کد خبر: ۶۲۴۴۲۶۲
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۰
مستخدمی مطرح کرد:

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی گفت: پیش بینی می‌شود امسال نزدیک به ۸۵ هزار تن دانه زیتون در کشور تولید شود.

پیش بینی تولید 85 هزارتن زیتون/ به واردات کنسرو زیتون نیازی نداریمبه گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان ،احمد مستخدمی مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد: سطح باغات زیتون کشور 84 هزار هکتار است که قریب به 35 هزار هکتار آن در منطقه سه گانه قزوین، گیلان و زنجان قرار دارد.
 
وی درباره عملکرد تولید زیتون کشور بیان کرد: متوسط عملکرد کشور امسال 2.1 تن در هکتار است و در مناطق سه گانه قزوین، گیلان و زنجان عملکرد تولید در اغلب باغات بالای 5 تن در هکتار است.

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که باغات قدیمی 18 درصد کل سطح باغات زیتون را تشکیل می دهد، تصریح کرد: این باغات نیاز به بازسازی و جوانسازی دارند که برای آن برنامه داریم و امیدواریم تا پایان برنامه ششم توسعه با مجموع اقداماتی که صورت می گیرد، باغات غیر اقتصادی و مسن نداشته باشیم.

مستخدمی درباره اجرای پروژه اصلاح و بهسازی باغات قدیمی زیتون نیز گفت: امسال پیوند 84 هزار اصله درخت برای تغییر رقم، هرس بازجوانسازی 430 هکتار باغ و مشارکت در تغذیه 1100 هکتار باغ زیتون به منظور افزایش عملکرد را در دستور کار داریم.

وی اعتبارات بخش زیتون امسال را 4.5 میلیارد تومان عنوان و اعلام کرد: 3.3میلیارد تومان از این اعتبار برای اصلاح و بهسازی و یک میلیارد و 200 میلیون تومان به توسعه باغات زیتون اختصاص می یابد.

مجری طرح زیتون وزارت جهاد کشاورزی در عین حال از کشاورزان خواست که در اصلاح و بهسازی باغات مشارکت کنند.

وی با اشاره به این که روغن زیتون مورد نیاز کشور حدود 10 هزار تن در سال است،گفت: نزدیک به 5300 تن روغن زیتون از طریق تولیدات داخلی تامین می شود.

مستخدمی در ادامه افزود: مصرف سرانه سالانه روغن زیتون برای هر نفر در کشور 130 گرم بوده، در حالیکه در یونان سرانه مصرف برای هر نفر سالانه نزدیک 18 کیلوگرم است.

وی سرانه مصرف کنسرو دانه زیتون در کشور را 850 گرم اعلام و تصریح کرد: مصرف سرانه کنسرو زیتون در ایران 2.5 برابر دنیا است.

مجری طرح زیتون با اشاره به اینکه در تولید کنسرو زیتون کاملا خودکفا هستیم و نیازی به واردات آن نیست، افزود:  تولید کنسرو زیتون بیش از نیاز داخلی است و از این رو هر سال بخشی از تولید داخل برای سال آینده ذخیره سازی می شود.

وی با بیان این که واردات دانه یا میوه زیتون به هر شکل به کشور ممنوع است، گفت: ورود میوه زیتون در سنوات گذشته منجر به شیوع آفت مگس زیتون در کشور شد و از این رو وزارت جهاد کشاورزی واردات میوه زیتون را به هر شکل ممنوع کرده است.
 
انتهای پیام/
 

سرانه مصرف کنسرو دانه زیتون در کشور 850 گرم است

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر