کد خبر: ۴۳۱۰۹۰۴
تاریخ انتشار: ۲۳ اسفند ۱۳۹۱ - ۲۲:۲۶

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، سهم ایران در بازار پتروشیمی جهان را 2.4 درصد عنوان کرد و گفت: هدف گذاری این بخش در برنامه پنجم توسعه اقتصادی رسیدن به 4.9 درصد است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، رمضان اولادی در مراسم نخستین اجلاس نخبگان صنایع پتروشیمی کشور با اشاره به اینکه اقتصاد جهانی از سال 2011 رشد مناسبی داشته و این موضوع بر تحولات انرژی و قیمت انرژی تاثیرگذار بوده افزود: هر صنعتی نیاز به شناخت عوامل کلیدی دارد هر صنعتی نیازمند شناخت عناصر کلیدی است بنابراین عوامل مختلف به ویژه رشد اقتصاد جهانی بر صنعت پتروشیمی تاثیر می‌گذارد و صنعت پتروشیمی وابسته به قیمت نفت، گاز طبیعی و مشتقات آن است.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، با تاکید براینکه رشد اقتصاد جهانی بر پتروشیمی تاثیرگذار است گفت:  کشور ما می‌تواند با اجرای 73 طرح سهم 4.9 درصد را در بخش پتروشیمی جهان و سهم 39 درصدی در منطقه را داشته باشد با اجرای این طرح‌ها در صورتی بانک‌ها برای تامین منابع مالی بانک‌ها کمک کنند 60 میلیون تن بر ظرفیت کشور افزوده می‌شود.

اولادی با اشاره به سهم 2.4 درصدی پتروشیمی ایران در جهان و سهم 24.5 درصدی آن در منطقه  خاطرنشان کرد:‌ با اجرای طرح‌های مذکور سهم پتروشیمی ایران در منطقه به 39 درصد و در جهان به 4.9 درصد می‌رسد.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران،  با اشاره به اینکه تا پایان برنامه پنجم توسعه  با اجرای طرحها ظرفیت اسمی نصب شده به  100 میلیون تن در سال خواهد رسید اظهار داشت: تکنولوژی در صنتع پتروشیمی تاثیر ویژه دارد و میزان و مصرف خوراک و کیفیت بحث مهمی در پتروشیمی است که با اجرای 73 طرح پتروشیمی، سهم ایران تا پایان برنامه پنجم توسعه(سال 94) به 9/4 درصد خواهد رسید.

وی با اشاره به این که برای تولید اولفین در یک روزی از خوراک مایع استفاده می‌شود تصریح کرد: اکنون از خوراک‌های گازی و اتان برای تولید این محصول استفاده می‌شود که نشان دهنده رشد تکنولوژی است.

اولادی با اشاره به اینکه در گذشته صنعت پتروشیمی عمدتا در آمریکای شمالی، اروپای غربی و ژاپن بوده است گفت: با مطرح شدن رفاه انسان و با در نظر گرفتن این‌که خوراک صنعت پتروشیمی عمدتا از کشورهای خاورمیانه تامین می‌شود، از سال 1980 به بعد تاکنون مشاهده می‌شود که 60 درصد صنعت پتروشیمی و بازارهای مصرف در مناطق خاورمیانه و چین و هند است.
 
مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با اشاره به تولید اولفین با ظرفیت صد هزار تن در واحدهای بزرگ پتروشیمی و گسترش مجتمع‌های پتروشیمی گفت: محصولات پتروشیمی باید در مقیاس‌هایی تولید شود که در عرصه بین المللی بتوانند رقابت کنند.

اولادی با اشاره به این که در هر منطقه‌ای با توجه به مزیت نسبی باید سرمایه‌گذاری شود گفت: شناخت و توانمندی‌های کشور باعث رشد کشور می‌شود.

وی با اشاره به ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی به میزان 2.7 میلیون تن در سال و ظرفیت اسمی 5.5 میلیون تن در سال تا قبل از انقلاب اسلامی گفت: هنگام پیروزی انقلاب و جنگ تحمیلی زمان رکود صنعت پتروشیمی بوده اما بلافاصله بعد از دفاع مقدس و شروع برنامه‌های پنج ساله، بازسازی صنعت پتروشیمی را آغاز کردیم.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، با تاکید بر این‌که تا پایان برنامه سوم ظرفیت نصب شده کشور 20 میلیون تن بوده است گفت: ‌از برنامه چهارم تاکنون ظرفیت اسمی به بیش از 57 میلیون تن رسیده است.

اولادی با تاکید بر زمان زنجیره ارزش و تقویت و تکمیل آن برای پرهیز از خام فروشی اظهار داشت: با تکمیل زنجیره ارزش می توانیم به اهداف سند چشم انداز دست پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران از هم اکنون کارهای مربوط به برنامه ششم توسعه را پیگیری می‌کند گفت: برای توسعه صنعت پتروشیمی در کشور سه قطب جدید پتروشیمی شامل پتروشیمی چابهار، سرخس و جزیره لاوان تعریف شده است که با ایجاد این سه قطب و توسعه صنایع تکمیلی و ایجاد شهرک های جدید پتروشیمی، می توان به مشکل اشتغال در کشور غلبه کرده و به رشد اقتصادی بالایی دست پیدا کنیم.

اولادی با اشاره به دستاوردهای صنعت پتروشیمی در سال های اخیر اظهار داشت: پیشرفت خوبی در زمینه ساخت داخل داشته ایم و در حال حاضر بیش از 70 درصد تجهیزات و قطعات مورد نیاز صنعت پتروشیمی توسط سازنده های بخش خصوصی و با کیفیت قابل رقابت با محصولات جهانی، تولید می شود.

وی با اشاره به این که، تحریم های ظالمانه استکبار را در صنعت پتروشیمی به فرصت تبدیل کرده ایم افزود: با بهره مندی از توان متخصصان داخلی و با تاسیس شرکت پژوهش فناوری در برخی زمینه ها به خودکفایی رسیده ایم و در حال حاضر 30 نوع کاتالیز و مواد شیمیایی که شرکت های بزرگ از دادن آن به ایران خودداری می کردند را در داخل کشور تولید می کنیم.

اولادی با اشاره به این که، در زمینه ذخایر نفت و گاز در دنیا ایران در مقام اول قرار دارد گفت: برای جلوگیری از خام فروشی، توسعه صنعت پتروشیمی ضروری است و بطور قطع ایران دارای مزیت نسبی اقتصادی در زمینه این صنعت است.

وی سپس به روند توسعه پتروشیمی در کشور اشاره کرد و افزود: تولیدات پتروشیمی قبل از انقلاب کمتر از سه میلیون تن در سال بود و در سالهای انقلاب و جنگ این ظرفیت کمتر شد، اما بعد از پایان دفاع مقدس حیات این صنعت شروع شد و در پایان برنامه سوم توسعه ظرفیت اسمی صنعت پتروشیمی به 20 میلیون تن در سال رسیده است.

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران، افزود: از سال 84 شاهد جهش بزرگی در صنعت پتروشیمی بودیم و با اجرای طرح های تعریف شده، هم اکنون ظرفیت اسمی تولیدات پتروشیمی به 57 میلیون تن در سال رسیده است.

وی تصریح کرد:‌ افتتاح رسمی پتروشیمی کاویان و راه اندازی خط لوله اتیلن غرب نیز از اقداماتی بود که خیلی‌ها انتظار داشتند که این طرح به مراحل نهایی نرسند اما خوشبختانه خط اتیلن غرب که دو هزار و 450 کیلومتر درازا دارد، در حال حاضر در عسلویه تا کرمانشاه راه‌اندازی شده و از دی ماه تاکنون بدون وقفه کار کرده است.مجتمع پتروشیمی کاویان یک میلیون تن اتیلن در سال تولید می‌کند.

گفتنی است در نخستین اجلاس نخبگان  صنعت پتروشیمی کشور 12 شرکت برتر حضور داشتند که در این مراسم از 5 چهره ماندگار در این صنعت تقدیر بعمل آمد.

شایان ذکر است برنامه اجلاس نخبگان پتروشیمی با یک ساعت و نیم تاخیر در حالی برگزار شد که هیچ کدام از مسئولان تراز اول از جمله وزیر نفت و مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی ایران و معاون وزیر نفت در امور هیدروکربوری که دعوت شده بودند در این اجلاس حضور نداشتند./ر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر