کد خبر: ۵۶۳۰۶۲۶
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۰
۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۸:۵۰
کد خبر : ۵۶۳۰۶۲۶
لرستان؛

استاندار لرستان گفت: جاذبه های گردشگری، اکو و ژئو توریسم سرمایه‌های گردشگری در کشور محسوب می‌شوند.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از لرستان ؛ هوشنگ بازوند دیشب در کارگروه گردشگری با بیان اینکه یکی از ضرورت‌ها این است که چالش‌های پیش روی گردشگری استان برطرف شود، اظهار کرد: چنانچه کاری برای توسعه گردشگری در کشور صورت نگیرد آیندگان برما خرده خواهند گرفت چرا که امروز شاهد رشد گردشگری در خاورمیانه و کشورهای اسلامی هستیم.
 
بازوند اضافه کرد: امروز وزنه زیرساختهای ذهنی بیشتر از زیرساختهای سخت افزاری در حوزه گردشگری است.
نماینده عالی دولت در استان تصریح کرد: در کشور هنوز صنعت گردشگری تخصصی دیده نشده و این یک چالش بزرگ در این حوزه محسوب می شود اما متاسفانه خیلی از افراد از کنار این صنعت که درآمدش با درآمد نفت برابری می کند می گذرند.
وی با بیان اینکه متولیان گردشگری باید با رویکرد تخصصی با مساله صنعت گردشگری برخورد کنند،یادآورشد: تا مادامیکه نگاهمان به صنعت گردشگری سنتی و غیرکارشناسانه است به اهداف مورد نظر در این راستا نخواهیم رسید.
 
بازوند با تاکید براینکه یکی از سرمایه های بزرگ ما جاذبه های گردشگری است که در 30 سال بعد از انقلاب هیچ نقشی در سفره مردم این استان نداشته است، خاطرنشان کرد: هنگامی که میخواهیم سایتی را احداث کنیم و با معارضینی برخورد می کنیم بخاطر این موضوع است که گردشگردی در سفره مردم نقشی نداشته است.
 
استاندار لرستان بیان کرد: لرستان در کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب قرار دارد و چنانچه از این معبر نتوانسته ایم برای توسعه استان استفاده کنیم قطعا بدانید کارمان نقص دارد.
 
وی گفت: امروز جاذبه های دست ساز در اقتصاد و گردشگری نقش اساسی دارند و این جاذبه ها خیلی بیشتر از جاذبه های طبیعی در شرق آسیا طالب دارد.
 
استاندار لرستان با بیان اینکه 2300 اثر تاریخی ثبت شده ملی در لرستان وجود دارد که متاسفانه نتوانسته ایم به بخش خصوصی واگذار کنیم، افزود : از بین این آثار تنها حمام گپ به بخش خصوصی واگذار شده است.
 
وی اظهار کرد: کاروانسرای چمشک یه ظرفیت تاریخی است که در حال تخریب است.
 
بازوند با بیان اینکه برای سربازخانه یک سرمایه گذار خارجی راغب است که پس از مزایده آن را تحویل بگیرد اما متاسفانه نتوانسته ایم آن را واگذار کنیم، تصریح کرد: چطور یک بنای تاریخی می تواند دانشگاه باشد اما نمی تواند هتل باشد.
 
نماینده عالی دولت در استان با تاکید بر اینکه میراث فرهنگی کشور در احیای بناهای تاریخی لرستان را ویژه ببیند، افزود: توقع داریم صندوق احیا به لرستان کمک کند.
 
وی گفت: این کار درستی نیست که گذشتگان یک هویتی را برای ما گذاشتند و ما براحتی بگذاریم تخریب شود؛ با توحه به اینکه لرستان پایتخت پلهای تاریخی است و چنانچه وضعیت اعتباری مرمت آنها بر گردن لرستان بیفتد اعتبارات استانی جوابگو نبوده چرا که اعتباراتی که به استان تخصیص داده شده بسیار بسیار ناچیز است.
 
بازوند با بیان اینکه جاذبه های طبیعی و اقلیم لرستان بی نظیر است، عنوان کرد: این جاذبه به گونه ای است که افراد در زمستان در الیگودرز میتواند روی یخ اسکی و در تابستان در استخر روباز در پلدختر شنا کنند.
 
وی افزود: باتوجه به اینکه امسال لرستان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی معرفی شده است شهرداریهای مراکز شهرستانها را موظف کردیم که حداقل طرحهایی را با رویکرد گردشگری جزو پروژه های خود تعریف کنند.
 
استاندار لرستان اضافه کرد: در نوروز امسال 65 درصد مردم در خصوص اینکه لرستان از معبر به مقصد گردشگردی تبدیل شود خوب استقبال و همکاری داشتند.
 
وی با اشاره به اینکه یکی ازمطالبات جدی مردم لرستان رهاسازی حریم قلعه فلک الافلاک است، بیان کرد:باپیگیریهای انجام شده سپاه و ارتش راضی هستند که انتقال صورت گیرد اما باید اعتباری از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی اختصاص داده و حق و حقوق سپاه و ارتش پرداخت شود .
 
وی گفت: اگروضعیت قلعه به همین شکل بماند قطعا نظرات غیرکارشناسی همچنان ادامه خواهد داشت و البته در زمان تصدی دکتر سلطانی فر یکی از کارهایی که می تواند ماندگار باشد آزادسازی حریم قلعه به منظور ثبت جهانی خواهد بود.
 
بازوند بیان کرد: قلعه فلک الافلاک تنها بنایی است که قانون خاص دارد و در مجلس ششم نیز مصوبه دارد.
 
استاندار لرستان گفت: امید می رود امسال با همکاری دکتر نوبخت و سلطانی فر ارزوی دیرینه مردم لرستان درباره قلعه محقق شود.
 
انتهای پیام/ا
 
 
 
 

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر