کد خبر: ۶۵۹۴۹۴۱
گروه : همدان » همدان
تاریخ انتشار: ۲۱ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷
مدیرکل اداره دامپزشکی استان همدان خبر داد:

مدیرکل اداره دامپزشکی استان همدان از  کاهش 36 درصدی آمار مبتلایان به بیماری تب مالت در همدان خبر داد.

مبتلایان به تب مالت در همدان 36درصد کاهش داشته استبه گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان؛  محمود رضا رسولی مدیرکل اداره دامپزشکی استان همدان با اشاره به کاهش 36 درصدی آمار مبتلایان به بیماری تب مالت در استان همدان بیان کرد:  همشهریان تا جای امکان از لبنیات سنتی استفاده نکنند و در صورت استفاده شیر غیر پاستوریزه  به مدت یک دقیقه جوشانده تا قابل استفاده شود.

مدیرکل اداره دامپزشکی استان همدان با اشاره وضعیت تب مالت در همدان بیان کرد:  همدان  قبلا جزو استان‌های اول و دوم  دربیماری تب مالت بود که اکنون خوشبختانه  وضعیت بهتر شده است

وی در ادامه افزود: در سال‌های گذشته همدان جزو استان‌ها اول در بیماری تب مالت شناخته شده بود اما اکنون با تلاش‌ها رتبه در حال کاهش است.

رسولی با اشاره به اینکه گزارش‌گیری توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی استان‌ها انجام می‌شود، خاطرنشان کرد:‌ به دلیل متفاوت بودن گزارش‌گیری چندان نمی‌توان نسبت به رتبه‌بندی نظر قطعی داد.

مدیرکل اداره دامپزشکی استان همدان با اشاره به اینکه هیچگونه تضمینی برای سایر فرآورده‌های لبنی غیرپاستوریزه نیست، خاطرنشان کرد:‌ میکروب تب مالت سرما دوستی است که به مدت زیادی ماندگاری دارد.

وی با اشاره به اینکه میکروب تب مالت در بستنی تا 6 ماه ماندگاری دارد که باید مواظب بود، افزود: نحوه انتقال این بیماری در روستا و شهر متفاوت است، در روستا بیشتر از طریق تماس با دام و جنین سقط شده و ترشحات دام‌‌هایی که جنین سقط کرده‌اند، صورت می‌گیرد.

رسولی با  بیان اینکه علامت تب مالت در دام، سقط جنین است، افزود: اگر دامی سقط جنین کرد باید دامداران، اداره دامپزشکی را در جریان بگذارند و با اکیپ‌های  این اداره در کنترل بیماری همکاری لازم را داشته باشند.

مدیرکل اداره دامپزشکی استان همدان با تاکید به ضدعفونی کردن محل دام سقط جنین کرده، گفت: از تماس کودکان با دام سقط جنین کرده جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه تب مالت علایمی نظیر تب، دردهای بدنی نظیر کمر درد و پشت درد، دارد، افزود: افراد در صورت مشاهده این علائم برای درمان به مرکز بهداشت مراجعه کنند.

انتهای پیام/د.ا

کاهش 36 درصدی مبتلایان به تب مالت در همدان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر