کد خبر: ۵۹۸۵۱۶۱
گروه : اقتصادی » مسكن
تاریخ انتشار: ۰۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۵:۴۶
تاریخ انتشار : ۰۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۵:۴۶
کد خبر : ۵۹۸۵۱۶۱
گزارش/

در شرایطی رکود حاکم بر بازار مسکن به سال ششم وارد می شود که در پنج سال گذشته،امیدواری ها در خصوص حصول رونق در این بازار به نتیجه ای نرسید و همچنان فعالان این عرصه،امیدوار به حصول گشایش های احتمالی در آینده هستند.

تاملی بر افق و چشم انداز بازار مسکن در ایران/طولانی ترین دوران رکود مسکن تجربه می‌شودبه گزارش خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،کارشناسان و صاحب نظران حوزه اقتصادی معتقدند، سهم بازار مسکن در تحرک اقتصادی کشور بین 30 تا 40 درصد تخمین زده می شود و به واقع هرگونه موفقیت و توفیقی در این عرصه،به عنوان موتور پیشران اقتصادی کشور،نقش بسزایی را ایفا خواهد کرد.

ایرج بزرگمهر،یکی از فعالان حوزه بازار مسکن و انبوه سازان استان تهران در گفت و گو با خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به تاثیرات برجسته و ملموس رکود در بازار مسکن در بخش ها و حوزه های دیگر، اظهارداشت: به واقع رونق بازار مسکن به مثابه رونق در دیگر عرصه‌های اقتصادی خواهد بود و در چنین حوزه ای هر آنچه شاهد اقبال بیشتر عمومی باشیم به تبع در دیگر مشاغل نیز تحرک شگرف و جدی ایجاد خواهد شد.

وی افزود: رکود بازار مسکن به معنای حاکم شدن رکود در بسیاری از فعالیت ها و حوزه های مرتبط دیگر با صنعت ساختمان خواهد بود و این ادعا به روشنی در طول 5 سال گذشته ثابت شده است.

بزرگمهر عنوان کرد: طرح ها و برنامه های متعددی برای ایجاد رونق در بازار مسکن تعریف و طراحی شده،اما تمامی این موارد در حد حرف،تئوری و نظریه پردازی باقیمانده و تا زمانی که شاهد انجام اقداماتی عملیاتی در این حوزه نباشیم،طبیعتا امکان ظهور و بروز رونق در بخش مسکن وجود نخواهد داشت.

این فعال حوزه مسکن و انبوه ساز فعال در استان تهران گفت: به واقع کاهش قدرت خرید مردم یکی از عوامل موثر در جاری و ساری شدن چنین رکودی می باشد و تغییراتی که در طول ماه های گذشته شاهد بوده ایم،عموما به رشد یک تا دو درصدی معطوف می شود که طبیعتا این میزان از رشد تعیین کننده مسیر بازار در بخش رونق نخواهد بود.

*لزوم تولید و احداث مسکن در شهرهای کوچک

پروانه فقیه،دانش آموخته رشته اقتصاد در گفت و گو با خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به نقش تعیین کننده صنعت مسکن در رونق اقتصادی جامعه گفت: برای تحقق این امر،در ابتدا باید آمایش سرزمینی بصورت اصولی و قاعده مند،اجرایی و عملیاتی شود.

وی افزود: هدف از آمایش سرزمینی در عرصه مسکن این است که در شهرها و مناطق کم برخوردار نیز طرح ها و پروژه هایی برای احداث منازل مسکونی تعریف،اجرایی و عملیاتی شود تا بواسطه آن،تامین مسکن در مناطق روستایی با چالش و عدیده ای جدی مواجه نشود و به تبع با اشتغالزایی و توسعه فرصت های شغلی،دیگر شاهد مهاجرت به مناطق حاشیه ای شهر توسط متقاضیان و جویندگان کار نخواهیم بود.

فقیه گفت: در صورت حصول این امر،فرصت های شغلی بیشتری در مناطق روستایی و کم برخوردار حاصل می شود و در سایه ساخت مسکن بسیاری از متقاضیان اشتغال قادر خواهند بود،اقتضائات معیشتی،مالی و اقتصادی خویش را تامین کنند.

وی افزود: در طول ماه های گذشته،دولت تدابیری را برای بازگرداندن رونق به بازار مسکن تعریف کرده که افزایش تسهیلات حوزه مسکن برای متقاضیان خرید از نمونه های آن به شمار می رود،اما علیرغم اهمیت رشد و افزایش سطح تسهیلات،نباید این واقعیت را  از نظر دور داشت که در تسهیلات مذکور،توانمندی مالی متقاضیان و دهک‌های پایین و اقشار آسیب پذیر جامعه آنچنان که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

دانش آموخته رشته اقتصاد عنوان کرد: اگرچه در گام نخست،افزایش ریالی تسهیلات،مطلوب به نظر می رسد،اما باز پرداخت آن و میزان سودی که ما به ازای ارائه این تسهیلات در نظر گرفته شده نیز از نکاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا اقبال عمومی به دریافت تسهیلات اینچنینی افزایش یابد.

*ریسک سرمایه گذاری در حوزه مسکن بسیار بالا رفته است

منوچهر اصلانی،یکی از فعالان عرصه ساخت و احداث مسکن در گفت و گو با خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،گفت: متاسفانه در حال حاضر بخش قابل توجهی از سرمایه های عمومی بصورت سپرده در حساب بانک ها تزریق شده و این امر موید این واقعیت است که دامنه رکود اقتصادی آنچنان گسترده شده که عملا سرمایه گذاران،سرمایه گذاری در عرصه ها و حوزه‌های دیگر را منطقی قلمداد نمی کنند زیرا معتقدند احتمال خواب سرمایه و شکست در چنین سرمایه گذاری هایی بالا است.

وی افزود: برای مرتفع ساختن این پدیده،باید سود سپرده گذاری ها در بانک،بازهم کاهش یابد و به سپرده ها عوارض و مالیات تعلق گیرد در غیر اینصورت امکان حصول گشایش برای سرمایه گذاری در بازارها و عرصه های دیگر همچون مسکن،سخت و دشوار خواهد بود.

*وعده هایی که بی نتیجه و بدون عمل باقی ماند

سیروس نظر محمدی ، دانش آموخته رشته اقتصاد در گفت و گو با  خبرنگار مسکن گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به طرح وعده های بسیار در طول سالهای گذشته در خصوص مسکن اجتماعی، مسکن امید، افزایش تسهیلات ارزان قیمت و...عنوان کرد: متاسفانه علیرغم طرح چنین وعده هایی،در مقام عمل شاهد حصول توفیق چندانی در این خصوص نبوده ایم.

وی افزود: تردیدی وجود ندارد که رونق در بازار مسکن به مثابه رونق در 250 صنف مرتبط بصورت مستقیم و غیر مستقیم خواهد بود و این به معنای یک گردش اقتصادی و حصول بهبود در فضای کسب و کار می باشد.

نظرمحمدی عنوان کرد: اصلی ترین عامل کاهش آمار ازدواج و تاخیر در حصول و تحقق این سنت حسنه،به مسائل اقتصادی معطوف می شود و در این میان،نقش مسکن و دغدغه تامین آن، از برجسته ترین موارد مطروحه در شروع و آغاز زندگی مشترک به شمار می رود.

وی افزود: اگرچه انتظار نمی رود تمامی جوانان در آغاز زندگی مشترک صاحب خانه شوند،اما مشکل  اینجاست که نرخ اجاره بهای مسکن نیز به میزانی افزایش یافته که در صورت عدم برخورداری و تملک مسکن،بخش قابل توجهی از درآمد زوجین،مصروف تامین اجاره بها و ودیعه مسکن خواهد شد و همین امر،حصول ازدواج را تحت الشعاع قرار می دهد.

نظر محمدی در خاتمه یادآور شد: نباید از نظر دور داشت که برای ایجاد رونق اقتصادی باید بازار مسکن با تحرک هوشمندانه و اصولی همراه شود،در غیر اینصورت شاهد توفیق چندانی در این عرصه نخواهیم بود و وضعیت موجود (رکود اقتصادی)در آینده نیز استمرار خواهد داشت.


انتهای پیام/
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۲۴
مسکن یه دفعه گرون شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
فعلا اقتصاد 100 درصد نفتی است مسکن هم به خودی خود پیشران نیست باید قدرت خرید باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
مشاور املاک ازمشهد الان پنج ماهه یک هزارتومان کارنکردم کرایه مغازه پول برق گاز مالیات مالیات بر ارزش افزوده...........
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
قیمت مسکن باید به نصف حالت فعلی برسد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۹ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
رکود بازار مسکن بهتر از رونق آن است چون اینقدر خانه بی کیفیت تحویل مردم دادند که واقعا ارزش ندارد از رکود در بیاید
یک سوال
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
لطفا در پایان سال اقتصاد اقدام و عمل بپرسید از رییس جمهور
تعداد سفرهای اقتصادی بین ایران و سایر کشورهای اروپایی و اسیایی چندتا بوده ؟ چند تفاهم نامه امضاء شده؟
حداقل لیست کنند تا در جریان باشیم
باری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
گرانی بیش از حد مسکن وملک بیش ترین عامل رکود در بخش مسکن ویکی از عوامل رکود وکم رونقی بخشهای دیگر تولید می باشد ودلیل اصلی گرانی را باید در قیمت بیش از حد ونامتعارف زمین دانست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۰۱
یه زمانی خونه رو ندید میخریدند یعنی رفیقم رفته بود برا خرید مستاجر نزاشته بود اینم گفته بود ندید خریدم چون چاره نداشت امروز نمیخرید فرداش گرونتر میخرید
به قدری توی هرچیزی شورشو در میاریم که حالا حالا درست نمیشه اونقدر بی رویه مسکن گرون شد که حالا حالاها تکون نمی خوره و دیگه مثل سابق نخواهد بود الان طرف می خواد خونه بگیره میگه توی ایوونش کف شور نداره و لوله کشی آب نداره و نمی خوام الان دیگه هر خونه ایی فروش نمیره من خودم خونه برا فروش گذاشتم توی دوسال چهار نفر فقط اومدن نگاه کردند و رفتن
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر