کد خبر: ۶۶۷۳۴۱۱
تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۰
۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۰
کد خبر : ۶۶۷۳۴۱۱

زندگی در بهشت جزو آرزو‌ها و اهداف هر یک از مسلمانان است؛ به طوری که برای رسیدن به آن و کسب درجه و رتبه‌ای بالاتر در آن تلاش می‌کنند.

ورود و زندگی در بهشت پروردگار جزء آرزو‌ها و اهداف هر یک از مسلمانان است. اما سوالی که در این بین مطرح می‌شود این است که آیا امکان تکامل در بهشت وجود دارد و یا بهشتیان در یک مقام و رتبه درجا می‌زنند؟

در همین راستا باشگاه خبرنگاران جوان اقدام به جمع آوری مطالبی پیرامون تکامل بهشتیان و همچنین وجود روز و شب در بهشت نموده است که پیشنهاد می‌کند از آن بهره ببرید.

آیا در بهشت تکاملی هم وجود دارد؟

قطعا در بهشت تکامل وجود دارد و بهشتیان هرگز در جا نمی‌زنند، بلکه در پرتو عنایات الهی و الطاف ربانی، روز به روز به ساحت قدسش نزدیکتر می‌شوند و در مسیر قرب الی الله به پیشروی خود ادامه می‌دهند. مفهوم این سخن آن نیست که در آنجا طاعات و عبادات و اعمالی دارند، چرا که بهشت دار تکلیف نیست، زیرا عناصر اولیه تکلیف در آنجا وجود ندارد، بلکه در پرتو اعمالی که در این جهان انجام داده اند همچنان به سیر تکاملی خویش ادامه می‌دهند.

درست همانند بعضی درختان پرباری که انسان یکبار آن را غرس می‌کند، ولی مرتبا جوانه می‌زند و ریشه می‌دواند و از نقاط دیگر سر برمی آورد و دشت و صحرا را فرا می‌گیرد!. با همانند سفینه‌های فضائی که برای آغاز حرکت و خارج شدن از محیط جاذبه زمین نیاز به نیروی عظیمی دارد، ولی بعد از خروج از این محیط چنانچه به مانعی برخورد نکند بدون احتیاج به نیروی محرک جدید تا ابد به سیر خود ادامه می‌دهد!

در بعضی از آیات قرآن نیز اشاره‌ای به این مساله دیده می‌شود.


این مطلب را از دست ندهید: برای رفتن به بهشت با انجام این کارها سرعت بگیرید!


در آیه ۶۲ مریم درباره بهشتیان می‌خوانیم: "ولهم رزقهم فی‌ها بکرة وعشیا: هر صبح و شام روزی آن‌ها در بهشت مقرر است". از آیات قبل از این آیه به خوب استفاده می‌شود که این توصیف درباره بهشت آخرت است که از آن تعبیر به «جنات عدن» شده. حال این سوال پیش می‌آید که مطابق آیات دیگر قرآن بهشتیان هرچه بخواهند از مواهب و روزی‌ها در هر ساعت و هر زمان برای آن‌ها مهیا است، این چه موهبتی است که هر صبح شام به آن‌ها اعطا می‌شود؟ مسلما این مواهب جدید و تازه مادی و معنوی است که در این دو وقت به آن‌ها داده می‌شود و طبعا به مقامات بالاتری سوق داده خواهند شد. در این زمینه حدیث پرمعنایی از پیغمبر اکرم (ص) نقل شده که مطلب را روشن می‌سازد، می‌فرماید: «و تاتیهم طرف الهدایا من الله تعالی لمواقیت الصلاه التی کانوا یصلون فی‌ها فی الدنیا، تسلم علیهم الملائکه: هدایای نخبه و جالب از سوی خداوند بزرگ در اوقاتی که در دنیا نماز می‌خواندند به آن‌ها می‌رسد و فرشتگان به آن‌ها سلام و درود می‌فرستد».

آیا در بهشت شب و روزی وجود ندارد؟

سوال دیگری که از تعبیرات آیه برانگیخته می‌شود این است که در بهشت شب و روزی وجود ندارد و به همین دلیل صبح و شامی نیست. این اشکال را نیز می‌توان چنین پاسخ گفت که بهشت گرچه دائما کانون نور و روشنایی است، ولی این نور نوسان دارد که با نوسان و کم و زیاد شدن آن بهشتیان روز و شب را تشخیص می‌دهند، درست مانند مناطق قطبی که شش ماه متوالی روز است، ولی با کم و زیاد شدن نور، روز و شب از هم تشخیص داده می‌شود.


این مطلب را از دست ندهید: علت خلق جهنم چه بود؟ / جهنم چه زمانی خلق شد؟!


از آنجا که این دو مشکل (مشکل روزی تازه و مشکل صبح و شام) برای بسیاری از مفسران حل نشده توجیهاتی برای این آیه ذکر کرده اند که غالبا مخالف ظاهر آیه است مانند اینکه آیه کنایه از دوام نعمت است، زیرا در میان عرب معمول بوده که اگر کسی غذای صبحگاهان و شامگاهان را داشته او را غنی و بی نیاز می‌دانستند، یا اینکه منظور آن است که نعمت‌های الهی در فواصل زمینی که به مقدار شب و روز این دنیا است پی درپی به آن‌ها می‌رسد.

روشن است همه این‌ها مخالف ظاهر آیه است چه بهتر به اینکه نوعی شب و روز که با تفاوت نور حاصل می‌شود و نوعی روزی تازه که از عنایات جدید الهی سرچشمه می‌گیرد و از پیمودن مسیر تکامل خبر می‌دهد، قائل شویم که منطبق بر ظاهر آیه است و یا لااقل کمتر خلاف ظاهر است.


بیشتر بدانید: چگونه می توان بدون حساب و کتاب به بهشت رفت؟


جالب اینکه در حدیثی از پیغمبر اکرم (ص) می‌خوانیم که فرمود: «و الذی انزل الکتاب علی محمد (ص) ان اهل الجنة لیزدادون جمالا و حسنا کما یزدادون فی الدنیا قباحة و هرما: سوگند به خدایی که قرآن را بر محمد (ص) نازل کرده اهل بهشت (هر قدر زمان بر آن‌ها می‌گذرد) جمال و زیبائیشان بیشتر می‌شود آن گونه که در دنیا (با گذشت زمان) زشتی و پیری آن‌ها افزایش می‌یافت». این حدیث نیز تکامل تدریجی بهشتیان را به خوبی آشکار می‌سازد، گرچه تنها اشاره‌ای به جنبه‌های جسمانی دارد، ولی مسلما به طریق اولی جنبه‌های روحانی را نیز در بر می‌گیرد.

دیدگاه اغلب دانشمندان اسلامی درباره تکامل در بهشت

اندیشمندان اسلامی بر این باورند که بر اساس منابع دینی، بهشت دو گونه است:

یکی بهشت برزخی و دیگری بهشت در قیامت. تکامل در بهشت برزخی ممکن است. اما تکامل در بهشت آخرتی ممکن نیست؛ زیرا عالم قیامت و ورود در بهشت، نهایت سیر تکامل انسان است؛ در نتیجه ورود به بهشت، معنای کامل شدن است، نه برای کامل شدن.


این مطلب را از دست ندهید: یاری خداوند در رسیدن بندگان به بهشت


در توضیح این نظریه می‌توان گفت: تکامل و ارتقای درجات در بهشت، مرهون و معلول درجات ایمان و عمل صالح انسان در دنیا است، خداوند می‌فرماید: «وَ لِکُلٍّ دَرَجاتٌ مِمَّا عَمِلُوا وَ ما رَبُّکَ بِغافِلٍ عَمَّا یعْمَلُون؛ هر کس از بندگان به عملی که کرده رتبه خواهد یافت».

بنابراین، طبق فرمایش امام علی علیه‌السلام که می‌فرماید: «اَلیوم عملٌ و لا حساب و غداً حساب و لا عمل؛ امروز (تا زمانی که در دنیا هستید) روز عمل و تلاش است نه روز حساب‌رسی به اعمال و فردای قیامت روز حساب‌رسی است نه روز عمل».

لذا، اگر در آخرت، پرونده اعمال و کار‌های نیک بسته می‌شود و تکامل هم معلول عمل صالح است، در نتیجه در بهشت، تکاملی نیست، مگر آن‌چه در این دنیا فراهم نموده باشیم؛ بنابراین در آخرت، تکامل-یعنی ارتقا از درجه به درجه دیگر بهشت، بدون این‌که قبلاً در دنیا مقدمات و شرایط آن‌را فراهم کنیم- وجود ندارد.


این مطلب را از دست ندهید: خداوند چه کسانی را به بهشت راه نمی‌دهد؟


خداوند در قرآن کریم می‌فرماید: «لا ینْفَعُ نَفْسًا إیمانُها لَمْ تَکُنْ آمَنَتْ مِنْ قَبْلُ أَوْ کَسَبَتْ فی إیمانِها خَیرًا قُلِ انْتَظِرُوا إِنّا مُنْتَظِرُونَ؛ اگر کسی که قبلا ایمان نیاورده یا خیری در ایمان آوردن خود به دست نیاورده، ایمان آوردنش سود نمی‌بخشد. بگو منتظر باشید که ما (هم) منتظریم».

دیدگاه دیگران درباره تکامل در بهشت

در مقابل دیدگاه مذکور، دیدگاه دیگری مطرح است که قائل به تکامل در قیامت است، این عده در توضیح نظریه خود می‌گویند: پس از ورود روح به عالم اوّل از عوالم قیامت و پیوند آن با بدن، منازل، مواقف و سرفصل‌هایی در پیش روی انسان قرار می‌گیرد که هر یک به جای خود، یک رویداد بزرگ تکاملی در بازگشت انسان به سوی خداوند است؛ چرا که با هر انتقالی، انسان به صورت اصلی خود، نزدیک‌تر شده و به کمالات از دست رفته خود هنگام سیر نزولی، نایل می‌گردد و به تدریج سعه وجودی خود را یافته و متناسب عالم قرب می‌شود. علاوه بر آن‌که بعد از ورود به آن، به مقتضای نظام خاص حاکم بر آن، حرکت و تکامل داشته و در هر عالمی پس از ورود به آن، کمالات جدیدی را کسب می‌کند.

تکامل در قرآن و آیات

این گروه بر این باورند که آیات و روایاتی نیز گویای حرکت و تکامل در حشر و عوالم پس از آن است. به چند نمونه از این آیات اشاره می‌کنیم:

  • «کسانی که عهد و پیمان خدا و سوگند‌های خود را به بهای ناچیزی می‌فروشند، آنان را در آخرت (از سعادت‌های اخروی) بهره‌ای نیست؛ و خدای (متعال) روز قیامت با آنان سخن نمی‌گوید و به (نظر رحمت به) ایشان نمی‌نگرد و (آن‌ها را) پاکشان نمی‌گرداند و عذابی دردناک خواهند داشت».

این عده می‌گویند:جمله «و پاکشان نمی‌گرداند» در این آیه، مفهوم خاصی دارد. این جمله نشانگر این حقیقت است که انسان‌هایی که در صراط مستقیم عبودیت بوده و مورد نظر حق می‌باشند؛ در حشر و در مواقف و عوالم آن، مشمول تزکیه حضرت حق بوده، خداوند آنان را از ناپاکی‌ها پاک می‌سازد و آن‌ها را - از آن‌چه که روی چهره اصلی انسان قرار گرفته و از بسیاری از حقایق محجوبشان کرده -تزکیه و تطهیر می‌کند.


بیشتر بدانید: راه رسیدن انسان به تقرب خداوند


امّا این تزکیه الهی شامل آن دسته از انسان‌ها که در صراط عبودیت قرار نگرفته و با خداوند به مخالفت برخاسته‌اند، نخواهد شد.

مراد از تزکیه چیست؟

باید توجه داشت که تزکیه خدای متعال، همان تکمیل و تکامل ساختن روح آدمی است؛ زیرا انسان در زندگی دنیایی، در ظاهر امر، دارای یک سلسله عقاید بوده که بر اساس آن عقاید روش و سلوک عملی خاصی دارد. امّا در باطن امر، روح آدمی در نتیجه همین عقاید و اعمال، حرکت مخصوصی دارد که آن حرکت اگر در سلوک عبودیت و صراط مستقیم باشد، روح را از آن‌چه باید پاک کرده، به تدریج پاک می‌گرداند و در مدارج کمال پیش می‌برد.


این مطلب را از دست ندهید: چرا حضرت موسى تقاضاى دیدن خداوند را كرد؟


این حرکت باطنی همان تزکیه الهی است که در روح آدمی، تحت سلوک ظاهری دینی انجام می‌گیرد. این تطهیر، روح را از حجاب‌ها، تعلق‌ها و رنگ‌ها و هرچه بر روح در هنگام جدایی از موطن اصیلی‌اش، عارض گشته، نجات می‌دهد و آزاد می‌گرداند، در حقیقت، یک حرکت تکاملی برای روح است.

حرکت روح هم جز با تزکیه نیست، چه این تزکیه در زندگی دنیایی تحت سلوک دینی انجام گیرد و چه در قیامت به مقتضای احکام خاص همان عالم و عوالم آن.

  • «حقیقت این است خداوند کسانی را که ایمان آورده و کار‌های شایسته کرده‌اند، در باغ‌ها و (بهشت‌هایی) که از زیر (درختان) آن نهر‌ها روان است، درآورده و (داخل می‌گرداند). در آن‌جا با دست‌بند‌هایی از طلا و مروارید آراسته می‌شوند و لباسشان در آن‌جا از حریر (پرنیان) است. (پس از قرار گفتن در چنین وضعیتی) هدایت می‌شوند به گفتار پاک و (پاکیزه) و به سوی راه خدای ستوده (حمید) هدایت می‌گردند».

این عده می‌گویند: این آیه هم اشاره دارد که پس از قرار گرفتن در بهشت، بهشتیان به سخن پاکیزه و به صراط حمید هدایت می‌شوند. پس معلوم می‌شود که تازه در آن‌جا راه به خصوصی شروع می‌گردد و راهی که حرکت در آن نباشد، راه نیست. این آیه می‌گوید:خداوند با اسم «حمید» خود، مؤمنان و مشتاقان را به آن‌جا که باید ببرد، می‌برد. پس حرکت در عوالم حشر وجود و سیر تکاملی در آن‌جا ادامه دارد.


این مطلب را از دست ندهید: کسانی که به بهشت نمی روند


اما آن‌چه بر اساس مبانی حکمی و فلسفی در پاسخ این دیدگاه می‌توان گفت: این است که نفس در قیامت به تجرد کامل خود رسیده است؛ بنابراین تکامل در آن‌جا معنا ندارد؛ آیاتی هم که مطرح شده یا بیان‌گر وسعت وجودی عالم آخرت است، یا به تعبیر فیض کاشانی به معنای رفع موانع است: «آخرت، دار تکامل نیست و حرکت استکمالی در آخرت امکان ندارد، بلکه مبدأ عذاب اگر از عوارض غریبه باشد در جوهر نفس، زائل می‌شود، آن‌هم نه از باب حرکت استکمال».

انتهای پیام/

 

سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
برچسب ها
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سوالات کرونا-پایین خبر دسکتاپ
بانک مسکن
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳۴
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۳/۰۲
والله نصف نظرهایی که خوندم برای بهشت خدارو پرستش میکردن خدارو برای خودش پرستش کن نه برای بهشتش
سکینه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۲/۱۰
عالی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۱/۱۴
خدایابهشت بهم بده
علیرضا احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۵ - ۱۳۹۸/۱۲/۱۲
سلام خدمت تمام مردم دنیا ....مخصوصا شیعیان علی...قسمت به خدای پاک ومنزه که افریدگار هستی وافریننده تورات و انجیل وزبور است....به همه توصیه میکنم با نعمت های خدا ک دست پا گوش چشم زبون و...گناه نکنید اینا راه سعادت هستند نه راه شیطانی ...به هم نوعان خود کمک کنید ...شاید فردایی نباشد...امیدوارم امام زمان از همه راضی شه...
Mohammad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۲ - ۱۳۹۸/۱۱/۱۲
با عرض سلام میخواستم جواب یکی از دوستان رو بدم که میگه کسی که کمک میکنه چون مسلمون نیست جهنمیه یا کسی که فقیره نمیتونه کمک کنه اونم جهنمیه اصلا چنین چیزی که شما میگید نیست خداوند به نیت انسان نگاه میکنه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۵
خیلی خوب بود منکه خیلی چیزها را فهمیدم و تلاش می کنم که اون جوری که خدا وپیامبرمی خواهدباشم تادربهشت بروم واینوبه همه ی مسلمانان توصیعه می کنم
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۷
منم میخام برم بهشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۳/۱۲
عالي مرسي
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۴
از نظر من بهشت را نمی شود تعریف کرد بلکه باید بهش نگاه کنی هر فردی دوست داره بهشت را ببینم حتما نمازش را به موقع بخوانه و به خدای خودش احترام زیادی بگذارد
خدا که این همه نعمت به ما داده حالا اگه بخواهید ۱۰ دقیقه با او رازو نیاز کنید نباید برای ما سخت باشه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۰۶
دین یعنی قلب روح و روح ایمان چیزی هست که روح به اون عمل می کنه و اعتقاد قلبی داره مطمئا کسی که با قلبش نماز می خونه به جادوانی در ابدیت بهشت خواهد رسید..قطعا قدم اول برای این راه بسیار پر هیجان و شاید چند میلیون ساله ترک گناه و انتخاب پاک شدن هست در این دوره پر ابتلا...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷
خداوند از سر گناهانم ما بگذارت وهمه مارو به راه راست هدایت کند به خداوند مهربان ایمان داشته باشید وهمیشه یاد خدا باشید حتی تو شادی ها
مولوی احمد ا...
|
United States
|
۱۴:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۳
اجرکم ا...
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
اين دنيا كه هيچي نفهميديم
ناشناس
|
United States
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
ما تو اين دنيا به تكامل برسيم ..تكامل تو بهشت پيش كشمون
شهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
یه نفر اصلا دین نداره، ولی مدرسه بسازه بیمارستان بسازه به مردم کمک کنه. ایشون وارد جهنم میشه؟؟؟؟ بخاطر اینکه مسلمان نیست؟
پاسخ ها
صالح
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۲۶
بنظرم دین برتر که اسلامه چون کامل ترینه... ولی ادیان دیگه همبر طبق ایین و دین خودشون مورد پذیرش قرار میگیرن... اما در برابر افرادی که به هیچ وجه بخدا ایمان ندارند، حتی اگه کل دنیا رو خیریه بدن بازم بهشتی نمیشن... چرا که منشا و ریشه ی این بخشش از ان خداست
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۰۱:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۳
پس اینطوری که یه ادم فقیر که نمیتونه به کسی کمک کنه و پولم نداره مدرسه و خونه درست کنه باید بره جهنم!!!!
حامی ولایت
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
راست میگوید خداوند بزرگ وبلند مرتبه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
با ارض سلام خسته نباشید خیلی عالی بود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
بهشتی که طول و عرضش،اسمان و زمین است در حقیقت کل جهان است
سیامک
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
فمن یعمل مثقال ذره خیر یره و من یعمل مثقال ذره شر یره
خداوند آخر و عاقبت همه انهایی که لیاقت دارند را ختم به خیر کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
خداوند کریم و رحیم تو را قسم میدم به چهارده معصوم مارا به راه راست هدایت کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
مباحث دینی را خیلی طولانی مینویسید! خلاصه و مفید نوشتن هنریه که تاثیرگذاریش بیشترم هست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
ما تو شب و روز این دنیا موندیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۰
خدایا مارو با اطاعت خودت بهشتی کن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
کاش این دنیا ذره ای خوبی و خوشی می دیدیم آن دنیا نسبت به این دنیا یک خوبی دارد همه یک سرنوشت دارند بخاطر این سرنوشت همه یکسان است که همه از نعمات الهی یکسان برخودار نبودند مثل والدین.سلامتی.هوش.عقل.معرفت.توانایی.زیبایی.کشور.ارث.شغل.آداب و رسوم .فرهنگ. اجتماع.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
براستی بهشت چگونه جایی است که در ان تکرار و خستگی نیست ...مگر اینکه به ذات کامل او تقرب جست ..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
چقدر نادان هستند کسانی که این همه برهان را درک نمی کنند .وچه حقیر هستند کسا نیکه ایمان در زبان شان است وبه قلب شان نمیرسد و چه تکبر دارند ایمان را در قلب شان محصور می کنند . خوشا بحال کسانیکه ایمان در زبان شان جاری به قلب شان رسید و قلب شان را پیوند زد به بی انتها
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
اللهم اجعل عاقبت امورنا خیرا
یاحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
سلام
بهشت ارزوی هر مسلمانیست؟؟؟؟؟؟؟؟
مگه بقیه بهشت نمیرن....
غیر از مسلمونم بهشت میره..
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
خدایا در هنگام مرگ به فریاد مون برس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
با سلام مطالب عالی بود فقط با تلاش وتوکل و توسل باید مسیر را پیمود به امید لقای خداوند کریم وهم نشینی با پیامبران واهلبیت علیهم السلام اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم
پیمان اشراقی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
سلام ،

اول ، حدیث :
آنچه در دین اسلام حلال شده است تا روز قیامت حلال و آنچه در دین اسلام ،
حرام شده است تا روز قیامت حرام است ،

دوم ، روزی که خدا پیامبر و کسانی را که با او ایمان
آورده اند ناتوان نمی کند )

پس در قیامت ، دیدن چیزهای جدید است ولی حرف آخر اسلام محمدی است
وچیزی به آن اضافه نمی شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹
مطلب قشنگی بود
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر