کد خبر: ۶۴۲۴۸۸۳
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۹
نصرتی در اختتامیه کنفرانس بین المللی احزاب آسیایی:

رییس مجمع جهانی شهرهای راه ابریشم گفت: امیدوارم که آی کپ و اقدامات مشابه نقش موثری در احیاء و بازسازی مسیر تاریخی راه ابریشم داشته باشند.

امیدواریم آی کپ نقش موثری در احیاء و بازسازی مسیر تاریخی راه ابریشم داشته باشدبه گزارش  خبرنگار احزاب و تشکل های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ مسعود نصرتی رییس مجمع جهانی شهرهای راه ابریشم در بیست و نهمین کمیته دائمی کنفرانس بین المللی آی کپ اظهار کرد : امیدوارم که این نشست و اقدامات مشابه نقش موثری در احیاء و بازسازی مسیر تاریخی راه ابریشم داشته باشند.

وی افزود: جاده ابریشم ، مجموعه ای از راه های بازرگانی و کاروان رو قدیمی بود که منطقه مدیترانه را با چین شرقی مرتبط می ساخت. کالاهای بسیاری از این راه ها میان شرق و غرب آسیا و حوزه دریای مدیترانه مبادله می شد .

نصرتی تصریح کرد: این شاهراه تجاری دارای بالاترین ویژگی ارتباطی در دنیای قدیم ، یعنی تبادل فرهنگ ها بین شرق و غرب و یا به بیان بهتر ، بین تمدن های با عظمت چین ، ایران و روم و قلمروهای تحت احاطه شان بود.

وی افزود: انتخاب نام ابریشم برای این مسیر به این دلیل بوده است که ابریشم معروف ترین ، سبک ترین و گرانبها ترین کالایی بوده که طی ده ها قرن از طریق این جاده از شرق و غرب می رفته است.

رییس مجمع شهرهای جاده ابریشم‌گفت: جاده ابریشم از ارتباط شبکه کاملی از جاده ها شکل یافته و با گذشت قرن ها ، راه خود را در طول اوراسیا پی گرفته و تنظیم کننده عملکردهای متنوع سیاسی ، اجتماعی ،فرهنگی،هنری،مذهبی و تجاری بوده است.

وی افزود : ایران به عنوان پل ارتباطی می تواند کشورهای آسیای میانه را به آب های آزاد وصل کند و جاده ابریشم به عنوان جاده ای تاریخی و نمادین ، برای ایجاد تعاملات و ارتباطات بیشتر و بهتر میان ملل مورد توجه است و با توسعه همکاری های فرهنگی ، سیاسی ، اقتصادی و گردشگری کشورهای مسیر جاده ابریشم احیاء مسیر تاریخی امری ضروری است.

نصرتی بیان کرد:  جاده ابریشم در طول هزار سال ، علاوه بر اینکه صفحه درخشانی در تاریخ جهان بوده است ، بلکه به دنبال رشد جامعه بشری ، می تواند تاثیر عمیق و نقش فعالانه ای برای توسعه روابط بین ملت ها در حال و آینده ایفا کند.

رییس مجمع شهرهای راه ابریشم گفت : احیاء و باز زنده سازی جاده ابریشم و یادمان های باستانی بازمانده در پیرامون این جاده میتواند باعث توسعه گردشگری و رشد اقتصادی جوامع محلی شود. اشتراکات و بنیان های فرهنگی ، اقتصادی وسیاسی مطلوب کشورهای واقع در این مسیر و بر اساس خواست مشترک مردم، راه اندازی این راه را امکان پذیر می کند. همکاری متقابل باعث نزدیکی این کشورها به یکدیگر و همچنین موجب گسترش روابط آن ها با جهان می شود.

وی تاکید کرد: کشورهای واقع در مسیر جاده ابریشم ، بازارهایی اقتصادی بزرگ و مکمل هستند که با ایجاد کانال های جدید همکاری می توانند به بازارهای موفق اقتصادی برای منطقه و جهان تبدیل شوند و این همکاری از اهمیت راهبردی و جهانی برخوردار است.

نصرتی ادامه داد: ما توانستیم برای هم افزایی و اتحاد ، در یک اقدام جامع و هوشمندانه و با موافقت شهرهای در مسیر جاده ابریشم ( مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم ) برای تحقق اهداف توسعه پایدار در تاریخ دوم سپتامبر سال 2016 در اجلاس ایران و شهر قزوین تاسیس کرده و موجودیت خود را اعلام کنیم.

نصرتی افزود: اکنون این مجمع ضمن عضو گیری از شهرهای در مسیر جاده ابریشم ، با هدف مشارکت صلح آمیز ، توسعه جامعه ، فراگیری ، افزایش تبادل و همکاری و ایجاد آینده ای روشن برای شهرههای در مسیر جاده ابریشم در تلاش است. 

رییس مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم ادانه داد: با توجه به قرار گرفتن بیش از 70 کشور جهان در مسیر جاده ابریشم ، مجمع نقش تسهیل کننده روابط میان این کشورهاست.

وی اذعان کرد: عملیاتی کننده ارتباطات مالی ، سرمایه گذاری ، اقتصادی ، گردشگری و فرهنگی در راستای اهداف مجمع و نیز ارتباط مستمر با شهرداری ها و برخی آژانس های بین المللی سازمان ملل متحد در جهت توسعه ارتباطات فرهنگی ، اقتصادی و گردشگری بین شهرها را خواهد داشت. 

نصرتی تصریح کرد: مجمع جهانی شهرهای جاده ابریشم اکنون دارای چهار کارگروه تخصصی است ( کارگروه اقتصادی ، کارگروه فرهنگی ، کارگروه گردشگری ، کارگروه محیط زیست ) و در حال حاضر بیش از 70 شهر داخلی و خارجی به عضویت این مجمع درآمده اند و روند عضو گیری از سایر شهرها با هدف (اتحاد میان شهرها بر اساس سنت ) همچنان ادامه دارد.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر