کد خبر: ۵۷۶۲۶۲۳
تاریخ انتشار: ۱۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۲:۵۵
۱۱ شهريور ۱۳۹۵ - ۰۲:۵۵
کد خبر : ۵۷۶۲۶۲۳

پایگاه تحلیلی المانیتور نوشت: گروهک منافقین برای لابی در میان نمایندگان کنگره و مقامات آمریکایی هزینه‌های میلیونی صرف می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ پایگاه تحلیلی «المانیتور» در گزارشی مبسوط که می‌گوید حاصل مطالعه «صدها سند» مالی است، فهرستی را از مبالغی که رژیم صهیونیستی و کشورهای خاورمیانه صرف لابی‌گری در آمریکا کرده‌اند، منتشر کرده است.

در بخشی از این گزارش تحت عنوان «ایرانیان در آمریکا علیه روابط حسنه آمریکا با ایران مبارزه کردند» به هزینه‌هایی که گروهک تروریستی منافقین علیه دولت ایران صرف کرده، اشاره شده است.

طبق این گزارش، شماری از اتباع ایرانی در آمریکا به دو سازمانی پیوسته بودند که این دو سازمان نظرات کاملاً متفاوتی درباره چگونگی رویارویی واشنگتن با تهران از پایان دادن به تحریم‌ها گرفته تا براندازی نظام ایران داشتند.

المانیتور گزارش کرد، یکی از سازمانها «نایاک» یا همان شورای ملی ایرانیان آمریکا بود که «تریتا پارسی» بنیانگذار آن یکی از حامیان سرسخت برجام است و هم‌اکنون از پایان تحریم‌های تجاری علیه ایران حمایت می‌کند و استدلال می‌کند روابط نزدیک‌تر دیپلماتیک و تجاری، اهرم آمریکا را افزایش می‌دهد و خطر جنگ را به تعویق می‌اندازد.

پارسی طی یادداشتی در روز 12 ژوئیه در روزنامه آمریکایی «واشنگتن‌پست» نوشت: «آمریکایی‌ها بدون افزایش روابط با ایران، در اعمال نفوذ در تصمیم‌گیری‌های حاکمیت ایران یا افکار مردم ایران، موفق نخواهند شد».

این گزارش سپس به گروه کاملاً مخالف برجام اشاره کرده و نوشته است که اعضای گروهک منافقین که تحت عنوان «شورای ملی مقاومت ایران» دفتری در واشنگتن دارند، شاخه‌ای تأسیس کرده‌اند تحت عنوان «سازمان جوامع ایرانیان آمریکا» (OIAC)، که خود را نماینده مردم ایران می‌دانند و به دنبال براندازی نظام در ایران است. این گروه مدعی است که در 40 ایالت شعبه‌هایی دارند.

سازمان جوامع ایرانیان آمریکا در وب‌سایت خود مدعی شده است: «هیچ نسخه، شکل و حزبی از نظام کنونی ایران، نماینده مردم ایران و آرزوهای دموکراتیک آن‌ها نیست. رژیم کنونی می‌بایست به طور کامل جایگزین شود و مردم ایران و مقاومت سازماندهی شده آن‌ها، جایگزین آن شود».

المانیتور سپس بعد از اشاره به این دو گروه با رویکردهای کاملاً متفاوت، به اقدامات لابی‌گری آن‌ها اشاره کرد و نوشت که هر دو گروه به دنبال ایجاد روابط با سیاستگذاران آمریکایی بوده‌اند و هرکدام تلاش می‌کنند یکدیگر را اهریمن جلوه دهند و هرکدام سطوح مختلفی از موفقیت داشتند.

برخی منتقدان پارسی را به دلیل ارتباطات نزدیک وی با افراد داخل ایران و همچنین ایمیل‌هایی که ادعا شده بین وی و «محمد جواد ظریف» در زمانیکه عضو هیئت نمایندگی سابق ایران در سازمان ملل بود، رد و بدل شده، اشاره می‌کنند.

پارسی به المانیتور گفت که زمانیکه مشاور «باب نی» نماینده سابق کنگره از ایالت اوهایو در اوایل سال 2000 بود، با ظریف آشنا شد و گفت که چیز عجیبی نیست که «تمامی اعضای کنگره از من می‌پرسیدند که چگونه می‌توانم با ظریف گفت‌وگو کنم و چگونه به ایرانی‌ها دسترسی دارم.»

طبق این گزارش، نایاک سال گذشته یک نهاد «اقدام-نایاک» راه‌اندازی کرد تا مسئولیت اکثر اقدامات لابی‌گری این گروه را برعهده بگیرد.

با اینحال، پارسی لابی‌گری برای ایران را انکار می‌کند و تأکید دارد که سازمان وی تنها از جانب آندسته از ایرانیان آمریکا فعالیت انجام می‌دهد که به دنبال مهار تنش‌های میان آمریکا و ایران هستند.

وی می‌گوید که لیستی از 70 هزار نفر و 8 هزار حامی مالی دارد که از 5 تا 150 هزار دلار در سال کمک مالی ارائه می‌کنند. 80 تا 85 درصد از درآمد این سازمان (1.1 میلیون دلار در سال 2014) از جانب حامیان مالی این سازمان تأمین شده است و باقی درآمد این سازمان را بنیادهایی چون «پلاوشرز» و «صندوق راکفلر» تأمین کرده است.

المانیتور سپس ادامه داد، در حالیکه پارسی و نایاک روابط نزدیکی را با دولت اوباما در تمامی دوران مذاکرات هسته‌ای ایران ایجاد کردند، گروه منافقین (NCRI) و همپیمانان آن‌ها توجه خود را به سوی کنگره معطوف کرده‌اند. این سازمان موفق شد با اقدامات لابی‌گری خود، گروهک تروریستی منافقین که به مجاهدین خلق معروف است را در سال 2012 از لیست گروه‌های تروریستی آمریکا خارج کند.

طبق این گزارش، این گروه میلیون‌ها دلار هزینه صرف کرده است تا مقامات سابق آمریکا و نمایندگان کنگره را بر آن دارد تا از جانب این گروه حرف بزنند.

این گروهک به شکل مضحکی مدعی است که هزاران ایرانی سراسر جهان معتقدند «مریم رجوی» سرکرده منافقین می‌بایست رهبر برحق ایران باشد و منتقدان این گروهک تروریستی معتقدند که این گروه تنها کمی بزرگتر از یک فرقه است که محبوبیت بسیار اندکی درون ایران دارد زیرا این گروهک در حین جنگ دهه 1980 ایران و عراق، از «صدام حسین» حمایت کرد.

گزارش المانیتور ادامه می‌دهد که منافقین در سال 2013، سه نماینده سابق کنگره را در دو شرکت مختلف لابی‌ به استخدام درآوردند تا از طریق آن‌ها برای انتقال اعضای این گروهک از کمپ لیبرتی در نزدیکی فرودگاه بغداد به خارج از عراق فشار آورد.

طبق این گزارش، کنگره آمریکا به طور مکرر از انتقال منافقین به یک مکان امن حمایت می‌کرد و دولت باراک اوباما به چندین نفر از آنها کمک کرد به آلبانی و کشورهای دیگر منتقل شوند.

المانیتور ادامه می‌دهد، NCRI همچنین به دنبال جلب حمایت برای ادعای رجوی مبنی بر این است که این گروه دولت قانونی ایران است.

OIAC در سه سال گذشته حدود 100 هزار دلار هزینه کرده است و 6 عضو مجلس نمایندگان آمریکا و پنج نفر از کارکنان هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات کنگره را به نشست سالانه NCRI در پاریس فرستاده است. همچنین بخش مهمی از روزنامه واشینگتن‌تایمز نیز به پوشش این مراسم تخصیص یافت.

«اد رویس» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت کالیفرنیا در روزنامه واشنگتن‌تایمز در خصوص این مراسم نوشت: «در حالیکه شما جانانه خواستار دموکراسی و حقوق بشر در ایران هستید، مردم آمریکا نیز در مبارزه علیه خشونت، سرکوبگری و تروریسم در ایران در کنار شما می‌ایستد. نمایش اتحاد در واقع الهامی برای ملت و مردم ما است، که شما را دوست دارند و در تلاش برای آزادی، خون و مالشان را فدا می‌کنند».


انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Russian Federation
|
۰۰:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۶/۱۲
لعنت خدا بهشون
زیارت عاشورا-صفحه خبر دسکتاپ