کد خبر: ۶۶۵۸۸۱۵
گروه : اصفهان » اصفهان
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۳

رئیس اتاق تعاون استان اصفهان گفت:تعاون راهی میانه بین اقتصاد سرمایه‌داری و سوسیالیستی است و اقتصاد تعاونی به اسلام نزدیک‌تر است؛ در قانون اساسی نیز به تعاون اشاره شده است.

به گزارش خبرنگار  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،حبیب‌الله بهرامی رئیس اتاق تعاون استان اصفهان ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه اصفهان اظهار داشت: تعاون کار جمعی داوطلبانه و نظام‌مند است و انسان موجودی نا‌محدود نیست و برای هم‌افزایی بیشتر افرادی در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا محدودیت‌های فکری به حداقل برسد و در ایران به نام تعاونی‌ها مشغول به کار هستند.

وی همچنین بیان داشت: تعاون راهی میانه بین اقتصاد سرمایه‌داری و سوسیالیستی است و اقتصاد تعاونی به اسلام نزدیک‌تر است؛ در قانون اساسی نیز به تعاون اشاره شده است.

رئیس اتاق تعاون استان اصفهان تصریح کرد: در همین خصوص سازمان ملل در سال 1994 تصدیق کرده که تعاونی‌ها برای توسعه اقتصادی و اجتماعی در همه کشور‌ها است، مؤثر هستند.

وی ادامه داد: اصول هفت‌گانه‌ای در دنیا برای تعاون وجود دارد که عضویت افتخاری و آزاد، کنترل آزادانه توسط اعضا، مشارکت اقتصادی اعضا، خود‌گردانی و عدم وابستگی، توجه به جامعه، همکاری بین تعاونی‌ها و آموزش و اطلاع‌رسانی این اصول هستند، اگر این اصول تحقق پیدا کند کمک‌ زیادی به اقتصاد کشور می‌شود.

بهرامی افزود: چند رویکرد از جمله توسعه فرهنگ تعاون و تقویت همکاری بین دستگاهی در دستور کار قرار گرفته است، تعاون و همکاری در کشور ضعف دارد و باید از مدرسه روی آن کار شود.

وی بیان داشت: توسعه بازار تعاونی‌ها از طریق نمایشگاه‌ها و اعزام هیأت‌های تجاری یکی دیگر از رویکرد‌ها است، تقویت نظارت بر تعاونی‌ها جهت حفظ حقوق اعضا نیز از دیگر رویکرد‌های فعلی است.

رئیس اتاق تعاون استان اصفهان گفت: در استان اصفهان 3 هزار و 300 تعاونی، 540 هزار سهامدار داریم که یک دهم جمعیت استان عضو تعاونی‌ها هستند؛ همچنین 56 هزار شغل از طریق تعاونی‌ها ایجاد شده است، 14 تعاونی صادراتی در استان اصفهان داریم که 50 میلیون دلار صادرات داشته‌اند.

بهرامی بیان داشت: در دنیا بیش از 250 میلیون شغل با حضور تعاونی‌ها ایجاد شده است که 12 درصد اشتغال دنیا را شامل می‌شود و ایران از این لحاظ در رتبه 14 قرار دارد؛ در راستای تحقق عدالت اجتماعی، تعاونی‌های بزرگی توسعه و تشکیل شده‌اند، یکی از پیشنهادات نیز این است که تعاونی سهام عدالت به عنوان تعاونی شهرستانی تبدیل شود.

رئیس اتاق تعاون استان اصفهان تأکید کرد: با این جنگ رسانه‌ای و روانی ملت ایران باید به اندازه 10 نفر استقامت داشته باشند و در مقابل آمریکا بگویند که آمدیم، مذاکره کردیم، امضا کردیم، به شورای امنیت رساندیم، اما شما در حال اجرا از بین بردید و اگر نیامده بودیم یا مذاکره را به دلخواه خود رقم زده بودیم، ملت به مقامات ایراد می‌گرفت.

وی ادامه داد: ملت با سربلندی در دنیا می‌گوید از مقامات خود که آمدند، امضا کردند و پای امضای خود ماندند، حمایت می‌کنند.

بهرامی در پایان اظهار کرد: در کشور کمبود کالا نیست و توزیع نا‌صحیح است، بی‌ثباتی قیمت‌ها به مردم فشار می‌آورد اما ما نمی‌ترسیم، استقامت می‌کنیم و به یاری خداوند امید داریم، اگر تأثیر تحریم را 25 درصد بدانیم کار حل می‌شود.

 

انتهای پیام/م

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر