کد خبر: ۵۹۲۲۰۰۲
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۱۳:۰۵
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی خبر داد؛

استحکام بخشی و تحکیم بستر کاخ موزه قاجاری باغچه جوق در ماکو با 80 درصد پیشرفت فیزیکی ادامه دارد.

به گزارش حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با اعلام این خبر گفت: تثبیت، استحکام بخشی و مرمت این بنا بر اساس  تفاهم‌ نامه این اداره کل با سازمان منطقه آزاد ماکو در حالی صورت می گیرد که سازمان یاد شده هزینه مرمت برخی دیگر از آثار تاریخی شهرستان ماکو را برعهده گرفته است.    

جلیل جباری با اشاره به شروع مرمت پروژه کاخ موزه باغچه جوق پس از ارائه طرح مرمت و ساماندهی توسط مهندسین مشاور عمارت خورشید از اوایل مردادماه سال جاری افزود: در مرحله نخست استحکام بخشی بستر پیرامونی کاخ موزه آغاز شد که با شروع فصل سرما و با وجود 80 درصد پیشرفت فیزیکی، عملیات استحکام بخشی فضاهای داخلی مجموعه در دست اقدام قرار گرفته است.  

وی با بیان تقبل هزینه 40میلیارد ریالی مرمت این بنا از سوی سازمان منطقه آزاد ماکو  اظهار داشت: کاخ موزه باغچه جوق ماکو از جمله آثار تاریخی به ثبت رسیده استان در ردیف میراث ملی است که در سالهای اخیر به دلیل کمبود اعتبارات مرمتی به شدت نیازمند حفاظت و مرمت بوده است.  

جباری با بیان اینکه علیرغم کمبود اعتبارات استانی این بنا همه ساله مورد مرمت اضطراری قرار می گرفت، مرمت بنا  در ضلع شرقی و بخش شاه نشین عمارت در سال گذشته را از جمله این اقدامات برشمرد.

این مسئول اظهار داشت: با توجه به گستردگی، حجم کار، وسعت مجموعه و حساسیت تزیینات بنا پیش بینی می شود کار مرمت این مجموعه تاریخی حدود 2 سال به طول انجامد.  

کاخ باغچه‌جوق  در باغی به وسعت 11 هکتار،  با درختان کهن گوناگون در 6 کیلومتری ماکو بنا شده است.  معماری  این کاخ  که در گذشته مقر حکومت سردار ماکو بوده تلفیقی از معماری سنتی ایرانی و غربی، به ویژه معماری روسیه اواخر سده نوزدهم است.

این بنا  با ویژگی های معماری و هنری، در دو طبقه و در زمان مظفرالدین شاه ساخته شد.  تزیینات داخلی سالن های هفت گانه آن نیز طی 30 سال به اتمام رسید. 

این کاخ  که تا سال 1353 محل زندگی خانواده سردار ماکویی بوده پس از خریداری از سوی دولت و  مرمت و بازسازی  از سال 1358 برای بازدید عموم افتتاح شد. این کاخ موزه در سال ۱۳۶۶ در اختیارسازمان میراث فرهنگی وقت کشور قرار گرفت. آثاری که در این موزه به نمایش گذاشته شده اند شامل اشیاء و لوازم زندگی سردار ماکو است. بیشتر این اشیا از طرف حکام و دربار روسیه برای وی ارسال شده بود. سردار ماکو بویژه در زمان حکومت پر آشوب مظفرالدین شاه در این خطه  دارای موقعیت و نفوذ قابل توجهی بود.
انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر