کد خبر: ۶۵۴۳۱۳۱
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۱

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد دعوت از چین برای شرکت در مانور نظامی سال ۲۰۱۸ را لغو کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از واشنگتن پست، وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) علام کرد دعوت از چین برای شرکت در مانور نظامی سال ۲۰۱۸ را به عنوان پاسخ اولیه به تداوم نظامی‌گری چین در دریای چین جنوبی لغو کرده است.

آمریکا روز چهارشنبه اعلام کرد دعوتی را که قبلا از چین برای شرکت در رزمایش‌های نظامی در اقیانوس آرام به عمل آورده بود، در اعتراض به اقدام چین برای نظامی کردن جزایر مورد مناقشه در دریای چین جنوبی، پس گرفته است.

سرهنگ دوم کریس لوگان، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، اعلام کرد: ما شواهد روشنی در دست داریم که چین در جزایر مورد مناقشه اسپراتلیز (Spratleys) در دریای چین جنوبی موشک‌های ضد ناو و موشک‌های زمین به هوا مستقر کرده است.

این مقام آمریکایی با اشاره به مهم‌ترین رزمایش‌های نظامی جهان که هر دو سال یک بار نزدیک به ۳۰ کشور در آن شرکت می‌کنند، اعلام کرد، ما دعوت خود را از نیروی دریایی جمهوری خلق چین برای شرکت در رزمایش‌های حاشیه اقیانوس آرام پس گرفته ایم.

لوگان افزود: چین ادعا می‌کند استحکاماتی که در این جزایر ایجاد کرده است، برای اطمینان از امنیت دریایی، کمک به کشتیرانی، جستجو و امداد رسانی در دریا و همچنین محافظت از صیادان به وجود آمده است.  اما استقرار این تسلیحات فقط برای اهداف نظامی قابل استفاده است.

چین در گذشته دو بار در سال ۲۰۱۴ و سال ۲۰۱۶ در این رزمایش‌ها شرکت کرده است. شرکت در رزمایش‌های امسال قرار بود سومین شرکت چین در این رزمایش‌ها باشد.

سخنگوی پنتاگون افزود: تداوم نظامی کردن دریای چین جنوبی که مالکیت آن مورد مناقشه است، فقط به تشدید تنش‌ها و بی ثبات کردن منطقه منجر می‌شود. رفتار چین با اصول و اهداف رزمایش‌های حاشیه اقیانوس آرام سازگار نیست.

رزمایش‌های اقیانوس آرام برای نخستین بار در سال ۱۹۷۱ برگزار شد و تا سال ۱۹۷۴ هر ساله برگزار می‌شد که در آن تاریخ به علت گستردگی آن تصمیم گرفته شد هر دو سال یک بار برگزار شود. کشور‌های بنیان گذار این رزمایش آمریکا، استرالیا و کانادا هستند.

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر