کد خبر: ۵۳۳۳۱۵۰
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۳۸

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه توصیه کرد: افراد از مصرف بلافاصله گوشت دام قربانی پس از ذبح خودداری کنند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان دکتر حسین بیگلری بر ذبح بهداشتی دام جهت پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مشترک انسان و حیوان به ویژه تب مالت، تب کریمه کنگو، سیاه زخم و کیست هیدراتیک تاکید کرد.

وی با بیان اینکه شهرداری با همکاری دامپزشکی مکانهایی را در سطح شهر جهت عرضه و ذبح بهداشتی دام در عید قربان در نظر گرفته‌‎اند، از مردم خواست تا حتما دام خود را از این مراکز تهیه کرده و در همین مراکز نیز ذبح کنند.

بیگلری توصیه کرد: افرادی که خارج از این مراکز اقدام به تهیه دام و یا ذبح دام می‌کنند حتما از مراکز مورد تایید دامپزشکی دام خود را تهیه کرده و حتما از سلامت دام قربانی مطمئن شوند.

وی با بیان اینکه در برخی بیماریها از جمله تب کریمه کنگو نمی‌توان از روی ظاهر دام بیماری آن را تشخیص داد، گفت: در همین راستا توصیه اکید ما این است که افراد از مراکز معتبر و مطمئن دام خود را تهیه کنند.

این مسئول همچنین توصیه کرد: افرادی که ذبح دام را انجام می‌دهند حتما از وسایل محافظتی مانند عینک، روپوش، دستکش و چکمه استفاده کنند.

بیگلری از این افراد خواست تا از پراکنده کردن امحا و احشا بدن دام در محیط خودداری کنند و گفت: این کار علاوه بر آلوده ساختن محیط زیست، در صورت آلوده بودن دام، احتمال ابتلای افراد به بیماری‌های مشترک انسان و حیوان را افزایش می‌دهد.

وی در ادامه توصیه کرد: افراد پس از ذبح دام در هنگام قطعه قطعه کردن گوشت نیز تمام نکات بهداشتی را رعایت کرده و از وسایل محافظتی مانند دستکش استفاده کنند.

مدیرگروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های مرکز بهداشت استان کرمانشاه افزود: همچنین توصیه می‌شود افراد پس از ذبح دام از مصرف بلافاصله گوشت آن خودداری کنند و اجازه دهند گوشت به مدت 24 ساعت در دمای صفر تا چهار درجه یخچال بماند.

وی اظهار کرد: این امر موجب می‌شود تا به واسطه جمود نعشی در فرآیندی به نام گلیکولیز تمامی میکروبهای احتمالی گوشت از بین بروند.

وی همچنین توصیه کرد: افراد پس از طی این مدت حتماً قبل از مصرف گوشت، طی زمان پخت از مغز پخت شدن آن مطمئن شوند و اطمینان حاصل کنند تمام قسمت‌های گوشت به قدرکافی مغز پخت شده است.

بیگلری افزود: این توصیه‌ها بویژه برای استفاده از امحا و احشای بدن دام ضروری است. به ویژه برای جگر که عضو پرخون بدن دام است و باید پس از شستشوی بسیار، مرحله پیش سرد در یخچال برای آن رعایت شده و پخت آن با دقت بیشتری انجام شود.

منبع: ایسنا
انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر