هزاران فرانسوی روز شنبه در پاریس و سایر شهر‌های این کشور در آستانه انتخابات زودهنگام پارلمانی علیه حزب راست افراطی «اجتماع ملی» تظاهرات کردند.

به نقل از رویترز، پس از پیروزی اجتماع ملی در انتخابات پارلمان اروپا در روز یکشنبه اتحادیه‌های کارگری، گروه‌های دانشجویی و حقوق بشری خواستار برگزاری تظاهرات علیه این حزب شدند.

دستکم در ۱۵۰ شهر فرانسه از جمله پاریس، مارسی، تولوز، لیون و لین تظاهرات علیه اجتماع ملی برگزار شد و ۲۱ هزار مامور پلیس مسئولیت تامین این اعتراضات را بر عهده داشتند.

پلیس اعلام کرد که ۷۵ هزار نفر در تظاهرات پاریس شرکت و در سراسر کشور ۲۱۷ هزار نفر تظاهرات کردند. اما اتحادیه CGT شمار معترضان در سراسر کشور را ۶۴۰ هزار نفر برآورد کرد که ۲۵۰ هزار نفر آنها در پایتخت فرانسه به خیابان آمده بودند.

«سوفی بینت» رهبر اتحادیه CGT در میدان جمهوری پاریس به خبرنگاران گفت: ما به این دلیل تظاهرات می‌کنیم که بشدت نگران نخست وزیر شدن «جوردن باردلا» (رهبر اجتماع ملی) هستیم. ما می‌خواهیم از این فاجعه جلوگیری کنیم.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه پس از پیروزی اجتماع ملی در انتخابات پارلمان اروپا، پارلمان فرانسه را منحل و ۳۰ ژوئن و هفتم ژوئیه (دهم و ۱۷ تیر ماه) را روز برگزاری انتخابات دو مرحله‌ای تعیین کرد.

نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اجتماع ملی می‌تواند آرای زیادی کسب کرده و در موقعیت تشکیل دولت جدید فرانسه قرار بگیرد.

بر اساس نتایج نظرسنجی OpinionWay-Vae Solis که روز شنبه منتشر شد احتمال می‌رود که اجتماع ملی در دور اول انتخابات پارلمانی فرانسه ۳۳ درصد آراء را کسب کند و «جبهه ملی» با ۲۵ درصد و اردوگاه میانه‌رو‌های نزدیک به مکرون با کسب ۲۰ درصد آراء در جایگاه‌های دوم و سوم قرار بگیرند.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار