پوتین اجازه استفاده از اموال آمریکا در خاک روسیه را صادر کرد

مسکو به تلافی اقدام آمریکا در راستای مصادره اموال بلوکه شده این کشور برای استفاده در اوکراین، دستور ضبط اموال آمریکا در خاک روسیه را صادر کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه فرمانی را امضا کرد که به موجب آن اجازه استفاده از اموال آمریکایی‌ها در روسیه صادر خواهد شد. این تصمیم به عنوان جبران خسارات ناشی از مصادره اموال روسیه در خاک آمریکا اتخاذ شده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این فرمان به دولت روسیه دستور می‌دهد تا برای جبران خساراتی که به روسیه و بانک مرکزی آن وارد شده است، رویه خاصی را ایجاد کند. بدین منظور، یک نهاد روسی می‌تواند از دادگاه روسیه بخواهد تا مشخص کند که آیا اموال آن به صورت غیرقانونی توقیف شده است یا خیر. سپس دادگاه حکم به انتقال غرامت می‌دهد و نهاد مورد نظر می‌تواند از اموال بلوکه شده آمریکا در روسیه برداشت کند. 

آمریکا و اتحادیه اروپا به بهانه حمله روسیه به اوکراین، از فوریه سال ۲۰۲۲ اموال روسیه را مسدود کردند. پس از آن؛ واشنگتن قانونی را تصویب کرد که به دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا اجازه می‌دهد دارایی‌های روسیه را که در بانک‌های این کشور نگهداری می‌شود، مصادره کرده و به اوکراین انتقال دهد. اقدامی که روسیه آن را غیرقانونی و مصداق  «سرقت» خوانده است. 

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه پیش‌تر هشدار داده بود چنین اقدامی از سوی آمریکا واکنش شدید روسیه را در پی خواهد داشت.

مترجم: زهرا نجفی

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار