کد خبر: ۶۶۲۰۱۹۰
تاریخ انتشار: ۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۵
۱۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۵
کد خبر : ۶۶۲۰۱۹۰

احساس ناخوشی در اعماق معده و حالت تهوع یکی از بدترین شرایطی است که می تواند برای انسان رخ دهد.

8 دلیل حالت تهوع که شاید از آن بی خبر باشیدبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان؛ احساس ناخوشی در اعماق معده و حالت تهوع یکی از بدترین شرایطی است که می تواند برای انسان رخ دهد. اگر تا پیش از این تهوع و استفراغ را تجربه نکرده اید باید بدانید که این شرایط می تواند احساس سرگیجه، سردرگمی، و بی حالی را تا زمانی که ریشه مشکل کشف نشود به همراه دارد.

حالت تهوع یک نشانه بسیار عمومی است که می تواند به واسطه انواع مختلفی از بیماری ها و به عنوان فرآیندی عادی از تنظیم شرایط بدن شکل بگیرد. این بخشی فریبنده است. به نظر می رسد هر چیزی می تواند حالت تهوع را در شما ایجاد کند. آنفلوانزای معده، مسمومیت غذایی، بیماری حرکت، بارداری، و پرخوری از دلایل شایع این شرایط هستند.
زمانی که معده شما با مشکل مواجه می شود، داروهای ضد تهوع، مانند امترول و درامامین-ان، می توانند در بیشتر موارد به تسکین سریع شرایط کمک کنند. اگر علاقه ای به استفاده از دارو ندارید، استفاده از روغن های معطر مانند نعناع، اسطوخودوس یا زنجبیل می تواند در برخی افراد به تسکین شرایط کمک کند.
دلایل مختلفی برای بروز ناراحتی در معده وجود دارند که ممکن است به توجه بیشتری نیاز داشته باشند.

در معرض تجربه میگرن قرار دارید
این که چرا میگرن ها رخ می دهند، همچنان به طور دقیق مشخص نشده است. اما آنها اغلب با حالت تهوع، استفراغ، و حساسیت به نور و صدا همراه هستند. نظریه های مختلفی درباره این که چرا میگرن موجب حالت تهوع می شود، وجود دارند.
کارشناسان بر این باورند که سروتونین، از مواد شیمیایی مغز، در این زمینه نقش دارد. سروتونین سیگنال هایی را به رگ های خونی در مغز ارسال می کند که بزرگتر شدن آنها را در پی دارد که این شرایط گاهی اوقات می تواند موجب فعال شدن بخشی از مغز شود که مسئولیت کنترل حالت تهوع و استفراغ را بر عهده دارد.
نظریه ای دیگر به این موضوع اشاره دارد که میگرن ها بر بخشی از مغز که با اختلال گوش داخلی پیوند خورده است، تاثیر می گذارند، از این رو ارتباطی قوی با سرگیجه و حالت تهوع وجود دارد.
برای پیشگیری از میگرن شما باید از محرک های رایج که موجب این شرایط می شوند، از جمله استرس عاطفی، نورهای روشن، روایح قوی، کمبود خواب و غذا نخوردن پرهیز کنید.
زمانی که با کمبود مایع در بدن خود مواجه هستید، بدن ارسال مایع و خون به اندام ها را اولویت بندی کرده و مهم‌ترین اندام ها شامل مغز و قلب در صدر فهرست قرار می گیرند. این می تواند جریان خون به سمت اندام های تشکیل دهنده دستگاه گوارش را کاهش داده و موجب بروز حالت تهوع و درد شکمی شود.

مضطرب هستید
اضطراب می تواند فعالیت سیستم عصبی خودمختار، به ویژه واکنش جنگ یا گریز، را افزایش دهد. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، جریان خون به سمت عضلات افزایش یافته و خون کمتری به اندام های تشکیل دهنده دستگاه گوارش ارسال می شود که می تواند موجب بروز حالت تهوع شود.
هورمون های استرس مانند کورتیزول، اپی‌نفرین و موارد دیگر نیز در جریان خون ترشح می شوند که تعداد انقباض های معده را افزایش داده و موجب حالت تهوع می شود.
بهترین کاری که می توانید برای پیشگیری از بروز حالت تهوع در آینده انجام دهید، یافتن روشی برای مدیریت اضطراب است. این می تواند به معنای انجام تمرینات خودآرامی، دریافت مشاوره، ورزش، یا مصرف داروهای تجویز شده توسط پزشک باشد.

با کم آبی بدن مواجه هستید
کم آبی بدن زمانی رخ می دهد که بدن برای انجام فرآیندهای عادی خود به میزان کافی آب در اختیار ندارد، به این معنی که علائمی فراتر از احساس تشنگی شدید شکل می گیرند.
زمانی که با کمبود مایع در بدن خود مواجه هستید، بدن ارسال مایع و خون به اندام ها را اولویت بندی کرده و مهم‌ترین اندام ها شامل مغز و قلب در صدر فهرست قرار می گیرند. این می تواند جریان خون به سمت اندام های تشکیل دهنده دستگاه گوارش را کاهش داده و موجب بروز حالت تهوع و درد شکمی شود.
مصرف مایعات به میزان کافی عاملی کلیدی برای پیشگیری از این شرایط است. اگرچه میزان آب مورد نیاز بدن از فردی به فرد دیگر متفاوت است اما بیشتر بزرگسالان باید روزانه 11 تا 16 فنجان آب مصرف کنند. شاید زیاد به نظر برسد، اما چای، قهوه، میوه ها و سبزیجاتی مانند خیار، گوجه فرنگی، و هندوانه همگی می توانند در تامین آب مورد نیاز بدن نقش داشته باشند.

قند خون شما بیش از حد پایین است
هورمون ها در تنظیم سطوح قند خون بدن انسان نقش دارند. اما اگر قند خون شما بیش از حد پایین باشد، سطوح برخی هورمون ها مانند گلوکاگون و اپی‌نفرین برای کمک به بدن در تولید گلوکز بیشتر افزایش می یابند. زمانی که این اتفاق رخ می دهد، معده افزایش سیگنال هایی را تجربه می کند که می تواند موجب شکل گیری حالت تهوع شود.
قند خون پایین می تواند بر سیستم عصبی خودمختار انسان نیز اثرگذار باشد، همانند مکانیزمی که در حالت تهوع مرتبط با اضطراب شاهد بودیم.
برای کمک به حفظ سطوح پایدار قند خون مواد غذایی که از شاخص گلیسمی پایین برخوردار هستند را مصرف کنید. بیشتر میوه ها، سبزیجات غیر نشاسته ای، حبوبات، و جو دوسر گزینه های خوبی هستند.
زمانبندی وعده های غذایی نیز اهمیت دارد. با مصرف وعده های غذایی کوچکتر، اما با تکرار بیشتر در طول روز می توان از هیپوگلیسمی پیشگیری کرد. به اندازه وعده های غذایی خود توجه داشه باشید و در آنها از پروتئین بدون چربی، چربی های مفید، و کربوهیدارت هایی با شاخص گلیسمی پایین استفاده کنید و هر سه تا چهار ساعت یک بار غذا بخورید.

به بیماری بازگشت اسید معده مبتلا هستید
بیماری بازگشت اسید معده می تواند موجب حالت تهوع شود زیرا اسید معده به بخش پایینی مری، لوله ای که دهان را به معده متصل کرده است، وارد می شود.
این اسید می تواند به دیواره داخلی مری آسیب برساند که در بروز حالت تهوع نقش دارد. از دیگر علائم شایع بازگشت اسید معده می توان به سینه درد، سوزش سردل، دشواری در بلع غذا، یا احساس وجود یک توده در گلو اشاره کرد.
برای پیشگیری از این شرایط از پرخوری، سیگار کشیدن، مصرف بیش از حد کافئین یا الکل و خوردن غذاهای تند، چرب یا اسیدی پرهیز کنید. این موارد می توانند علائم مرتبط با بازگشت اسید معده را تشدید کنند.
دراز نکشیدن به مدت حداقل 30 دقیقه پس از وعده های غذایی نیز می تواند مفید باشد. دارویی هایی مانند زانتاک یا نکسیوم نیز برای تسکین سوزش سردل موثر هستند.

ممکن است به اولسر پپتیک مبتلا باشید
اولسرهای پپتیک زمانی رخ می دهند که اسید به دیواره مخاطی معده نفوذ کرده و موجب بروز یک زخم باز می شود. این می تواند به شکل گیری معده درد سوزناک، نفخ، سوزش سردل، و حالت تهوع منجر شود.
پزشک برای درمان اولسرها به طور معمول آنتی بیوتیک ها یا داروهایی را برای کاهش تولید اسید معده تجویز می کند. همچنین، ممکن است به پرهیز از مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن و ناپروکسن و استروئیدها نیاز باشد زیرا آنها می توانند خطر اولسرهای پپتیک را افزایش دهند. نوشیدن الکل، سیگار کشیدن و مصرف غذاهای تند می توانند علائم بیماری را تشدید کنند.

آلرژی ها در پس پرده قرار دارند
در کنار آبریزش چشم، خارش گلو، و عطسه مداوم، آلرژی های فصلی می توانند موجب ترشح پشت بینی شوند، به این معنی که مخاط اضافی در بینی به جای ورود به مسیرهای بینی وارد گلو می شود. این شرایط به راحتی می تواند گلو را تحریک کرده یا موجب سرفه شود، اما زمانی که مخاط مسیر خود به سمت پایین مری را ادامه داده و وارد معده شود ممکن است حالت تهوع شکل بگیرد.
برای پیشگیری از این شرایط از هر چیزی که ممکن است محرکی برای آلرژی ها باشد، پرهیز کنید. با کمک برخی داروهای ضد آلرژی بدون نسخه میزان ترشح مخاط را زیر کنترل بگیرید. اگر شرایط آلرژی شما غیر قابل تحمل شده است به پزشک مراجعه کنید تا داروی مناسب برای مقابله با این شرایط تجویز شود.

با معده خالی قرص مصرف کرده اید
حالت تهوع یکی از عوارض جانبی بسیاری از داروها، از جمله داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون، داروهای ضد بارداری، داروهای ضد درد، آنتی بیوتیک ها، و بسیاری موارد دیگر است. معده با ترشح اسید غذا را پردازش می کند، از این رو زمانی که با معده خالی قرص مصرف می کنید این اسید همچنان ترشح شده و موجب تحریک یا حالت تهوع می شود.
داروهای خود را به همراه غذا مصرف کنید و بررسی کنید آیا تغییری حاصل می شود یا خیر. اگر خود دارو موجب شکل گیری حالت تهوع می شود با پزشک خود درباره تغییر دوز یا در صورت امکان تجویز داروی دیگر صحبت کنید. همچنین، ممکن است به قطع مصرف داروها و مکمل های غیر ضروری دیگر نیاز باشد.

منبع: تبیان

انتهای پیام/ 

دلایل بروز ناراحتی در معده و حالت تهوع
‍‍‍

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۶
در انتظار بررسی: ۰
مینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۱۱/۰۴
من یک هفته انفولانزا داشتم الان خوب شدم ولی همش حالت تهوع دارم خوابمم زیاد شده نمیدونم چکار کنم
ش
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۱۰/۲۲
سلام من چند روزه که عفونت ادراری داشتم و دارم رفتم دکتر قرص برام نوشت مصرف میکنم،تا اینکه می خورم حالم به هم میخورد پس میارم،از چیه
میربابا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
سلام ووقت بخیر
من سه ماهی میشه حالت تهوع وسردرد دارم خیلی هم بی حوصله شدم
زهرا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۰
سلام
خسته نباشید مطالبتون مفید بود
ولی ای کاش یه پزشک باشید تا بتونید جواب صحیح به سوالهای ما بدید
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۹/۰۷
سلام ببخشید من 1 سالی هست بیماری ورم معده گرفتم و الان خیلی حالت نهوع میگیرم و ضربان قلبم تند میزنه کف پاهام عرق میکنه خواستم بپرسم برای همین ورم معده هس این مشکل من حالت تهوع میگیرم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۲
سلام احساس سنگینی بر سر معده دارم و تهوع با نفس عمیق تاحدودی تسکین پیدا میکنه قبلش هم انفولانزا گرفته بودم لطفا بفرمایید چکار کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۷
سلام مدت خیلی زیادی تهوع زیادی دارم بعصی وقتا سرگیجه دارم بدنمم خیلی درد میکند رفتم دکتر ازمایش گوارش دادم گفتن مشکلی نداری ولی خیلی استرسی هستم لطفا جوابمو بدید باتشکر
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۲:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۹/۲۰
منم مثل شمام
حسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
عالیه عالی
م
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۹
سلام عالی بود
اناهید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۰
درود. احساس تهوع سردر وکمی دل درد دارم وسواس گرفتم.که شاید تومور تو سرم باشه هر دفعه ی جایی ازسرم درد میگیره. بیشتر پس سرم. پیشونی. دوطرف سرم. امروز تهوع گرفتم با احساس ضعف. لطفا راهنمایی کنید
سیروان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
سلام، چرا من ورزشکارم و اصلاوابدا سیگار وقلیان نکشیدم، سوالم این هستش ک چرا هروقت بوی سیگار ب مشامم میرسه حالت تهوع میگیرم و حالم بدمیشه ؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید
Mahdieh
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۱
سلام ببخشید من چند روزه حالت تهوع و سرگیجه دارم و کمر درد هم اضافه شده و یهو خونریزی داشتم و بعدش پاک شدم میشه بدونم دلیلش چیه
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۳۰
سلام من حدود یک ماه است که حالت تهوع و دردمعده شدم اشتهام کم شده بی حوصله شدم بدنم بیحال شده علتش چی میتونه باشد
جعفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸
سلام خواهرم ۲سالی میشه سوزش معده وحالت تعوع داره از لحاض بدنی هم نسبت به سنش ۲۵میشه ضعیفه آزمایش .سونوگرافی هم چیزی نشون ندادن
M
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۴
سلام وقت بخیر
من یه هفتس جراحی بینی انجام دادم برای همین نمیتونستم غذا بخورم روزای اول یکم اب میوه فقط بعدش به مقدار خیلی کم سوپ دیروز معده درد و حالت تهوع شدید گرفتم و هنوز هم دارم ممنون میشم راهنمایی کنید علتش چیه خیلی اذیت میشم غذا هم نمیتونم بخورم
لیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۰
سلام دختر من سه ماه دیگه چهارسالش تموم میشه و بسیار به بوی اکثر غذاها حساسه طوری که نمیتونم تو خونه غذا بپزم و از بوش بالا میاره دقیقا به حالت خانمای بد ویار البته این مشکل رو از قبل هم داشت ولی چون خیلی کوچیک بود من متوجه نمیشدم که علتش چیه یعنی شاید از دوسالگی اینجوری بوده فقط از بوی غذاهی معدودی حالش بد نمیشه مثل قورمه سبزی که دوست هم داره ولی اکثر غذا ها حتی بوی کباب که میشنوه بالا میاره
واقعا نمیدونم چکار باید بکنم؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۶
عالى بود واقعاً بعضى از چيز هاش راست بودن افرين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۳
من تهوع وبدن دردشدید وتب دارم پهلومم دردمیکنه
zahra
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۲
سلام من چن روزه. حالت تهوع و سردرد دارم دکترم رفتم گفتن ک رودم ورم کرده بی حوصلم و احساس خستگی زیادی میکنم بدنمم حرارت بالایی داره لطفا راهنماییم کنی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۳۱
سلام دوستان این بیماری جدیده احساس میکنم یچیزی تو هوا هست من الان یک ساله اینجوریم هرجا دکتر میرم متوجه نمیشن خودتون اگه دقت کنین یه غباره سفیدی تو هواست بعضی موقعه ها هم ریزگرده.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۷
سلام خسته نباشید..منم چند روز حالت تهوع دارم بدنم درد میکنه بیحالم و اصلا حوصله ندارم خاهشن راهنمایم کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۵
سلام من به مدت سه سال هست که به خاطرنارسایی قلب باتری گداشتم الان حدود چهل روز هست که بی اشتها وحالت تهوع دارم کسی میدونه باید چکارکنم
سجاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۴
سلام من حالت تهوع زیاد دارم بعضی وقتا تا ۲۴ساعت هم میرسه بخاطر کارم شبا حدود ساعت ۱شب شام میخورم نهار ساعت ۳ و صبحانه بعضی وقتا فقط یه بیسکوییت یا چند لقمه خرما میخورم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۳
من حدود چند ماهی هست که بعد از خوردن مقداری غذا حالت تهوع میگیرم باعث کاهش وزنم هم شده دلیلش چیه؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۴/۲۰
سلام من چندروزه حالت تهوع دارم تندتندگشنم میشه ولی نمیتوم چیزی بخورم ب علت حالت تهوع.چیکاربایدبکنم ممنون میشم جواب بدین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۸
سلام من چندروزیه حالت تهوع دارم واحساس خستگی میکنم میدونیدمشکلم چیه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۸ - ۱۳۹۸/۰۴/۱۴
حالت تهوع درمعده دارم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۸
سلام من حالت تهوع دارم و معدمم درد میکنه و شکمم نفخ داره اکثرا حالت بی خوابی و خستگی دارم و تمام بدنم درد میکنه و حس گرم بودن دارم علتش چی میتونه باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۴
سلام من نمیدونم چرا تو پیشونیم و سرم فشاره میزنه توچشمام
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۵
منم وقتی زیادی با کامپیوتر و گوشی کار می کنم همین طور میشم و یا وقتی خیلی کتاب می خونم
لیلا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۸/۰۴/۰۳
سلام خسته نباشین دو سه روزه سرفه شدید دارم باز ا مروز سر گیجه هالهت تهوه دارم به پاین نگا میکونم بیشتر میشه لتفن کمک کنین بیتاقم کرده
ناشناس
|
United Kingdom
|
۰۱:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۶
سلام.من الان سه شب هست که سردرد و حالت تهو دارم. البته حالت تهو به صورتی نیست اتفاق بیوفته فقط گلوم پره یجوری. سرم رو که میارم پایین این حالت بیشتر میشه.فشارم‌رو گرفتم خوب بود. میشه بگین چرا اینجوری شدم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۲۴
با سلام من هم دچار درد معده هستم هرموقع که گرسنه میشوم حالت تهوع شدید میگرم تند تند گرسنه میشوم و اگر غذا نخورم سریع حالت تهوع میگرم دکتر هم رفتم یک سری دارو داد اما چندان تاثیری نداشت علت چیست ممنون میشوم اگر راهنمایی کنید
مریم
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۵
این نشانه های گرفتگی رگهای قلب هست هر چ سریعتر درمانگاه برین
علی میسم
|
Afghanistan
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۴
سلام و عرض ادب دارم خدمت شما، من هنگام گرسنگی احساس تهوع میکنم، و در پرخوری و تغییر وضعیت مثل به پهلوی چپ خوابیدن دوار درد و سوزش در قفس سینه میشوم. و یک روز در اثر برداشت وزن سنگین دچار درد شدید به مدت ۳ تا ۵ ثانیه در قفس سینه شدم و از اثر آن احساس تهوع و سرگیجه میکنم
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر