کد خبر: ۶۵۶۴۸۵۱
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۵:۳۷

محققان دریافتند میزان اضافی زینک در ماهیچه‌های بیماران مبتلا به سرطان موجب کاهش استقامت ماهیچه‌ها و تسریع خطر مرگ در آن‌ها می‌شود.

زینک اضافی در بیماران سرطانی  استقامت ماهیچه‌ها را کاهش می‌دهدبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به گفته محققان ضعف بنیه عامل ۳۰ درصد مرگ در بیماران سرطانی است. ضعف بنیه با تضعیف ماهیچه‌ها موجب کاهش میزان تحمل در برابر درمان سرطان شده و کیفیت زندگی را پایین می‌آورد. با این حال هیچ درمان موثری برای این مشکل وجود ندارد و علل آن همچنان ناشناخته است.

«اسوارنالی آچاریا»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «این تفکر اشتباه وجود دارد که ضعف بنیه تنها یک مشکل تغذیه‌ای ناشی از بین رفتن اشتها به دلیل سرطان یا روند درمان آن است.»

با تداوم ضعف بنیه، ماهیچه‌ها تحلیل رفته و به قدری ضعیف می‌شوند که تحمل دوز استاندارد درمان‌های ضدسرطان را ندارند و پزشک شان مجبور به کاهش دوز درمان می‌شود.

آچاریا در ادامه می‌افزاید: «ضعف بنیه موجب تضعیف ماهیچه‌های قلب و دیافراگم هم می‌شود که در نتیجه بسیاری از بیماران سرطانی به دلیل نارسایی تنفسی یا قلبی جان شان را از دست می‌دهند.»

محققان در این مطالعات دریافتند فعالیت بیشتر پروتئین موسوم به ZIP ۱۴ که معمولا در سلول‌های کبد متجلی می‌شود، روند انتقال فلز زینک (روی) را تسهیل می‌کند، اما مشخص شد که در ماهیچه‌های موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به سرطان، تجلی این پروتئین غیرعادی بود.


بیشتر بخوانید:دارویی که از طول عمر بیماران سرطانی می کاهد 


تیم تحقیق همچنین دریافت میزان بالا ZIP ۱۴ در نمونه بافت ماهیچه‌ای بیماران مبتلا به سرطان و دارای ضعف بنیه وجود دارد که بیانگر ارتباط بین ZIP ۱۴ و ضعف بنیه در افراد است. مصرف زینک اضافی در ماهیچه‌ها بواسطه تخریب سلول‌های بالغ ماهیچه و ممانعت از ایجاد فیبر‌های عضلانی جدید توسط سلول‌های بنیادی منجر به نابودی ماهیچه‌ها در بیماران سرطانی می‌شود.

به گفته محققان، کاهش ZIP ۱۴ در سلول‌های ماهیچه به شکل قابل توجهی منجر به کاهش ضعف بنیه می‌شود از اینرو دارو‌های بازدارنده ZIP ۱۴ می‌تواند موجب بهبود نرخ بقاء در افراد سرطانی و کیفیت زندگی آنان شود.

منبع:مهر

انتهای پیام/

میزان اضافی زینک در ماهیچه‌های سرطانی  استقامت ماهیچه‌ها راکاهش می‌دهد

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر