کد خبر: ۶۶۲۶۰۱۵
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۳

صدور سند تک برگی دریاچه و مخزن سد تونل سوم کوهرنگ به نام شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان متوقف شد.

صدور سند تک برگی تونل کوهرنگ به نام اصفهان متوقف شدبه گزارش گروه استان‌های باشگاه خبرنگاران جوان از شهرکرد؛ مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری از توقف و لغو مراحل صدور سند تک برگی دریاچه و مخزن سد تونل سوم کوهرنگ به نام شرکت آب منطقه‎ای اصفهان خبر داد.

علی محمدی‎مقدم گفت: در سال ۹۲ به دلیل انفعال برخی مسئولان استانی، شرکت آب منطقه‎ای اصفهان و بهره‎بردار پروژه تونل سوم کوهرنگ، اقدام به صدور گواهی بند «د» این دریاچه به وزارت نیرو کردند.

وی افزود: بر اساس این گواهی یک هزار و ۴۷۰ هکتار از اراضی ملی شهرستان کوهرنگ که یک هزار و ۲۰۰ هکتار آن متعلق به دریاچه سد تونل سوم و مابقی به میزان ۲۷۰ هکتار متعلق به بخشی از دریاچه سد تونل‌های اول و دوم کوهرنگ است، به نام شرکت آب منطقه‎ای اصفهان صادر می‌شد.

محمدی‎مقدم اضافه کرد: روند اجرای این موضوع در سال ۹۳ با پیگیری و ارسال نامه‌ای از سوی اداره کل اموال و املاک دولتی نهاد ریاست جمهوری به سازمان ثبت اسناد و املاک سرعت گرفت.

وی ادامه داد: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری در سال ۹۵ مخالفت خود را با صدور سند اعلام و این اقدام را مشروط به پرداخت خسارت‌های وارده به عرصه‌های ملی در حوضه این دریاچه بیان کرد.

محمدی‎مقدم گفت: بنابراین روند صدور سند تک برگی دریاچه و مخزن سد تونل سوم کوهرنگ به نام شرکت آب منطقه‎ای اصفهان از طریق اداره کل اموال و املاک دولتی نهاد ریاست جمهوری و سازمان ثبت اسناد و املاک متوقف شد.

وی افزود: از آنجا که نقشه تاج سد تونل سوم کوهرنگ نهایی نشده بود، شرکت آب منطقه‌ای اصفهان به صورت علی الحساب، مبلغ ۱۰ میلیارد ریال برای خسارت به اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری پرداخت کرد.

محمدی‎مقدم اضافه کرد: اجرای بند ۶ موافقت نامه زیست محیطی پروژه، مبنی بر انجام عملیات آبخیزداری با حجم و اعتبار تعیین شده در حوضه سد، از دیگر شروط این اداره کل برای موافقت با صدور سند به نام شرکت آب منطقه‌ای اصفهان است.

وی ادامه داد: شرکت آب منطقه‌ای اصفهان در راستای این شرط در حال اجرای عملیات آبخیزداری با ۵۰ میلیارد ریال اعتبار است که هم اکنون پیشرفت ۸۰ درصدی دارد.

عملیات اجرایی سد و تونل سوم کوهرنگ از سال ۱۳۷۷ و بمنظور تأمین سالیانه حدود ۲۵۵ میلیون مترمکعب آب از سرچشمه کارون در کوهرنگ استان چهارمحال و بختیاری برای جبران بخشی از کمبود آب منطقه مرکزی ایران بخصوص اصفهان آغاز شد و پس از حدود ۲۰ سال، در مراحل پایانی قرار دارد.

برخی کارشناسان زیست محیطی معتقدند؛ ساخت این سد و تونل، خشک شدن چشمه‌های بسیاری از این منطقه و حتی احتمال خشک شدن رود کارون را نیز به دنبال دارد.

انتهای پیام/ف

توقف صدور سند دریاچه تونل سوم کوهرنگ به نام اصفهان

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر