کد خبر: ۶۳۸۳۳۷۸
تاریخ انتشار: ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۸

مسئول روابط‌عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان گفت: معقول‌ترین کار در برخورد با یک بیمار برق گرفته، قطع کلید کنتور است.

معقول‌ترین کار در هنگام برق گرفتگی افراد چیست؟به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ جواد مرادی مسئول روابط‌عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان با اشاره به این‌که معقول‌ترین کار در برخورد با یک بیمار برق گرفته، قطع کلید کنتور است، گفت: اگر دسترسی سریع به فیوز امکان‌پذیر نبود دو شاخه را از پریز بیرون بیاورید یا سیم روکش‌دار را بکشید تا از پریز خارج شود.

وی ادامه داد: در صورتی ‌که نتوانستید جریان برق را قطع کنید روی یک ماده عایق خشک مثل روزنامه یا یک تخته چوبی یا لاستیکی بایستید و با یک وسیله چوبی بلند مانند جارو منبع برق را از مصدوم دور کنید.

مسئول روابط‌عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان زنجان افزود: از به‌کار بردن وسایل فلزی یا مرطوب یا از تماس با بدن لخت مصدوم کاملاً خودداری کنید. هم‌چنین در صورت نداشتن هوشیاری، بیمار را به پهلو بخوابانید و در صورت اشکال در تنفس، راه هوایی بیمار را باز کنید. نبض و تنفس بیمار را کنترل کنید و در صورتی که نبض وجود نداشت بیمار را احیا کنید.

مرادی خاطرنشان کرد: از آنجایی که ولتاژهای بالای برق می‌تواند اشخاص را پرتاب کند در هنگام حمل بیمار مراقب شکستگی‌های گردن، ستون فقرات، اندام‌ها و دیگر اعضای بدن باشید.

این مسئول تصریح کرد: سوختگی‌های الکتریکی را ارزیابی کنید. در جستجوی حداقل دو محل سوختگی خارجی باشید، یکی محل تماس با منبع انرژی الکتریکی و دیگری محل تماس با زمین(ورود و خروج جریان برق).

وی ادامه داد: برخی عوارض برق‌گرفتگی مانند قلبی و کلیوی آغاز تدریجی دارند پس به ‌اصرار بیمار مبنی بر سلامت و نبود مشکل توجه نکرده و حتماً مصدوم را به مرکز درمانی منتقل نمائید یا با اورژانس تماس بگیرید.

مرادی خاطرنشان کرد: در هنگام برق‌گرفتگی معمولاً دستگاه تنفس زودتر از قلب از کار می‌افتد و رنگ صورت مصدوم متمایل به آبی می‌شود. بدین خاطر و پیش از این‌که ضربان قلب متوقف شود، باید تنفس مصنوعی را هر چه زودتر آغاز کنید که این امر نیازمند سرعت عمل، دقت و خونسردی است.

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

در مواجهه با افرادی که دچار برق گرفتگی شده‌اند، چه کنیم؟

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر