کد خبر: ۶۴۲۰۷۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۰

آمریکا پس از متهم کردن ایران به ارسال موشک برای نیروهای یمنی، اکنون شرطی عجیب برای ماندن در برجام مطرح کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد که این روزها نقش اول در برنامه‌های ترامپ را بر عهده دارد، تهران را به دادن موشک به حوثی‌های یمن متهم و مدعی شده که ایران تعهدات بین المللی را نقض کرده است و برای ادامه نمایش مضحک خود علیه جمهوری اسلامی ایران دست به دامان کشورهای دیگر از طریق سازمان ملل متحد شده است.

آمریکا با ناامیدی از اصلاح برجام برای ماندن در این توافق شرطی عجیب و خلاف عرف بین الملل را مطرح کرده است.

از اتهام زنی به ایران تا شرط عجیب آمریکا برای ماندن در برجام!

نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد می‌گوید شرط ماندن دولت آمریکا در برجام این است که اقدام بین‌المللی علیه برنامه موشکی ایران صورت بگیرد. او مدعی شده است تلاش‌های جهانی برای تنبیه ایران در زمینه موشکی می‌تواند دونالد ترامپ را به ماندن در توافق هسته‌ای مجاب کند.

سه سناریو پیش روی برجام

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به شرط عجیب آمریکا برای پایبندی به برجام، گفت: آمریکا در سال 1995 میلادی اولین تحریم‎ها را علیه ایران شکل داد و 9 سال تلاش کرد تا آن تحریم‌ها را در شورای امنیت به صورت قطعنامه علیه ایران درآورد و حالا بار دیگر همان مسیر را در موضوع برنامه موشکی ایران در پیش گرفته است.

وی با اشاره به اقدامات روزهای اخیر ترامپ و نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد، تصریح کرد: آمریکا در تلاش است تا موشک‌های ایران را تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی نشان دهد.

فلاحت پیشه با بیان اینکه این روزها نمایش‌هایی از سوی ترامپ با نقش آفرینی نیکی هیلی در موضوع توان موشکی ایران برگزار می‌شود، افزود: آمریکا می‌خواهد ایران را به خاطر موضوع موشکی، ذیل فصل هفتم قرار منشور سازامان ملل متحد قرار دهد و شورای امنیت را مجاب کند تا در این موضوع علیه ایران قطعنامه صادر کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص نشان دادن قطعات موشک توسط هیلی، اظهار کرد: این رفتار آمریکا برای به راه انداختن جنگ رسانه‌ای علیه ایران بود.

از اتهام زنی به ایران تا شرط عجیب آمریکا برای ماندن در برجام!
وی تصریح کرد: هیچ دلیلی وجود ندارد که نشان دهد این موشک‌ها متعلق به ایران است، در ضمن آن موشک‌ها متعارف بوده و از نوع موشک‌های غیر متعارف نبودند.

فلاحت پیشه ادامه داد: آمریکایی‌ها با نشان دادن چند قطعه از یک موشک به دنبال متهم کردن ایران هستند در صورتی که صدها برابر چنین تسهیلاتی را آمریکا به منطقه غرب آسیا صادر کرده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: تقریبا تمام کسانی که توسط متحدان آمریکا در غرب آسیا از جمله در یمن و فلسطین کشته می‌شوند با اسلحه آمریکایی جان خود را از دست داده‌اند.

وی با اشاره به شرط عجیب آمریکا برای ماندن در برجام تصریح کرد: با توجه به فضای به وجود آمده در موضوع برجام، سه سناریو قابل پیش بینی است.

فلاحت پیشه ادامه داد: سناریوی اول، سناریو مدنظر آمریکاست که تلاش می‌کند تا از کانال قطعنامه 2231 دریچه‌ای باز کند و موارد اتهامی جدیدی از جمله برنامه موشکی ایران را وارد موضوع برجام کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: سناریوی دوم، سناریو جمهوری اسلامی ایران است که ما معتقدیم برجام باید بدون تغییر بماند و آمریکایی‌ها آن را اجرا و از طرف دیگر تحریم زدایی هم باید صورت بگیرد.

وی با بیان اینکه ایران در سایر مسائل از جمله موضوع موشکی وارد هیچ مذاکره‌ای نمی شود، اظهار کرد: از آنجا که ایرانی‌ها از مذاکره و دیپلماسی از جمله در برجام سودی ندیدند و حقوق ملت ایران تأمین نشد، دیگر وارد هیچ مذاکره‌ای نخواهیم شد.

فلاحت پیشه با اشاره به اینکه سناریوی سوم در زمینه برجام سناریوی اروپایی‌هاست، بیان کرد: اروپایی‌ها به دنبال شکل دادن به این توافق با آمریکا هستند تا برجام در شاکله‌ کنونی خود باقی بماند و ادامه پیدا کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: در این سناریو اروپاییان می‌خواهند باب مذاکرات با ایران بر سر مسائل اختلافی دیگر مثل موضوع موشکی باز شود تا برجام موشکی و در آینده برجام‌های دیگر را مطرح کنند و ایران کماکان در جایگاه متهم قرار بگیرد.

ضعیف دیپلماسی ایران در تعامل سازنده با دنیا

فلاحت پیشه با بیان اینکه دستگاه دیپلماسی کشور در تعاملات سازنده با کشورها ضعیف عمل کرده است، گفت: وزارت امور خارجه هنوز برای مصداقی کردن و عینی کردن تعاملات با کشورهای دیگر همه امکانات خود را به کار نگرفته و ضعیف عمل کرده است.

وی اظهار کرد: ضعف عمل وزارت امور خارجه باعث شده است که ادعاهای دشمنان ما در دنیا به خوبی مطرح شود اما همان دشمنان در یمن و فلسطین دست به آدم کشی می‌زنند اما نهادهای بین المللی بسیاری از این موارد را نادیده می‌گیرند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: در موضوع برجام شاهد از دست دادن فرصت‌های دیپلماتیک از جمله داووس سوئیس هستیم که نشان از ضعف دستگاه دیپلماسی است.

فلاحت پیشه بیان کرد: تعجب می‌کنم که چرا دیپلمات‌های ما این فرصت‌ها را از دست می‌دهند و در جامعه جهانی با صدای بلند از رفتار غیردیپلماتیک و خشونت طلبانه آمریکایی‌ها پرده برداری نمی‌کنند.

وی با بیان اینکه ما نیازمند دیپلماسی فعال‌تر در عرصه بین المللی هستیم، خاطرنشان کرد: در شرایط کنونی مصادیق عینی لازم از یک دیپلماسی فعال برای مقابله با دشمنان در اختیار ایران است اما متأسفانه وزارت امور خارجه همچنان ضعیف عمل می‌کند.

گفتنی است؛ تلاش‌های رئیس جمهوری آمریکا برای اصلاح برنامه جامع اقدام مشترک و اصرار دستگاه دیپلماسی ایران بر مذاکره نکردن مجدد، برجام را همچنان در صدر اخبار جهان قرار داده است.

به نظر می رسد دونالد ترامپ با مطرح کردن شرط خود برای ماندن در برجام به غیرقابل تغییر بودن این توافق پی برده است البته از زمان آغاز مذاکرات هسته‌ای برخی در داخل کشور مخالف هرگونه مذاکره با ایالات متحده بودند اما چیزی که هم اکنون واضح است موافقان و مخالفان برجام، یک صدا شده‌اند و با هرگونه مذاکره مجدد درباره برجام مخالفت می‌کنند.

انتهای پیام/

 

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
هدف ترامپ تغییر برجام نیست تغییر نطام جمهوری اسلامی ایران است و بدونه شک این ارزو را به گورستان خواهد برد
میثم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
این حرفها.دیگر هیچ فایده ای ندارند چون آمریکا به هدفش رسید؟یعنی پر کردن قلب رآکتور با بتن....
ایرانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
!مگرامام درس شجاعت،شهامت وشهادت به مایادنداده؟!مگرامام بزرگوارنفرمودندکه ما فرزندعاشورا و رمضانیم؟!!!! اولأ چراآمریکابه اکثرکشورهای دنیا،بخصوص اسرائیل غاصب سلاح میدهد؟!آن هم ازنوع پیشرفته ش!!!دومأ مگرآمریکادادستانی جهانی ست؟! ایران دوست داره به یمن و هرکشوردیگه،،،هرنوع سلاحی که بخواد بفروشه ویامجانی بده و...................*** و مگرخیلی ازکشورهای دنیا سلاح جابجانمیکنن؟!چه قانونی وچه غیرقانونی!مثل کلمبیا،،مافیای ایتالیا و...؛؛؛؛؛درنهایت بگم که اگه آمریکادرخاورمیانه وبعضی کشورهای خلیج فارس منافع داره!!!ایران هم دریمن،فلسطین،لبنان،سوریه،عراق،افغانستان و.....خیلی کشورهای دیگه منافع داره که بدون قیدوشرط ازمنافعمان دفاع میکنیم و...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
مرگ بر امریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
امیدوارم کلا امریکا البته دولتش ودولت مردان امریکا منحل ونابود بشه
مرگ بر امریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
آمریکا داره به سلامتی نابود میشه .مرگ بر ترامپ
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
انشالله هرچه زودتر دشمنان اسلام نابود بشه و انشالله نابودی السعود واسرائیل . وانشالله نابودی دولت مردان امریکا .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
ترامپ نادان ریاست جمهوری کشورش خودش
راهم ندارد .باید هرچه زودتر برکنارشه .مرگ بر امریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
مرگ بر امریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
شیطان بزرگ امریکاست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۳
عجب
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر