کد خبر: ۶۵۹۶۲۷۸
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۲
یادداشت/ حسین شریعتمداری

جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با استناد به حق اقدام متقابل یا تلافی‌جویانه که در حقوق بین‌الملل به رسمیت شناخته شده است نیز تنگه هرمز را مسدود کند.

گشایش در این تنگه است!به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ «حسین شریعتمداری» کارشناس ارشد مسائل سیاسی در سرمقاله شماره امروز روزنامه «کیهان» نوشت:

دزدی نیمه‌شب وارد خانه‌ای شده و مشغول جمع‌آوری اسباب و اثاثیه بود؛ صاحبخانه که بیدار شده بود به پلیس زنگ زد و ماجرا را درمیان گذاشت و خواستار اعزام نیرو برای دستگیری سارق شد. افسر نگهبان پرسید؛ مطمئن هستید که دزد آمده است‌؟! صاحبخانه گفت؛ بله قربان! مطمئنم.

افسر پرسید‌: شاید از اقوام و آشنایان خودتان باشند! صاحبخانه گفت؛ اقوام و آشنایان که نیمه شب از دیوار بالا نمی‌آیند و اسباب و اثاثیه را جمع نمی‌کنند‌! پرسید؛ شاید دچار توهم شده‌اید و یا شاید هم خواب می‌بینید‌؟! صاحبخانه که دیگر کلافه شده بود گفت؛ قربان! اصلا اجازه بدهید گوشی را به دست جناب دزد بدهم تا خودش خدمتتان توضیح بدهد که برای دزدی آمده است تا باور بفرمائید‌؟! (با پوزش از عزیزان فداکار نیروی انتظامی و یادآوری این نکته که در مثل مناقشه نیست).


بیشتر بخوانید:  تغییر لحن دولت ترامپ پس از تهدید ایران به بستن تنگه هرمز/نیروی دریایی ایران بارها نظامیان آمریکایی را در خلیج فارس تحقیر کرده است


این سؤال از دولت محترم به طور جدی مطرح است که دیگر کدام بد‌عهدی و خیانت و اقدام جنایتکارانه باید از آمریکا و اروپا سر بزند تا باور کنند، آمریکا، نه رفیق و نه رقیب، بلکه دشمنی قدار است که کمر به نابودی ایران و ایرانی بسته است و اقدام متقابل تنها راه مقابله با آنان است؟

یعنی دقیقا همان مسیری که از نخستین روزهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی پیموده‌ایم و همان راهکاری که در منطقه غرب آسیا به کار بسته‌ایم و به اعتراف دوست و دشمن حریف را به استیصال کشانده و پوزه‌اش را به خاک مالیده‌ایم.

امروزه در مقابل باج‌خواهی گستاخانه آمریکا و اروپا و بهره‌گیری از تمامی اهرم‌ها در جنگ اقتصادی علیه ایران اسلامی، نباید و نمی‌توان دست روی دست گذاشت و از دست زدن به کاری کارستان که برای حریف نه فقط بازدارنده، بلکه پشیمان‌کننده باشد چشم پوشید. بخوانید!

1- هفت سال قبل آذرماه 1390  در حالی که کنگره آمریکا قانون تحریم نفتی کشورمان را در دستور کار داشت، طی یادداشتی آورده بودیم که در صورت تحریم صدور نفت ایران بهترین و موثرترین راه مقابله با آن، بستن تنگه هرمز به روی نفتکش‌هایی است که از این آبراهه عبور می‌کنند و با استناد به مواد 14 تا 23 کنوانسیون 1958 ژنو و مواد 17 تا 37 کنوانسیون 1982 جامائیکا نوشته بودیم که در شرایط یاد شده، مسدود کردن این تنگه حق قانونی ما نیز هست.

این پیشنهاد بلافاصله با واکنش رسانه‌های آمریکایی، اروپایی و برخی از کشورهای عربی روبرو شد. روزنامه فرانسوی لوموند نوشت؛ ایران توان بستن تنگه هرمز را دارد و تصویب قانون تحریم نفتی ایران در کنگره می‌تواند برای آمریکا و اروپا و متحدان منطقه‌ای آنها پشیمان‌کننده باشد.

روزنامه آمریکایی بوستون گلوب نوشت؛ ایران عملا هر لحظه که بخواهد می‌تواند تنگه هرمز را ببندد و این امر باعث قطع صادرات میلیون‌ها بشکه نفت در روز خواهد شد، بستن تنگه هرمز، شدیدترین پاسخگویی علیه منافع آمریکا خواهد بود و علاوه‌بر آن، رشد انفجاری قیمت نفت فقط در چند روز منجر به فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر برای اقتصاد غرب خواهد شد.

احمد العطار مفسر اماراتی و کارشناس برجسته امور دفاعی و انرژی گفته بود‌: مین‌گذاری در خلیج فارس بویژه در تنگه هرمز اصلی‌ترین تهدیدی است که باید مدنظر داشت.

وی خاطر‌نشان می‌کند که در سال 1988، ناو آمریکایی ساموئل بی رابرتز با مین کار گذاشته شده از سوی ایران برخورد کرد و تقریبا نابود شد.

العطار گفته بود‌: ایجاد میدان گسترده مین باعث ایجاد اختلال شدید در ترانزیت نفت و تجارت دریایی در خلیج فارس می‌شود و مقابله با آن تقریبا غیرممکن است.

آژانس اطلاعات انرژی آمریکا در همان ایام با اشاره به اینکه، تنگه هرمز تنها راه آبی 8 کشوری است که در مجاورت آب‌های خلیج فارس قرار دارند، مسدود شدن آن را فاجعه‌آمیز ارزیابی کرد و... دهها واکنش برخاسته از وحشت غرب که احتمال بسته شدن تنگه هرمز در آن روزها -7 سال قبل- به دنبال داشت. گفتنی است این واکنش‌های آمیخته با دلهره کشورهای غربی و برخی کشورهای عربی درحالی بود که توان نظامی هفت سال قبل جمهوری اسلامی ایران با امروز حتی قابل مقایسه هم نبود.

2 - اگرچه تلخ و ناگوار است ولی باید اذعان کرد تصویری که دولت‌های یازدهم  و دوازدهم از جایگاه ایران اسلامی در عرصه بین‌المللی ارائه کرده است با آنچه از نظام جمهوری اسلامی انتظار می‌رود، نه فقط همخوانی نداشته است بلکه در بسیاری از موارد با وادادگی و انفعال در برابر قدرت‌های خارجی و نادیده گرفتن عزت و اقتدار ایران و ایرانی نیز همراه بوده است، در پی این وادادگی، آمریکا و اروپا بدون کمترین دغدغه و نگرانی از واکنش جمهوری اسلامی ایران، هر روز ساز بد صدایی علیه کشورمان کوک می‌کنند و ضمن آنکه عزت مردم مسلمان این مرز و بوم را به سخره می‌گیرند، منافع ملی کشورمان را نیز پایمال می‌کنند‌!

و به جای آنکه با واکنش  حداقل متوازن روبرو شوند با انفعال دولت در مقابل این همه باج‌خواهی و زورگویی روبرو می‌شوند تا آنجا که وقتی وزیر خارجه سابق فرانسه  ژان مایک آیرو در میهمانی سفارت این کشور در تهران با این پرسش یکی از تجار فرانسوی روبرو می‌شود که «آیا فکر نمی‌کنید مانور مشترک فرانسه با آمریکا و انگلیس در خلیج‌فارس، روی روابط تجاری ما با ایران تاثیر بگذارد و نتوانیم در این سفر قرارداد خاصی منعقد کنیم»؟

با کمال اطمینان می‌گوید «نه، من هیچ نگرانی ندارم، دولت ایران به این سفرها احتیاج دارد و مطمئنم که هیچ اعتراضی در جلسات فردا هم نخواهیم شنید»‌! و یا یک رسانه غربی دیگر در توصیف رئیس‌جمهور کشورمان می‌نویسد «ایشان فروشنده بدهکار و مشتاقی است که خود را ناگزیر از فروش حقوق ملی می‌بیند» و به کشورهای غربی توصیه می‌کند که «صبوری خریدار، وضعیت فروشنده را دشوار‌تر و قیمت فروش را کمتر خواهد کرد»!! و ...

3- خوشبختانه اخیرا رئیس‌جمهور محترم در مقابل زورگویی‌های آمریکا و متحدانش مواضع عزتمندانه‌ای اتخاذ کرده است که اگر با وسوسه خناسان و برخی از آلودگان به وطن فروشی در فتنه 88 روبرو نشود که انشاءالله نشود می‌تواند نا معادله کنونی را به نفع جمهوری اسلامی ایران تغییر دهد.

از جمله اینکه ایشان در جمع ایرانیان مقیم سوئیس و در واکنش به تحریم نفتی کشورمان از سوی آمریکا گفتند؛ «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که می‌خواهند به طور کامل جلوی صادرات نفت ایران را بگیرند. آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که این اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. اگر شما توانستید، این کار را بکنید تا نتیجه‌اش را ببینید».

این اقدام رئیس‌جمهور کشورمان بلافاصله در اردوگاه انقلاب با استقبال گسترده‌ای روبرو شد و مخصوصا حمایت سردار قاسم سلیمانی فرمانده پر افتخار سپاه قدس از این موضع عزتمندانه، آن را کامل کرد و به حریف فهماند که تهدید جدی است و پشتوانه قدرتمند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به دنبال دارد.

4- بستن تنگه هرمز حق قانونی جمهوری اسلامی ایران است که در حقوق بین‌الملل با صراحت به آن تصریح شده است. توضیح آنکه مواد 14 تا 23 از کنوانسیون 1958 ژنو و مواد 17 تا 37 از کنوانسیون 1982 جامائیکا به موضوع دریای ساحلی و حق عبور کشتی‌ها اختصاص دارد که به برخی از این موارد ‌اشاره می‌کنیم؛

الف - در ماده 14 کنوانسیون 1958 ژنو آمده است «کشتی‌های تمامی کشورها اعم از کشورهای ساحلی یا غیر آن، می‌توانند در دریای ساحلی از حق عبور و مرور بی‌ضرر برخوردار باشند».

ب - در بند 4 از همان ماده آمده است «عبور و مرور تا جایی بی‌ضرر خواهد بود که به آرامش، نظم یا امنیت کشور ساحلی آسیب نرساند».

ج - بند 4 از ماده 14 و بند یک از ماده 16 کنوانسیون 1958 ژنو، تشخیص بی‌ضرر بودن عبور کشتی‌ها از تنگه هرمز را برعهده کشور ساحلی ایران اسلامی گذارده است

د- در بند یک از ماده 16 کنوانسیون 1958 ژنو آمده است «کشور ساحلی می‌تواند اقدامات لازم را برای جلوگیری از عبور و مروری که بی‌ضرر نیست، به عمل آورد».

ه‍ - در بند 3 از ماده 16 تصریح شده است «کشور ساحلی می‌تواند بی آن که تبعیضی میان کشتی‌های خارجی قائل شود (حتی) عبور و مرور بی‌ضرر کشتی‌های خارجی را نیز به خاطر حفظ امنیت خود، موقتا متوقف کند».

و- و بالاخره، بند 4 از ماده 16 کنوانسیون 1958 ژنو، ضمن به رسمیت شمردن حق کشور ساحلی در اینجا، ایران اسلامی برای پیشگیری از عبور کشتی‌هایی که عبور آنها بی‌ضرر تشخیص داده نمی‌شود، تصریح می‌کند که در صورت اتخاذ این تصمیم از سوی کشور ساحلی‌، لازم است تصمیم یاد شده از قبل به اطلاع عموم برسد.

با توجه به مواد یاد شده از دو کنوانسیون ژنو و جامائیکا، فقط عبور کشتی‌هایی از تنگه هرمز مجاز خواهد بود که برای «امنیت، نظم، آسایش و حقوق ملی» جمهوری اسلامی ایران «بی‌ضرر» تشخیص داده شود... اکنون باید گفت؛ در صورتی که صدور نفت ایران از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی تحریم شود، آیا عبور کشتی‌های حامل نفت برای کشورهای یاد شده که در حالت مورد‌اشاره، دشمن تلقی می‌شوند «عبور بی‌ضرر»! خواهد بود؟

بدیهی است که پاسخ این سؤال منفی است و ایران اسلامی حق دارد و می‌تواند با جلوگیری از عبور این کشتی‌ها مانع توانمندی دشمن در تهدید امنیت ملی خود شود. این فرمول درباره صدور نفت سایر کشورها از تنگه هرمز نیز صدق می‌کند چرا که زمینه‌ساز اقدام خصمانه دولت‌های متخاصم خواهد بود. عبور کشتی‌هایی که از مبدأ کشورهای تحریم کننده به مقصد سایر کشورهای خلیج فارس، تسلیحات نظامی حمل می‌کنند نیز به طریق اولی و مطابق همان مواد از کنوانسیون‌های ژنو و جامائیکا، مخل و در تعارض با امنیت ملی کشورمان تلقی شده و بستن تنگه هرمز به روی این کشتی‌ها حق مسلم و قانونی ایران اسلامی است.

5- علاوه‌بر حق قانونی ایران برای بستن تنگه هرمز که در دو کنوانسیون ژنو و جامائیکا آمده است، جمهوری اسلامی ایران می‌تواند با استناد به حق اقدام متقابل یا تلافی‌جویانه REPRISAL  که در حقوق بین‌الملل به رسمیت شناخته شده است نیز تنگه هرمز را مسدود کند. اقدام تلافی‌جویانه در مقابل نقض قانون از سوی کشور ثالث که متضمن آسیب به منافع و امنیت ملی کشور دیگر باشد تعریف شده است.

دیروز آقای دکتر ولایتی که با پیام ویژه رهبر معظم انقلاب به روسیه رفته است در مصاحبه‌ای تاکید کرد که اگر ایران نتواند نفت خود را صادر کند، هیچ کشور دیگری در خلیج‌فارس هم قادر به صدور نفت خود نخواهد بود. این اظهار نظر در صورتی که عملیاتی شود نه فقط موثر‌ترین برخورد در مقابل زورگویی‌های آمریکا و متحدانش است، بلکه تنها راه موثر است که باید هرچه زودتر اعلام و اقدام شود.

در صورت بستن تنگه هرمز، آمریکا و اروپا برخلاف آنچه ادعا می‌کنند توان مقابله با این اقدام قانونی و حرکت انقلابی ما را ندارند. آنها در اتاق شیشه‌ای نشسته‌اند و در منطقه گروگان ما هستند. یکی از رسانه‌ها نوشته بود در صورت بسته شدن تنگه هرمز، آمریکا می‌تواند بدون حضور در خلیج‌فارس و از اقیانوس هند با بهره‌گیری از موشک‌های دور‌برد به ایران حمله کند که باید گفت حتی اروپا هم در تیررس موشک‌های دور‌برد ما قرار دارد چه رسد به عربستان و بحرین و تل‌آویو و حیفا و‌...!

منبع: روزنامه کیهان

انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۶۳
در انتظار بررسی: ۰
سمیع
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۵/۰۹
اگه هرمز بسته بشه فقط چندروز ببننند اونوق تو غرب و سقوط فرعونیان وهابی ته شبگم یه مشت محکم برا کلشون......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
عالی بود
فدک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
احسنت به شما مرد بزرگوار آقای حسین شریعتمداری-
محمدرضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
یه مانور بستن تنگه هرمز بدید دشمن حساب کار دستش بیاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
لطفاتنگه را ببندید.مرگبر امریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
لعنت بر امریکای دروغگو
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
عالییییییییییی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
من جای شما بودم همین الان اقدام به بستن تنگه هرمز میکردم ،
فردا دیره . اگر این کار با همراهی روسیه یعنی کشور روسیه صادرات نفت و گاز خود را به اروپا قطع کند از همه جهات به نفع ایران و روسیه و هم پیمانان شون خواهد بود و....
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۰۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
باید مسئولان هرچه زودتر اقدام کنند
محمد
|
United Arab Emirates
|
۱۹:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
لعنت بر امریکا و اروپا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
درود بر سرباز شجاع وخسته نابذير مطبوعات متعهد و دلسوز نظام اقاي شريعتمداري ما همه حرفهاي ايشان در راه عزت اسلام و جمهوري اسلامي ميبينم از خدا سلامتي او را خواستاريم و براي انهاي كه خودشان به خواب زدن بيدار و از شجاعت امام خامنه اي بيروي كنند
ناشناس
|
Netherlands
|
۱۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
تنگه هرمز بسته بشه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
بسته شدن تنگه رو به رای عمومی بزارین
Hossein
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
مرگ بر آمریکا
تنگه هرمز را ببندید بعد ببینید چطور آمریکا و نوکرانش مقابل ایران زانو میزند. باید انقلابی باشیم و انقلابی عمل کنیم.
Ahmad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
من از موقعی که یادم میاد همه مثل الان صحبت بسته کردن تنگه هرمز رو کردن ولی هیچ موقع عملی نشده بهتر نیست این کار رو از زبان به عمل بیاریم
Ahmad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
من از موقعی که یادم میاد همه مثل الان صحبت بسته کردن تنگه هرمز رو کردن ولی هیچ موقع عملی نشده بهتر نیست این کار رو از زبان به عمل بیاریم
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
میگویم امریکا هیچ کاری نمیتونه بکنه
پاسخ ها
saeed
| United States |
۱۸:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
بله عزیزم امریکا هیچ غلطی نمیکنه
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
میگویم امریکا هیچ کاری نمیتونه بکنه
فرشید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
تنها راه مقابله با زور گویی همینه که تنگه بسته بشه زور رو باید با زور جواب داد
فرشید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
تنها راه مقابله با زور گویی همینه که تنگه بسته بشه زور رو باید با زور جواب داد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
سلام تنکه هرمز باید با قانون مجلس شورای اسلامی ملی اعلام شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
مرگ بر شاه خائن مرگ بر مریم رجوی
تنگه هرمز را با اقتدار ببندید خواهید دید آمریکا هیچ نمی تواند بکند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
قدرت ما ملت ما کشور ما افتخار ما ایراااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
اللهم عجل الولیک الفرج
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
مفسدان اقتصادی برخورد جدی شووووود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
بستن تنگه کمترین کاری که ایران باید انجام بدهد ! ایکاش باور داشتیم که میتونیم حتی در سایر آبراهه ها کالاهای آمریکایی رو مصادره کنیم و مقابل به مثل نماییم
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
عالیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
با بستن تنگه ی هرمز ایا به عواقب کار هم فکر کردین یا فقط موارد مثبتش مد نظر گرفتین ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
با بستن تنگه ی هرمز ایا به عواقب کار هم فکر کردین یا فقط موارد مثبتش مد نظر گرفتین ؟
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
ایران می تواند نفت خود را اصلا نفروشد به این معنی هر کشتی که از تنگه هرمز رد شد ۲۰ درصد بار حاصله از ان به عنوان عوارض انهم باا دلار امریکا به حساب ایرا ن واریض کنه تا امریکا از تحریم ایران خون جگر شود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۷:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
با توجه به شرایط تا 20 درصد بگذاریم رد شود.
کشورهایی که با سیاست های آمریکایی هماهنگ اند
باید تاوان این کارو بدهند
اااا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
اگرچه تلخ و ناگوار است
اااا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
اگرچه تلخ و ناگوار است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
سریعتر با تنگه هرمز بسته شود و هسته ای را راه ندازی کرد و برای بارش باران فکری کنیم.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
واقعا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
با اختلاسگرا هم بر خورد جدی شود
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۷:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۴
موافقم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
انشالله نابودی دشمنان اسلام
اااا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
می تونه چاه های نفت کشورهای عربی و رو نابود کنه
شکوری اسنق مهربان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
بیائیم بانام ویادخدا،باوجدان کاری انظباط اجتماعی وعمل به مرقانون نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران وآموزه های اسلام عزیزوازهرقوم وسلیقه وغیره که هستیم دشمنانمان رابیشازپیش مایوس کنیم،پاکدستی واجرای قانون توسط مسئولین،،پرداخت مالیات وخمس وزکات توسط مردم.
آن وقت است که امریکاهیچ کاری نمی تواندبکند.
شکوری اسنق مهربان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
بیائیم بانام ویادخدا،باوجدان کاری انظباط اجتماعی وعمل به مرقانون نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران وآموزه های اسلام عزیزوازهرقوم وسلیقه وغیره که هستیم دشمنانمان رابیشازپیش مایوس کنیم،پاکدستی واجرای قانون توسط مسئولین،،پرداخت مالیات وخمس وزکات توسط مردم.
آن وقت است که امریکاهیچ کاری نمی تواندبکند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
تنگه هرمز ابراهه بین المللیه که نصف متعلق به ایران و نصف متعلق به عمانه حتی بر اساس قوانین جهانی بستنش ممنوعه
پاسخ ها
مرتضی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
به علت عمق ابراهه تنگه هرمز در قسمت مرزی ایران در تنگه هرمز کشتی‌های فقط از ابراهه ایران استفاده میکنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
احسنت بر شریعتمداری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
احسنت درود برآقای شریعمتداری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
مرگ بر شاه.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
باید مورد بررسی قرار بگیرد
احمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
خدایا شروع سخن نامِ توست
وجودم به هر لحظه آرامِ توست

اختلاسگران باید دستگیر بشن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
امام ره گفت آمریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه -
پاسخ ها
ناشناس
| - |
۱۳:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
مرگ بر امریکا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
مرگ بر امریکا
فرشید‌
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
به‌نام‌خدا‌درود‌بر‌شهدا‌وخانواده‌انها‌ودرود‌به‌رهبرم‌وسردار‌حاج‌قاسم‌‌
سید محمد مصطفوی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
دشمنان خارجی هیچ کاری نمی تونند انجام بدهند
منتقد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
ما باید بعداز مذاکره وهم همراه مذاکره اهرمی برای فشار داشته باشیم حالا که این بهانه رو با خروج امریکا ازبازی داریم دیگه نیازی به این ماده واون ماده نیست که البته این برگ برنده رو از لطف برجام داریم ماداریم حزینش رو پرداخت میکنیم باید اونها هم پرداخت کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
با اختلاسگرا باید برخورد جدی شود
Asman
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
ترامپ اصلا قانون سرش نمیشه برای این کار باید بتونیم به کشور هایی مثل چین و کره و و ....که نفت ما رو میخرند اطمینان بدیم نفت بدستشان میرسد
رهام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
با سلام :پس کی مسئولان ما میخواهند اقدامی بکنند ؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
مطمئن باشید ترامپ هیچ کاری نمیتو اند بکند
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
باسلام
تنگه هرمز مال ماست ،اگر مصلحت ایجاب کند حتما می بندیم . اختیارشو داریم
زنده باد ایران و ایرانی -زنده باد خلیج همیشگی فارس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
نیازی به بستن تنگه نیست
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
خسته شدیم از استرس
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۲۳
انشالله نابودی دولت مردان امریکا
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر