسان حوزه بهداشت که به مناسبت روز جهانی فشار خون برگزار شد با اشاره به اینکه پرفشاری خون مهم‌ترین عامل خطر قابل پیشگیری بیماری‌های قلبی و عروقی است، اظهار کرد: طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۹ فشار خون بالا حدود یک میلیارد و سیصد میلیون نفر از افراد ۳۰ تا ۷۹ سال در جهان را تحت تاثیر قرار داده است، در حالی که حدود ۴۶ درصد بیماران از بیماری خود مطلع نیستند. 
وی بیان کرد: همچنین کمتر از نیمی از این بیماران شناسایی و درمان شده‌اند و یک پنجم این بیماران فشار خون با کنترل مطلوب دارند.
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی لرستان با بیان اینکه بر اساس نتایج پیمایش ملی بیماری‌های غیر واگیر در سال ۱۴۰۰ در کل کشور ۳۲/۰۳ درصد و ۳۱/۹۵ درصد در استان از افراد فشارخون بالا داشته‌اند، گفت: در این راستا ۶۱/۴۷ درصد در کل کشور و ۵۷/۴۴ درصد لرستان در مورد فشارخون بالا آگاهی داشته‌اند.
کوشکی خاطرنشان کرد: درصد پوشش درمان فشارخون در این پیمایش در کل کشور ۵۲/۰۱ و در استان ۴۵/۸۴ درصد است.
وی درمان موثر فشارخون بالا در کل کشور ۴۱/۸۹ درصد و در استان ۳۶/۸۸ درصد است
معاون بهداشت دانشگاه درخصوص روز جهانی فشارخون بالا، گفت: برگزاری این مناسبت بهانه‌ای برای اطلاع رسانی جهانی در خصوص اهمیت دانستن مقدار فشارخون، کنترل بهتر آن و پیشگیری از عوارض جدی این بیماری است.
 کوشکی اظهار کرد: هدف از این مناسبت سالانه، ارتقای آگاهی و درک مفهوم فشار خون بالا اسا و شعار امسال مانند سال گذشته «فشار خون خود را دقیق اندازه گیری کنید و با کنترل آن طولانی‌تر زندگی کنید» است.
وی افزود: پیام امسال «با اندازه گیری مقدار فشار خون خود و کنترل آن عمر طولانی و با کیفیت داشته باشیم» انتخاب شده است.
معاون بهداشت دانشگاه عنوان کرد: انتظار می‌رود جهت محقق شدن اهداف این شعار بر سر فصل‌های افزایش آگاهی مردم، خانواده‌های آنها و کارکنان بهداشتی درمانی از روش صحیح اندازه گیری فشار خون، حوزه مراقبت و عوارض عدم کنترل آن و شیوه زندگی سالم، برنامه منظم فعالیت بدنی، تغذیه سالم، کاهش میزان نمک (سدیم) در رژیم غذایی، مهارت مدیریت استرس و پایبندی به درمان تاکید شود و اقدامات لازم در این راستا صورت بگیرد.

برچسب ها: خون ، لرستان ، فشار خون
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.